• Post comments:1 Komentarz

Już wiesz, że chcesz spędzić święta za granicą i zastanawiasz się które miejsce wybrać. W tym tekście dowiesz się dlaczego święta w Sewilli to fajny pomysł, co można robić w Sewilli w okresie bożonarodzeniowym i czy typowe turystyczne atrakcje są dostępne dla odwiedzajacych. 

Loty z Polski do Sewilli

Przede wszystkim warto pamiętać, że połączeń z polski bezpośrednio do Sewilli jest coraz więcej. Z roku na rok otwierają się nowe. Wizzair lata z lotniska Warszawa Okęcie 2 razy w tygodniu a Ryanair do Sewilli lata z lotniska w Krakowie lata 2 nawet do 4 razy w tygodniu. Nie liczę tych połączeń które są do Malagi. Z Malagi do Sewilli można dostać się bez problemu pociągiem lub autobusem. za około 20 – 30€ w jedną stronę. Warto z tego skorzystać, bo święta w Sewilli są naprawdę magiczne.

Święta w Sewilli, szopka bożonarodzeniowa

Pogoda w Sewilli w grudniu

Sewilla Święta prognoza pogody

Zimy w Andaluzji są łagodne choć wilgotne. Nie będę mydlić nikomu oczu, może zdarzyć się deszcz w tym okresie, ale raczej nie ma szans na śnieg ani na mróz. Zimą najniższe temperatury w Sewilli spadają do 7 – 8C i to wyłącznie rano, tuz przed wschodem słońca. W ciągu dnia temperatury mogą sięgać kilkunastu stopni Celsjusza. Pogoda zachęca więc do spacerów, spędzania czasu w ogródkach restauracyjnych. To idealny czas na to żeby doładować się witaminą D po pochmurnym listopadzie w Polsce. 

Jak w Sewilli spędzają Święta

Andaluzyjczycy są przyzwyczajeni do spędzania czasu na zewnątrz. Nie zmienia się to zimą. Ulice są pełne ludzi, tych robiących przedświąteczne zakupy, ale też tych, którzy spędzają czas w rodzinnymi lub koleżeńskim gronie. W tym okresie jeśli jesteś z wiekszą grupą znajomych zawsze bierz pod uwagę opcję rezerwowania wcześniej stolików w restauracjach. Ludzie w Sewilli są też szalenie radośni i chętni do zabawy, ale sami sobie tę zabawę organizują. Dlatego nie potrzebują masowych imprez czy koncertów żeby rozruszać atmosferę. Świetnie bawią się we własnych gronach ze znajomymi. 

Atrakcje w Sewilli na święta w grudniu

W okolicach świąt w Sewilli organizowanych jest kilka targów. Jeden z głównych to targ szopek bożonarodzeniowych organizowany przy Katedrze. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest targ rękodzieła przy Plaza Nueva. Najmniejszy, ale też najbardziej urokliwy jest jarmark bożonarodzeniowy przy Plaza de la Magdalena, to tam znajdziecie atrakcje dla dzieci, zjecie churros z czekoladą i zrobicie prezentowe zakupy. 

Główne turystyczne atrakcje w mieście otwarte są przez większość świątecznego okresu, wyjątkiem są 25.12 oraz 1 stycznia, czasem też 6 stycznia niektóre atrakcje są zamknięte. W 2023 roku Katedra jest również zamknięta 24 i 31 grudnia. Jeśli więc wybierasz się w tym okresie do Sewilli, pamiętaj by nie planować zwiedzania 25 grudnia ani 1 stycznia. BIlety do Katedry możesz zarezerwować online pod tym adresem . Z kolei do Pałacu Alcazar bilety znajdziecie tutaj

Pamiętaj jednak, że Sewilla to popularne turystycznie miasto i warto główne atrakcje rezerwować z wyprzedzeniem. Jako przewodniczka, polecam przyjechać do Sewilli okresie świątecznym  na przynajmniej kilka dni, żeby poczuć atmosferę miasta. Dojrzewające pomarańcze, zapach pieczonych kasztanów i gorącej czekolady na ulicach, kolejki do świątecznych loterii, to są te elementy które tworzą niezapomnianą atmosferę miasta. 

Święta w Sewilli, grudzień w Sewilli

Sylwester i Nowy Rok w Sewilli

Choć andaluzyjczycy wielu kojarzą się ze stylem życia w którym nie robi się nic innego poza imprezowaniem i zabawą, tu was musze zaskoczyć. Andaluzyjczycy są tez szalenie rodzinni i tak właśnie spędzają sylwestra – w gronie rodzinnym, w gronie bliskich, przyjaciół i wielka impreza, bal czy koncerty wcale nie są na pierwszym miejscu.

Jeśli planujesz pobyt w Sewilli w okolicach końca roku pamiętaj, że w mieście nie są organizowane żadne oficjalne miejskie imprezy. Jedyną miejską atrakcją jest wielkie odliczanie o północy i jedzenie winogron na placu przed Ratuszem Sewilli. Potem wszyscy rozchodzą się do domów lub na wcześniej zarezerwowane imprezy w klubach. Swoją drogą warto pamiętać, że hiszpańskie imprezy klubowe zaczynają się znacznie po północy, bliżej 1 czy 2 w nocy. Dlatego jeśli przyjeżdżasz tu na Sylwestra, zaplanuj dokładnie jak i gdzie chcesz spędzić czas i nie licz na spontaniczne wyjście na miejską zabawę, bo tej raczej nie zastaniesz. 

Parada Trzech Króli

Jarmark Świąteczny w Sewilli, święta w Sewilli, Karuzela, Targ świąteczny w Sewilli, Plaza de la Magdalena

W Andaluzji, zgodnie z tradycją, prezenty przynoszą Trzej Królowie. Zostawiają je 6 stycznia rano przy szopce lub pod choinką. Dlatego 5 stycznia, dzień wcześniej, Trzej Królowie przybywają do miast. Tego wieczoru we wszystkich miastach odbywa się Wielka Parada Trzech Króli. To wielkie wydarzenie blokujące pół miasta. Cieszą się z niego zarówno dzieci jak i dorośli. Z kilkudziesięciu kolorowych, roztańczonych platform ekipy Trzech Króli zrzucają cukierki, które oczywiście trzeba zbierać. To też oficjalne zakończenie świątecznego czasu w mieście. 6 Stycznia to też dzień wolny od pracy. 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Adam

    Niesamowite zdjęcia i widoki. Ja Andaluzję zwiedzałem na motocyklu i zakochałem się 🙂 Na pewno będę tam wracał bardzo często!

Dodaj komentarz