Jak nie nauczyłam się andaluzyjskiego

Na wstępie tego tekstu, chcę zaznaczyć, że to co tutaj znajdziesz jest w znacznym stopniu powiązane z treścią podcastu, który opublikowałam na moim koncie na Spotify. Znajdziesz mnie po wpisaniu w wyszukiwarkę aplikacji PODCAST Z ANDALUZJI. Nie jest to dokładna transkrypcja podcastu. Tym tekstem częściowo uzupełniam podcast, ale też podcast zawiera wątki, których nie znajdziesz tutaj na blogu.

Więcej »
Gibraltar - co zobaczyć

Gibraltar – jak zwiedzać, wskazówki, ciekawostki

Zacznę z grubej rury informacją, że na Gibraltar nie ma potrzeby poświęcać więcej niż jeden dzień zwiedzania. Oczywiście co komu się podoba, ale z mojego wieloletniego doświadczenia organizowania wycieczek w ten region wynika, że jest to po prostu atrakcja turystyczna. Gibraltar oczywiście gwarantuje spektakularne widoki, no i jest taką ciekawostką geopolityczną na mapie Europy.

Więcej »

Podcast z Andaluzji

Pierwszy odcinek podcastu, który nagrywam z i o Andaluzji. Mnóstwo wiedzy, ciekawostek i życia w tym gorącym, południowym regionie Hiszpanii. Trochę lifestylu, trochę zabytków czyli misz-masz, jak to w życiu. Zapraszam do słuchania.

Więcej »
Konie na Feria de Abril w Sewilli

Feria de Abril 2022 w Sewilli

Co by nie mówić o Andaluzyjczykach, trzeba przyznać im jedno, oni wiedzą jak się bawić. Z kilku ostatnich wpisów na tym blogu wynika jasno, że wiosna to tutaj czas zabawy, imprez, fiest. Feria de Abril to święto miasta, słynne na całą Hiszpanię. W żadnym innym mieście tak hucznie i z pompą nie celebruje się lokalnych fiest, jak robią to w Sewilli. W tym wpisie dowiesz się na czym polega feria w Sewilli i jak zaplanować pobyt w mieście podczas trwania tej imprezy.

Więcej »
Wielki Tydzień w Sewilli, procesja w Sewilli

Wielki Tydzień w Sewilli 2022

Wielki Tydzień czyli po hiszpańsku Semana Santa, to bardzo ważny czas w roku, nie tylko pod względem religijnym, ale też, albo nawet przede wszystkim, pod względem społecznym i turystycznym. W Andaluzji świętuje się ten czas z wyjątkową pompą a prym w tym świętowaniu wiedzie Sewilla. W tym poście pokażę wam jak obchodzi się Wielki Tydzień w Sewilli w 2022 roku po dwóch latach przerwy w obchodach, spowodowanych pandemią.

Więcej »
Katedra w Sewilli

Wiosna w Sewilli – najważniejszy czas w mieście

Wiosenny wypad do Sewilli? Czemu nie. To miasto stworzone do tego typu aktywności. Wiosną dodatkowo naładujesz się tu pozytywną energią i poznasz niesamowite zwyczaje mieszkańców stolicy Andaluzji. W tym poście dowiesz się czego spodziewać się po wiosennym wypadzie do Sewilli i jak wygląda tutaj turystyczny sezon.  

Więcej »
dworzec kolejowy kordoba

Transport publiczny w Andaluzji

To temat na specjalne zamówienie jednej z moich obserwatorek na Instagramie. Ale przyznam, że sama zdziwiłam się, że jeszcze tego tematu tutaj nie poruszyłam. Transport publiczny po regionie Andaluzji to przecież szalenie ważna kwestia jeśli chcesz zorganizować wakacje na własną rękę i bez wypożyczania samochodu. W tym tekście dowiesz się czy naprawdę taka wersja w Andaluzji wychodzi taniej niż samochód, komu taka forma przypadnie do gustu oraz czy andaluzyjska kolej jest punktualna.

Więcej »
typowy bar w Sewilli

Tapas Tour – czyli co się je w Andaluzji

Do Andaluzji przyjeżdża się nie tylko po to aby zobaczyć zabytki, ale też żeby rozsmakować się w lokalnej gastronomii. Tutejsza kuchnia jest kwintesencją hiszpańskości. Podczas tapas tour próbujesz lokalnych dań i jednocześnie stajesz się częścią tutejszego stylu życia, które nie da się ukryć, w większości toczy się w barach i restauracjach. Dlatego Tapas Tour jest świetnym uzupełnieniem dla zwiedzania Andaluzji. Czytaj dalej żeby sprawdzić, jak wygląda u mnie taka wycieczka.

Więcej »
Widok z balkonu na Plac Hiszpański w Sewilli

Wakacyjny scenariusz w Andaluzji – co to jest i dla kogo?

Wakacyjny scenariusz to rodzaj spersonalizowanego przewodnika, pisanego pod konkretne oczekiwania danej grupy lub osoby. Jeśli interesuje cię ten temat, albo chcesz dowiedzieć się, czy taki scenariusz wakacyjny jest dla Ciebie oraz w jaki sposób możesz wakacyjny scenariusz zamówić dla siebie, koniecznie czytaj dalej ten tekst.

Więcej »
widok na miasto Granada z punktu widokowego Silla del Moro.

Moich top 10 miejsc w Granadzie

Granada to moje ukochane, po Sewilli oczywiście, miasto w Andaluzji. Bywam tam gdy tylko mogę. Granada (po polsku Grenada) ma niepowtarzalny klimat górskiego miasteczka, jednocześnie będąc całkiem sporą aglomeracją. W tym poście opowiem o moich ulubionych zakątkach jednej ze stolic prowincji w Andaluzji. Przyznam, że mój pobyt w Granadzie gdy jestem prywatnie nieco różni się […]

Więcej »