• Post comments:0 Komentarzy
Giralda
Sewilla_Katedra_Giralda

Zwiedzając Sewillę nie można opuścić tego punktu wycieczki. To najważniejszy zabytek miasta. Zanim jednak przekroczycie mury Katedry przeczytajcie kilka istotnych informacji na jej temat, poznajcie fakty, daty i ciekawostki, żeby wiedzieć co, jak i dlaczego.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli lub po ichniemu La Catedral De Santa María de la Sede, jest największą gotycką świątynią na świecie. Zwiedzając miasto po prostu nie ma możliwości, żeby ją pominąć. Zajmuje ogromny teren w samym centrum miasta przy Avenida de la Constitución, między Puerta Jerez i Plaza Nueva. Zawsze oblegana przez turystów, którzy chcą zrobić sobie z nią selfie i przez cyganki, które co bardziej naiwnym turystom wciskają „przynoszące szczęście i bogactwo” gałązki wawrzynu. Jej dach wykończony jest dziesiątkami niewielkich wieżyczek, które wbijają się w błękitne zazwyczaj niebo nad miastem. Efekt jest przepiękny.

Trochę historii
Chociaż Katedra, jako chrześcijańska budowla sakralna zaczęła powstawać w XV w., historia tego miejsca sięga XII wieku, kiedy arabski architekt, Ahmad ben Baso w 1172 roku zaczął tworzyć plany ogromnego meczetu. Dla rosnącej, arabskiej populacji miasta istniejący dotychczas budynek okazał się niewystarczający, budowa nowego była więc nieunikniona. Nowy projekt zakładał wybudowanie miejsca do modlitwy, składającego się siedemnastu naw, patio i wieży. Całe przedsięwzięcie zajęło muzułmanom 26 lat, z czego 12 poświecili na wybudowanie imponującego minaretu. Na życzenie ówczesnego sułtana, Abu Yacub Yusufa architektura meczetu miała być utrzymana w stylu romańsko – abbasydzkim. Budowę same wieży rozpoczął w 1184 roku inny architekt – Ali de Gomara.
Kiedy w 1248 roku Ferdynand Kastylijski opanował Sewillę skończył się okres arabskiej dominacji. Górujący nad miastem minaret nie mógł być długo akceptowany przez chrześcijańskich zdobywców. Dlatego w 1401 roku duchowieństwo zdecydowało się wybudować w miejscu meczetu ogromną katedrę. Budowa rozpoczęła się w 1402 roku i trwała kolejnych 100 lat. Zdecydowana większość dawnego meczetu została zburzona. Chrześcijanie zdecydowali się jednak zachować kamienne podstawy i niektóre elementy architektoniczne. Dzięki temu w idealnym stanie zachowały się do dziś El Patio de los Naranjos i prowadzące do niego Puerta de Padron oraz minaret.

cat_1

cat_2

Giralda i Giraldillo
Ukończenie Katedry na początku XVI wieku nie zakończyło prac nad całym kompleksem. Wprawdzie do istniejącego minaretu dobudowano kilkunastometrową dzwonnicę w stylu manierystycznym, wieża, by spełniać kościelne oczekiwania, w dalszym ciągu wymagała odpowiedniego zwieńczenia. W 1558 roku hiszpański architekt Hernán Ruiz zainstalował na jej szczycie czterometrową figurę Giraldillo będącą wiatrowskazem i jednocześnie symbolem zwycięstwa chrześcijaństwa nad muzułmanami (po hiszpańsku Giralda to po prostu wiatrowskaz).

Co zobaczyć?
Należy pamiętać, że Katedra wciąż pozostaje niesamowitym miksem architektury muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Choć z tej pierwszej nie zostało zbyt wiele, warto zwrócić uwagę na El Patio de las Naranjas pełne drzew pomarańczowych (zwłaszcza na początku grudnia). W okresie chrześcijańskim patio pełniło funkcję krużganka i cmentarza. Tutaj znajdują się też doskonale zachowane z okresu muzułmańskiego drzwi Puerta del Perdon. Poza tym, miejscem którego nie można pominąć zwiedzając wnętrze Katedry jest grób Krzysztofa Kolumba, znajdujący się w prawym skrzydle.

cat_10
El Patio de los Naranjos
Widok na miasto ze szczytu Giraldy
Widok na miasto ze szczytu Giraldy

Ciekawostki
1) Muzułmanie w XIIw. uważali, że tworzenie trwałych budowli jest wbrew woli Allaha, który jako jedyny jest wieczny. Dlatego też w trakcie budowy meczetu zdecydowali się zmienić materiał z kamienia na mniej trwałą cegłę.
2) Całkowita powierzchnia katedry (licząc z łańcuchami otaczającymi budynek) to ponad 23 000m2
3) Potężne łańcuchy otaczające Katedrę powstały ok XVI w. i miały chronić świętość miejsca przed wdzierającymi się do jej wnętrza handlarzami i biedakami.
4) „Zbudujemy świątynię tak wielką i wspaniałą, że ci którzy ją zobaczą, uznają nas za szaleńców” – według legendy, to właśnie te słowa zainicjowały plan budowy Katedry.
5) Giralda, choć ma wysokość prawie 105 m, nie ma w środku schodów, tylko kamienną pochylnie, na tyle szeroką, by muezin mógł wjechać na nią konno i wezwać do modlitwy mieszkańców miasta.

Cenne wskazówki
1) kasy biletowe znajdują się przy wejściu od strony Głównego Archiwum Indii przy Plaza del Triunfo, przez wejście Puerta del Principe i to tam ustawiają się największe kolejki (w sierpniowym szczycie sezonu, w weekend zdarza się, że czas oczekiwania to 45 minut).
2) Jeśli bilet kupujesz online, wejście przez Puerta del Lagarto, po prawej stronie stojąc przodem do Giraldy.
3) By wejść na szczyt Giraldy trzeba przejść po niezbyt stromej, ale bardzo śliskiej kamiennej posadzce(tylko ostatni odcinek dzwonnicy ma schody) . Weźcie więc wygodne buty.4) Na samo zwiedzanie Katedry i Giraldy przeznaczcie ok 2 godzin. Pamiętajcie żeby doliczyć do tego czas spędzony w kolejce do kasy.
5) Bilet normalny kosztuje 11€. Kupisz je na stronie Katedry.
6) Pamiętajcie, żeby wcześniej zajrzeć na stronę Katedry w Sewilli (tutaj), jest wprawdzie po hiszpańsku, ale znajdziecie w niej ciekawe plany ułatwiające zwiedzanie i godziny otwarcia, które tutaj zmieniają się jak w kalejdoskopie.

DSCN7198

DSCN7188

DSCN7187

DSCN7180

cat_8
Widok dachu katedry w drodze na szczyt Giraldy

Dodaj komentarz