Holiday planner to bardzo nowe określenie, dla wielu może wręcz egzotyczne, dziwne, lub głupie, które powstało trochę w kontrze dla tradycyjnych biur i agencji podróży. W tym wpisie postanowiłam wam dokładnie wyjaśnić o co z tym holidayplannerowaniem chodzi i czego możecie się spodziewać po tego typu usługach.

holiday planner

Ale zacznijmy od początku. Wakacje się nam rozhulały. Połowa z was ma już poplanowane urlopy a druga połowa przeklina pod nosem, że jeszcze niczego sobie nie zorganizowała. W obu przypadkach holiday planner może wam się przydać. Już spieszę z wyjaśnieniem dlaczego, ale najpierw dodam dla jasności, że oczywiście mówię o fizycznej osobie, która pomoże w organizacji wakacji a nie o notatniku, w którym możesz wszystko zapisać. Jeśli to jest jasne, no to jedziemy dalej.

Kilkanaście la temu większość z nas wyjeżdżając na zagraniczne wakacje nie wyobrażała sobie zrobić tego inaczej niż poprzez biura podróży. Było ich mnóstwo, mniej lub bardziej znanych. To było takie proste, idziemy do biura, wskazujemy mniej więcej datę, liczbę osób, orientacyjny kierunek i zakres budżetu i otrzymywaliśmy gotowe wakacje. Niczym nie musieliśmy się przejmować. Z czasem jednak ta metoda straciła nieco na atrakcyjności i nie chodzi tylko sytuacje w których turyści zostawali na lodzie (właściwie na lotnisku), sami sobie bo firma z którą wylecieli splajtowała podczas ich pobytu, ale też ze względu na coraz bardziej przewidywalne, mało oryginalne oferty.

Zaczęliśmy więc jeździć sami. To był piękne, odkrywaliśmy uroki tanich linii lotniczych i wyszukiwarek hoteli i apartamentów. Rozjeżdżając się po świecie apetyty zaczęły nam rosnąć. Zaczęło nam zależeć nie tyle na samym wyjeździe co na własnym spokoju, relaksie i po prostu na jakości wypoczynku. Zaczęły pojawiać blogi i osoby, które doradziły, podpowiedziały co, gdzie i za ile. Warto jest korzystać z doświadczenia innych no i oczywiście uczyć się na cudzych błędach. Tak właśnie narodziła się idea holidayplannera. To osoba, która na podstawie własnego doświadczenia i wiedzy pomaga w organizacji w różnym zakresie. Może zależy Ci tylko na kilku praktycznych informacjach, albo obawiasz się nieznajomości lokalnego języka i wolisz kwestie formalne przekazać bardziej doświadczonej osobie.

Holidayplanner w Polsce to zawód całkiem nowy, stosunkowo mało znany, choć na świecie takich osób jest coraz więcej i coraz więcej podróżujących docenia tę formę pomocy. Wybierając się na wakacje możecie „zepchnąć” na holidayplannera dowolną część przygotowania swoich wakacji. Może to być na przykład tylko ta część wyjazdu która wydaje się wam trudna lub na którą nie macie czasu.  Poza tym macie pewność, że wszystko będzie tak jak sami tego chcecie. To nie wy dostosowujecie się do planu wycieczki, jak to się dzieje w przypadku biur podróży, ale sami go współtworzycie. Holiday planner powinien bardzo dobrze znać region do którego się wybieracie. Pomyśli zatem o takich rzeczy i ewentualnych problemach jakie mogą z nich wyniknąć, które wam nie przyszłyby do głowy. Chcecie przykładów? Proszę bardzo, z życia wzięte z mojej codziennej pracy:

  1. Wycieczka z małymi dziećmi do parku krajobrazowego w sierpniu jest kiepskim pomysłem, bo większa część trasy przebiega na niezacienionym szlaku. Może warto rozważyć inną godzinę przyjazdu.
  2. Uwzględnianie lokalnych świąt i dni wolnych od pracy, w których np. niektóre muzea czy punkty usługowe będą zamknięte.
  3. Wie jakie bilety wymagają rezerwacji w pierwszej kolejności oraz ile czasu potrzebujecie na zwiedzenie poszczególnych miejsc.
  4. Pomoże z wyborem odpowiedniego środka transportu, do niektórych miejsc można dostać się tylko samochodem z kolei w innych miejscach to pociąg będzie najdogodniejszym środkiem transportu.

Zastanawiacie się pewnie teraz ile to wszystko kosztuje. Każdy oczywiście ustala swoje zasady, ale jest to oczywiście usługa płatna. Koszt zależy zazwyczaj od zaangażowania holidayplannera. Oczywiste jest, że przygotowanie listy praktycznych informacji wymaga mniejszego nakładu pracy niż przygotowanie planu, rezerwacji i późniejsze dopilnowanie wszystkiego podczas trwania waszego wypoczynku, abyście o nic nie musieli się martwić.

 

 

Dodaj komentarz