Zdradzę wam pewien sekret, o ile bardzo chciałabym pokazywać wam same „ukryte zakątki” i „nikomu nieznane miejsca w Sewilli” to prawda jest taka, że jeśli ktoś przyjeżdża do Sewilli po raz pierwszy, ma naturalną potrzebę poznania tych podstawowych punktów. Wiecie, to jak z poruszaniem się, zanim nauczysz się biegać sprintem przez płotki, warto najpierw wiedzieć jak prosto chodzić i się nie wywracać. Zacznijmy więc dziś od podstaw. Przed wami symbole Sewilli, najważniejsze punkty, główne atrakcje – jak zwał tak zwał, ale tych miejsc nie możesz pominąć będąc w stolicy hiszpańskiego południa. 

1. Pałac Alcazar w Sewilli

Real Alcazar de Sevilla, po polsku Królewski Pałac Alcazar w Sewilli to ogromny kompleks pałacowy pełen komnat, połączonych ze sobą patiami i otoczony wspaniałymi ogrodami. Znajduje się w samym środku miasta i właściwie z zewnątrz trudno go zauważyć, o ile nie wiesz że właśnie stoisz pod królewskim Pałacem. Co więcej jest to najstarsza, nadal funkcjonująca rezydencja królewska w Europie i jeden z trzech zabytków miasta wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Kompleks pałacowy obejmuje kilka części. Między innymi Salę sprawiedliwości, Casa de Contratacion, Casa del Asistente, Pałac Piotra I, Pałac Gotycki i ogrody. Możliwe jest również zwiedzanie górnych pięter Pałacu, jednak rezerwacji biletów do tej części należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem. 

Spora część pałacu wybudowana jest w charakterystycznym dla Andaluzji stylu architektury mudejar – inspirowanej style architektury muzułmańskiej. Obecnie największą cześć pałacu zajmują komnaty pochodzące z okresu końca hiszpańskiego średniowiecza oraz z wieków XVI i XVII. 

Na zwiedzanie tego miejsca warto poświęcić przynajmniej 1,5 a najlepiej 2 lub nawet 3. 

Obecnie Pałac Alcazar stanowi rozbudowaną wersję siedziby władz miasta jeszcze z czasów gdy w Andaluzji, w tym również w Sewilli panowały dynastie muzułmańskie. 

Bilety do Pałacu Alcazar zarezerwujesz na alcazarsevilla.org

Pałac Alcazar - patio

2. Katedra Sewilli

Katedra w Sewilli
Widok na wieżę Giralda - Katedrę w Sewilli

Z punktu widzenia sewilczyków, tej damy nie trzeba nikomu przedstawiać. Dla mieszkańców nie ma nic bardziej emblematycznego dla miasta niż Katedra i górująca nad nią wieża Giralda. Te dwa punkty zawsze idą ze sobą w parze. Nie ma Katedry bez Giraldy ani Giraldy bez Katedry. 

Budowa Katedry rozpoczęła się na początku XV wieku, ale w jej historii nie sposób pominąć faktu, że została wybudowana w miejscu gdzie niegdyś istniał muzułmański meczet. Stąd też istniejące do dziś patio pomarańczy oraz wieża – niegdysiejszy minaret a po delikatnych chrześcijańskich przebudowach stanowiący dzwonnicę katedry zwaną Giraldą. Jest to też jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście. Wspięcie się na wieżę nie jest wcale trudne, choć mierzy ona prawie 100m . Wszystko za sprawą ramp, dzięki którym podejście jest mniej męczące niż gdybyśmy mieli wspinać się po tradycyjnych schodach. 

Dokładny opis Katedry znajdziesz w tym rozbudowanych tekście na moim blogu: katedra w sewilli

Bilety do Katedry i na wieżę Giralda kupisz pod tym linkiem catedraldesevilla.es

3. Las Setas

Dawniej znane jako Metropol Parasol, ale od 2012 roku, w wyniku nacisków społecznych nazwa została zmieniona na Las Setas czyli po hiszpańsku Grzybki. Sewilskie Grzybki to największa na świecie drewniana konstrukcja, której inauguracja miała miejsce w 2011 roku. Autorem tego dzieła jest niemiec Jurgen Mayer. Konstrukcja pełni różne funkcje, głównie związane z rozrywką i czasem wolnym. 

