Dotychczas był to jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków turystycznych. Po wartej 7 mln € przebudowie wąwóz już nie jest tak groźny, ale widoki i sama trasa nadal przyprawiają o szybsze bicie serca i lekki zawrót głowy. El Caminito del Rey czyli Ścieżka Króla została otwarta ponownie wiosną 2015 roku. Wcześniej przez kilka lat była zamknięta ze względu na wypadki, które zakończyły się śmiercią kilkorga turystów.

El Caminito del Rey

Historia
Jeszcze w XIX wieku przez wąwóz poprowadzona była linia kolejowa łącząca Malagę z Cordobą. Na początku XX wieku w okolicach miasteczka El Chorro na potrzeby dwóch lokalnych przedsiębiorstw podjęto decyzję o budowie zapory wodnej. By ułatwić transport materiałów zdecydowano o przygotowaniu specjalnej drogi łączącej dwa krańce pobliskiego wąwozu. Budowa około 5 km trasy na wysokości trwała 4 lata i została zakończona w 1905 roku.

Jak się dostać
Caminito del Rey położone jest w Prowincji Malaga między miejscowościami El Chorro i Ardales. Samochodem łatwo można się tam dostać zarówno z Malagi jak i z Sewilli lub Granady. Do wejścia północnego (popularniejszego) należy wybrać drogę A-384 w kierunku Ardales. Drugą możliwością jest droga numer A-343, która poprowadzi nas do wejścia południowego, znaczniej rzadziej uczęszczanego, ale za to ze stacją kolejową (rozwiązanie dla tych, którzy nie podróżują samochodem). Druga trasa do łatwych nie należy i z pewnością nie rozpędzimy się tu za bardzo, ale widoki są tego warte.

Praktycznie
Bilet należy kupić na oficjalnej stronie El Caminito del Rey, nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Podczas zakupu wybieramy również godzinę wejścia (co pół godziny). Ze względów bezpieczeństwa na trasie nie może przebywać jednocześnie więcej niż 400 osób. Również kwestiami bezpieczeństwa podyktowane są sporadyczne zamknięcia wąwozu na przykład ze względu na złą pogodę. W takim przypadku mamy możliwość zmiany daty wizyty z możliwością wejścia o dowolnej godzinie.

Od strony północnej możemy liczyć na zdecydowanie więcej miejsc parkingowych lub zaimprowizowanych postojów na poboczu drogi. Wejść do wąwozu jest kilka. W zależności od tego gdzie zaparkujemy możemy rozpocząć wycieczkę od nieco ponad 2 km spaceru tuż przy głównym postoju autobusów. Jeśli zaparkowaliśmy nieco wcześniej, wycieczkę warto zacząć oznakowanym wejściem, które prowadzi przez około 100 m tunel w skale, ta trasa jest zdecydowanie krótsza. Spacer będzie trwał około 30 minut. Bez względu na to, z którego wejścia do parku skorzystamy ostatecznie dotrzemy do punktu kontroli biletów (nie trzeba ich drukować). Tam otrzymamy gustowne kaski i krótki instruktarz co wolno a czego nie (tych drugich jest zdecydowanie więcej) w wąwozie.

Tu rozpoczyna się nasza wycieczka. Nie ma wprawdzie przewodnika, ale nie ma też możliwości zboczenia z trasy lub zgubienia się. Większość czasu trzeba poruszać się gęsiego. Dla tych, którzy odkryją przy okazji, że mają lęk wysokości, polecam unikanie większych grup i spacerowanie solo lub duecie.

El Caminito del Rey_1

 

El Caminito del Rey_2
Wejście północne

 

El Caminito del Rey_4

 

El Caminito del Rey_5

 

El Caminito del Rey_6

Trasa
Początek trasy wygląda ładnie i nawet trochę strasznie, ale to dopiero przedsmak. To prawda, idziemy po drewnianym pomoście przytwierdzonym do skały, ale pod sobą możemy zauważyć fragmenty ścieżki, która trochę „zabezpiecza” naszą głowę przed paniką. Po kilku imponujących ścianach skalnych wpadających do rzeki o niesamowitym, zielonym kolorze, zaczyna się bardziej leniwa część trasy. To najszersze miejsce wąwozu. Tu możemy podziwiać niesamowitą florę a co bardziej uważni nawet faunę. Po około 20 minutach spaceru rozpoczyna się najbardziej imponująca część naszej wycieczki. Nowa trasa przebiega kilka metrów nad starą przeprawą, której jeszcze do niedawna korzystali inni turyści. Poruszali się oni bez kasków, trasa nie była zabezpieczona barierkami a drewnianych belek brakowało w wielu miejscach. Dzisiejsze warunki są zdecydowanie bardziej komfortowe. Z tego miejsca widzimy już most, który jest kulminacyjnym punktem całej przeprawy. Dawniej, kamienny, kruszący się, dziś stalowy, bardziej stabilny, ale za to z siatką zamiast podłogi. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach, chociaż odwrotu nie ma. Za mostem czeka nas jeszcze przeprawa w górę i w dół po drewnianej ścieżce przytwierdzonej do skały.

El Caminito del Rey_7

 

El Caminito del Rey_8

 

El Caminito del Rey_9

Wycieczka sama w sobie nie jest bardzo męcząca. Nie doświadczymy tam stromych podejść ani nawet długich odcinków pod górę.  Trasa nie zatacza koła, ale na krańcach wąwozu regularnie co 30 minut kursują wygodne autokary, który dowożą turystów do miejsca początkowego. Bilet można kupić na miejscu u kierowcy za 1,50€. Cała trasa, łącznie z powrotem autokarem zajmuje maksymalnie 4 godziny. Jeśli nie ma upałów, polecam spacer powrotny pieszą trasą, niedaleko południowego wyjścia z wąwozu. Trzeba jednak pamiętać, że latem może być ona bardzo wyczerpująca.

Jeśli potrzebujecie więcej informacji o El Caminito del Rey, albo o atrakcjach w pobliżu dajcie znać.

El Caminito del Rey_10

El Caminito del Rey_12

El Caminito del Rey_13

El Caminito del Rey_14

El Caminito del Rey_16

 

 

Dodaj komentarz