Ten wpis powstaje na Wasze życzenie. Była przekonana, że o tym co koniecznie trzeba zobaczyć przyjeżdżając do Sewilli napisano już wszystko, dlatego taki wpis wydawał mi się bezsensowny. Ale ostatnio coraz częściej przekonuję się, że rzeczy które dla mnie są całkowicie normalne, takie oczywiste oczywistości, dla osoby odwiedzającej ten region po raz pierwszy są zupełną abstrakcją.

Przejrzałam wszystkie swoje wpisy i okazało się, że przez 5 lat mieszkania w Sewilli i organizowania spacerów po mieście dla turystów, nie przygotowałam jeszcze zestawienia pod znamiennym tytułem „Co koniecznie trzeba zobaczyć w Sewilli”, czyli frazą która co i rusz spotykam na wszystkich forach dotyczących wakacji w Hiszpanii oraz samej Andaluzji. Na liście znajdują się miejsca, które są pewnego rodzaju symbolami miasta i po prostu głupio wam gdy po powrocie z wakacji ktoś zapyta się czy je widzieliście a wy nie będziecie wiedzieć nawet o co chodzi.

Dokładniejsze opisy poszczególnych miejsc zamieszczę w oddzielnych wpisach. Tutaj zamieszczam jedynie ogólne podsumowanie, dlaczego warto je zobaczyć i co może być dla was interesujące w każdym z tych miejsc.

Nie jest to lista subiektywna, bo w żaden sposób któregokolwiek z tych miejsc nie stawiam tutaj ponad innymi (tutaj, bo oczywiście mam swoich prywatnych faworytów, ale to nie miejsce i nie wpis na takie wynurzenia). Kolejność wymieniania jest przypadkowa a wy sami możecie podjąć decyzję, które z nich wydaja wam się najciekawsze.

Katedra w Sewilli (Catedral de Sevilla) – jest na tej liście, no bo czy znacie miasto w Europie, gdzie na liście głównych atrakcji turystycznych nie byłoby katedry, kościoła lub bazyliki? Taka jest już nasza historia, że wszelkie budowle sakralne są niesamowicie cennym elementem kultury, historii, ewolucji społeczeństwa, architektury i sztuki. Dlatego osobiście polecam wam nie omijać tych miejsc, nawet jeśli nie interesują was pod względem religijny czy duchowym. Ale do rzeczy. Katedra w Sewilli pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny wybudowana w XV wieku w stylu głównie gotyckim (choć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz widoczne są liczne dobudowy i przebudowy z późniejszych okresów). Wcześniej za panowania muzułmanów w Andaluzji znajdował się tutaj meczet. Jego pozostałością jest w tej chwili dzwonnica, na którą warto się wdrapać (bilet do Katedry obejmuję również wejście na wieżę), skąd można podziwiać jeden z lepszych widoków na całe miasto. Poza tym w Katedrze, znajduje się imponujących rozmiarów Grób Krzysztofa Kolumba, pozłacany ołtarz a dokładnie największa na świecie nastawa ołtarzowa (nastawa to to co znajduje się za stołem ołtarzowym. Zwiedzając katedrę warto odwiedzić część muzealną – dawną zakrystię katedralną. Jednym z piękniejszych miejsc których nie możecie przeoczyć jest patio pomarańczowe – pełne oczywiście drzewek pomarańczowych które kwitnąc wczesną wiosną roznoszą niesamowity zapach azahar – czyli kwiatu pomarańczy.

Katedra w Sewilli

Pałac Alcazar (Real Alcazar de Sevilla) – Pałac Alcazar to właściwie kompleks pałacowy składający się z różnych budynków połączonych patiami i ogrodami. Na spacer po nim warto poświęcić ok 2h, zwłaszcza wiosną i latem, bo na pewno będziecie chcieli spędzić trochę więcej czasu w ogrodach. Początki powstawania pałacu sięgają XII wieku i panującej w Sewilli dynastii Almohadów. W późniejszych wiekach kompleks był wielokrotnie rozbudowywany, stąd też wielość stylów architektonicznych i … całkiem spora powierzchnia.