W podziemiach znajdują się pozostałości Sewilli jeszcze z czasów rzymskich. Na dachu Setas znajduje się taras widokowy, wjeżdża się na niego windą a wejście jest płatne. Pozostałą cześć konstrukcji można oglądać bez kupowania biletów.

Bilety na taras widokowy kupisz na setasdesevilla.com

Setas w Sewilli
Konstrukcja Las Setas w Sewilli

4. Plac Hiszpański

Plac Hiszpański w Sewilli

Według ostatnich planów sewilskiego ratusza (z początku 2024 roku) planowane jest wprowadzenie opłat za wejście na teren Placu. Póki co jednak (czerwiec 2024) wejście nie jest płatne. 

Plac Hiszpański to budowla powstała na potrzeby Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. To w tym miejscu odbyła się inauguracja całego wydarzenia. Pod względem architektonicznym plac jest przykładem regionalizmu andaluzyjskiego a autorem projektu jest sewilczyk Anibal Gonzales.

Na placu, pod arkadami często odbywają się ogólnodostępne pokazy flamenco na naprawdę dobrym poziomie. Wewnątrz budynku znajdują się głównie urzędy i punkty administracji publicznej, więc zwiedzanie miejsca odbywa się wyłącznie na zewnątrz. 

5. Złota Wieża

Czyli Torre del Oro, to część murów obronnych miasta wybudowana przed dynastie mauretańskie w 1221 roku. Swoją nazwę zawdzięcza żółtym płytkom którymi pokryta jest kopuła na szczycie wieży. Odbijając się w sewilskim słońcu sprawiają wrażenie złotych. Wewnątrz wieży znajduje się muzeum floty hiszpańskiej a na ostatnim poziomie jest punkt widokowy z piękną panoramą na rzekę Guadalquivir. Żeby wejść do środka należy uiścić opłatę w wysokości 3€, bilety można kupić bezpośrednio w kasie, bez większych problemów.

Złota wieża w Sewilli
Złota wieża w Sewilli

6. Dzielnica Santa Cruz

Dzielnica Santa Cruz w Sewilli
wąska uliczka w dzielnicy Santa Cruz

Dzielnica Santa Cruz, czyli dzielnica Św. Krzyża zyskała sławę jako najbardziej romantyczna dzielnica Sewilli. Prawda jest jednak taka, że jej historia jest dosyć tragiczna. Gdyż do końca XV wieku znajdowała się tutaj Żydowska dzielnica, która po licznych pogromach tej ludności a następnie po ostatecznym wypędzeniu Żydów z miasta, w 1942 roku, zaczęła popadać w ruinę. Z tej starej, oryginalnej dzielnicy, do czasów obecnych zachowało się niewiele, poza pierwotnym rozmieszczeniem ulicy i kilkoma budynkami sąsiadującymi z Pałacem Alcazar. 

W tej chwili Santa Cruz stanowi labirynt wąskich (naprawdę wąskich, czasem dwie osoby mogą mieć problem z minięciem się), uroczych uliczek, z odnowionymi na początku XX wieku budynkami, uroczymi placykami i fajnymi knajpkami. To tutaj można obejrzeć najlepsze spektakle flamenco, zjeść najlepszą jamón ibérico i odwiedzić muzeum w Szpitalu Czcigodnych Księży, gdzie można zobaczyć obrazy hiszpańskich artystów takich jak Velázquez, Pacheco i Zurbarán. Więcej o tych wystawach dowiesz się na stronie losvenerables.es

Moim ulubionem barem w dzielnicy Santa Cruz jest Las Teresas. Zjesz tu pyszne tapas, przede wszystkim szynkę, kozie sery, suszonego tuńczyka i smażona młode kalmary (puntillitas) a także wypijesz  andaluzyjskie wino Fino. 

Warto pokręcić się po tej części Sewilli i pozwolić sobie na „zgubienie się”, przechodząc przez dzielnicę Santa Cruz można dotrzeć do wejścia do Ogrodów Murillo i idąc wzdłuż murów Pałacu Alcazar dotrzeć do Uniwersytetu, a stamtąd już tylko rzut beretem na Plac Hiszpański. 

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do mnie na prywatne zwiedzanie, podczas którego oprowadzę cię po wszystkich najważniejszych, ale też tych nieco mniej popularnych wśród turystów zakątków Sewilli. 

Napisz na: kinga@wakacjewandaluzji.eu

Dodaj komentarz