• Post comments:0 Komentarzy

Andaluzyjczycy kochają swoje wina a ponieważ są one jedyne w swoim rodzaju, zdecydowanie jest to element tutejszej gastronomii (a także kultury) który warto poznać. Wersji zwiedzania bodeg i winnic jest wiele i w tym tekście dowiesz się jak zaplanować taką wycieczkę i gdzie zarezerwować zwiedzanie wraz z degustacją. 

Od razu zaznaczę, że nie jest to wpis o andaluzyjskich winach, rodzajach, smakach i winorośli. Te informacje będą zawarte w innym wpisie. 

Czym różni się bodega od winnicy

Obie czyli bodega i winnica są ze sobą powiązane i obie są niezbędne w procesie produkcji wina, ale z punktu widzenia planowania wycieczki nie zawsze są to miejsca tożsame. Bodega to miejsce, w którym produkuje się wino i je przechowuje. To tutaj znajdują się kadzie i beczki z dojrzewającym winem. Co ciekawe bodega nie musi służyć do przechowywania wyłącznie wina. W produkcji na przykład jamón ibérico czyli szynek iberyjskich, mięso również dojrzewa w specjalnych pomieszczeniach zwanych bodegą. W Andaluzyjskiej tradycji, w miastach, niektóre bary określane są jako bodegi. W Sewilli są to na przykład Bodega Santa Cruz, Bodega San Lorenzo, Bodeguita Romero. Bodega, w której przechowuje się wino powinna spełniać określone przez winiarzy wymagania. Pomieszczenia w których znajdują się beczki powinny mieć odpowiednią wilgotność, oświetlenie (lub jego brak) te wszystkie elementy wpływają na późniejszy smak wina. 

Z kolei winnica to pola na którym sadzona i uprawiana jest winorośl. W zależności od sposobu produkcji nie zawsze bodega znajduje się w tym samym miejscu co pola winorośli. Choć nie powinny znajdować się od siebie w dużej odległości, ponieważ zbyt daleki transport owoców ze zbiorów do miejsca produkcji, może wpłynąć na ich jakość i smak. 

Bodega w Sanlucar de Barrameda, bodega w Andaluzji, beczki w bodedze

Jak zaplanować wycieczkę

Bardzo charakterystyczne dla Andaluzji jest to, że zwiedzanie winnic trzeba za wczasu umawiać. Choć panuje powszechne, bardzo romantyzowane przekonanie, że do winnicy na odludziu można podjechać o każdej porze i zostaniemy przyjęci z otwartymi rękami, ale prawda jest zupełnie inna. Winnice to miejsca gdzie ludzie pracują a w Andaluzji większość z nich to niewielkie prywatne winnice, których pracownicy nie mają czasu oprowadzać gości po terenie. Dlatego żeby odwiedzić miejsce z widokiem takim jaki widzisz na zdjęciu obok, musisz się wcześniej umówić i zarezerwować zwiedzanie. Zazwyczaj połączone są one z degustacją wina i możliwością zakupu butelek na miejscu. 

Warto pamiętać, że degustując wino, nie trzeba go wypijać. Profesjonalne degustacje polegają na próbowaniu ocenianiu koloru, zapachu, smaku wina ale bez konieczności picia go. Dlatego polecam tę atrakcję nawet dla tych którzy nie przepadają za smakiem wina. Degustacje nie wymagają picia go w większych ilościach a właściwie picia go w ogóle. 

Bodegi, w odróżnieniu od winnic często znajdują się w miastach, wręcz w ich centrach. Tak jest na przykład w Jerez de la Frontera, Sanlucar de Barrameda czy Almonte. Można wiec je odwiedzić podczas zwykłego spaceru po mieście. Większe bodegi mają nierzadko określony grafik wizyt turystycznych, przeważnie rano. Wówczas można skorzystać z wizyty z oprowadzaniem w języku angielskim i hiszpańskim połączonej również z degustacją produkowanego w nich wina.

Winnice w Serrania de Ronda, winnice w Andaluzji

Prywatne wycieczki do winnic i bodeg w Andaluzji

W ramach Wakacji w Andaluzji organizuję prywatne wizyty w najciekawszych bodegach regionu. Winnice i bodegi odwiedzam z moimi turystami podczas wycieczek do Rondy, Kadyksu a także El Rocio i na plaże Matalascanas, ale mogę też zorganizować wycieczki bardzo niestandardowe, na specjalne życzenie. Wszystkie wycieczki organizowane są samochodem z kierowcą, więc uczestnicy nie muszą martwić się o to czy będą mogli faktycznie skosztować wina. W zależności od bodegi odwiedzamy miejsca gdzie produkuje się bardziej tradycyjne wina, bardziej popularnych szczepów ale też bodegi z winami charakterystycznymi dla Andaluzji takimi jak fino, manzanilla lub oloroso. 

Jeśli chcesz zarezerwować taką wycieczkę dla swojej rodziny lub bliskich, napisz na kinga@wakacjewandaluzji.eu. 

Dodaj komentarz