Na zwiedzanie Sewilli często turyści przeznaczają tylko jeden dzień, w dodatku przyjazdem. Pytają mnie wtedy czy jest to wykonalne. Oczywiście, że jest. Zobaczyć wtedy można najważniejsze zabytki, których nie można przegapić (Katedra, Pałac Alcazar, Plaza España, Dzielnica Santa Cruz), zjeść kilka dobrych tapasów w nie bardzo turystycznych barach i ruszyć dalej w podróż. Dziś jednak nie będę pisać o tych „oczywistych oczywistościach” lecz o miejscach, które być może miniecie przypadkiem, przebiegniecie z nosem w mapie i nie zwrócicie na nie uwagi. Miejsca, które pięknie wyglądają podczas nocnego spaceru, albo są idealne na randkę. Jest ich tylko 5, wszystkie w centrum. Sprawdźcie czy starczy wam na nie czasu.

1. Casa de la Moneda
To kompleks budynków, które znajdziemy u zbiegu Avenida de Constitucion i ulicy Almirante Lobo w dzielnicy El Arenal. Casa de la Moneda to po prostu dawna mennica, powstała tutaj w XVIII wieku. Znajdowała się tuż obok głównego muru miasta między Torre de Oro i Torre de Plata Warto tu przyjść w godzinach wieczornych, gdy uliczki są puste i pięknie oświetlone. W tej chwili nie ma możliwości wejścia do budynków, ale część z nich jest w trakcie renowacji, która prawdopodobnie zakończy się udostępnieniem pomieszczeń mieszkalnych. Casa de la Moneda znajduje się tuż obok innego ważnego punktu tej dzielnicy, mianowicie…

Casa de la Moneda
Casa de la Moneda

2. Atarazanas
Oczywiście wiecie, że w czasach swojej świetności Sewilla była centrum wypraw morskich do Nowego Świata. Musiała więc dysponować stocznią, która była w stanie przygotować statki na tak dalekie podróże. Atarazana (hiszp: stocznia) to w tej chwili jedno z najbardziej tajemniczych i trochę strasznych miejsca w centrum miasta. Została wybudowana w XIII wieku i znajdowała się już za murami miasta, tuż nad brzegiem ówczesnego koryta Guadalkiwir. W tej chwili zapuszczone, zaniedbane wielkie hale i rozległe korytarze oddzielone łukami w nocy wyglądają mało przyjaźnie. Za to w ciągu dnia można zajrzeć przez uchylone okna i podziwiać ogromne przestrzenie. To kolejny budynek do tej pory nie odrestaurowany i niedostępny dla zwiedzających. Podobno istnieją plany stworzenia tam wielkiego muzeum. Wydają się być one jednak bardzo odległe. Tymczasem polecam wam spacer w tym rejonie i zerkniecie do środka, zajmie to tylko chwile a zdecydowanie jest ważną częścią historii miasta i całej Hiszpanii.

3. Plaza del Cabildo
To placyk ukryty na tyłach Avenida de Constitucion na wysokości ulicy Almirantazgo w tej samej dzielnicy co Atarazanas i Casa de la Moneda. Placyk, który właściwie można by nazwać patio, jest niewielki i znajduje się przy nim ledwie kilka sklepów z pamiątkami i antykwariat numizmatyczny. To co jest najpiękniejsze to zdobienia na ścianach i pod arkadami. W budynku otaczającym plac znajdują się obecnie prywatne pomieszczenia księży pracujących w Katedrze. Zazwyczaj niewielu  turystów dociera do tego miejsca. Tłoczno robi się jedynie w niedzielne poranki, gdy odbywa się tam targ numizmatyczny.

3
Plaza del Cabildo

4. Plaza de Santa Marta
Idąc tropem niewielkich, ukrytych placyków trafiamy na Plaza de Santa Marta znajdującego się przy Plaza Virgen de los Reyes, na rogu z ulicą Mateos Gago (bardzo blisko Katedry). To maleńki placyk z drzewkami pomarańczowymi oraz krzyżem pochodzącym z XVI wieku zaprojektowanym przez Hernana Ruiza III, syna architekta, który był jednym z głównych autorów i wykonawcą projektu Katedry w Sewilli. Plaza de Santa Marta to kolejne ciche, spokojne miejsce w centrum miasta.

1
Plaza de Santa Marta

2

5. Hospital de la Caridad (Szpital Miłosierdzia)
Właściwie chodzi nie tyle o szpital co o kościół wybudowany w I połowie XVII wieku w stylu barokowym. Koniecznie trzeba zajrzeć do środka (wstęp jest płatny) by zobaczyć nie tylko oryginalne barokowe rześby i ołtarz, ale przede wszystkim dwa ważne obrazy: Koniec chwały tego Świata oraz Alegoria Śmierci autorstwa Juana de Valdés Leal. Sąsiadujący z kościołem szpital dla biednych i bezdomnych powstał w 1662 roku z inicjatywy Miguela de Mañara, sewilskiego arystokraty, którego początkowy plan zakładał zorganizowanie w tym miejscu przytułku dla najbiedniejszych. Dopiero po kilku latach, funkcję budynku zmieniono na szpital.

Jeśli macie pytania dotyczące tych, lub innych miejsc w Sewilli, koniecznie dajcie znać mailowo.

Dodaj komentarz