Pałac Alcazar w Sewilli

Plac Hiszpański (Plaza de Espana) – niektórzy o tym miejscu mówią „symbol Sewilli”. Z pewnością jest to najczęściej fotografowane i najlepiej rozpoznawalne miejsce w Sewilli. Wielki plac na planie półkola, został wybudowany z okazji wystawy iberoamerykańskiej organizowanej w Sewilli w 1929 roku.Plac zajmuje powierzchnię 50 tys m2. Całość znajduje się na terenie przepięknego i wiecznie zielonego Parku Mari Luisy. Jest to idealne miejsce na leniwy spacer w cieniu drzew, warto więc zarezerwować na tę część Sewilli (Plac i Park) nieco więcej czasu. Ale uwaga, jeśli liczycie na to że usiądziecie sobie w barze z drinkiem by cieszyć się widokiem możecie być zawiedzeni. Na terenie parku znajdują się tylko dwie kawiarenki, bez możliwości zjedzenia czegoś konkretnego, a na placu nie ma ani pół baru, zostają tylko budki z lodami i zimnymi napojami.

Plac Hiszpański

Dzielnica Santa Cruz (Bario de Santa Cruz)
Jest to część Starego miasta Sewilli, w której obrębie znajduje się zarówno Katedra jak i Alcazar, a więc dwie główne atrakcje miasta. Ale nie tylko dlatego jest ono tak popularne. (Naprawdę) wąskie, kręte uliczki, biało – pomarańczowe budynki, małe placyki z restauracjami sprawiają, że to miejsce jest uważane za najbardziej romantyczną część miasta. Choć w ostatnim czasie bardzo się skomercjalizowało i nie polecam zazwyczaj wybierania się tam na kolację (choć jest kilka restauracji i barów w tym rejonie które mogę polecić z czystym sumieniem), to w kwestii klimatu i urokliwości Santa Cruz zdecydowanie trzeba zobaczyć.

dzielnica Santa Cruz

Metropol Parasol (potocznie zwane Las Setas)
Po polsku występuje jako Grzybki (z tłumaczenia) a nawet Gofry (z wyglądu). To ogromna żelazno – drewniana konstrukcja w samym środku miasta. Takie miejsce w Sewilli, które budzi kontrowersje. Jednym się podoba, spędzają w jej okolicy mnóstwo czasu i organizują tu piękne sesje zdjęciowe. Inni z kolei nie rozumieją jak, tu cytat z jednego z turystów „taka nowoczesna maszkara”, może istnieć w tak pięknym klasycznym mieście. I to są dwa główne powody dla których warto Metropol Parasol zobaczyć – żeby wyrobić sobie własne zdanie. Ale zanim ocenicie, pamiętajcie, żeby wjechać windą na taras widokowy i przespacerować się po chodniku zawieszonym na wysokości prawie 40 metrów.

Metropol Parasol w Sewilli

Złota Wieża (Torre del Oro)

Wieża znajduje się tuż nad rzeką Gualaquivir i widać ją świetnie z placu Puerta de Jerez. Ale niewiele osób wie, że do wewnątrz wieży można wejść. Wieża, pochodzi z XII wieku i została wybudowana przez muzułmańską dynastię Almohadów jako element umocnień obronnych miasta. Obecnie w środku zorganizowano muzeum morskie Sewilli, jednak najciekawszą częścią wycieczki (za którą zapłacicie tylko 3€/os), będzie… jakżeby inaczej – widok na samym szczycie.

Złota wieża w Sewilli

Dzielnica Triana i Most Isabeli II – Most Triana (Puente de Triana)

Przede wszystkim most Izabeli (popularnie nazywany mostem Triana), jest najstarszym mostem w mieście, a warto dodać, że powstał dopiero pod koniec XIX wieku. Piękny żelazny, most ze ścieżką rowerową jest wizytówką miasta. Łączy Sewillę z Trianą – dzielnicą której mieszkańcy lubią podkreślać swoją niezależność. Triana założona przez rzymskiego cesarza Trajana, z czasem przekształciła się w dzielnicę cygańską i stała się kolebką sewilskiego flamenco. Warto odwiedzić tutejsze Mercado, Zamek Świętego Jerzego – dawną siedzibę hiszpańskiej inkwizycji, ulicę Betis i Muzeum Ceramiki.

Puente de Triana

Dodaj komentarz