Przez kilka dekad był to jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków turystycznych w Europie. Po wartej 7 mln € przebudowie wąwóz już nie jest tak groźny, ale widoki i sama trasa nadal przyprawiają o szybsze bicie serca i lekki zawrót głowy. El Caminito del Rey czyli Ścieżka Króla została otwarta ponownie wiosną 2015 roku. Wcześniej przez kilka lat była zamknięta ze względu na wypadki, które zakończyły się śmiercią kilkorga turystów.

Historia wąwozu El Caminito del Rey

Jeszcze w XIX wieku przez wąwóz poprowadzona była linia kolejowa łącząca Malagę z Kordobą. Na początku XX wieku w okolicach miasteczka El Chorro na potrzeby dwóch lokalnych przedsiębiorstw podjęto decyzję o budowie elektrowni wodnej, to z kolei wiązało się z budową zapory. By ułatwić transport materiałów zdecydowano o przygotowaniu specjalnej drogi łączącej dwa krańce pobliskiego wąwozu. Budowa około 5 km trasy na wysokości trwała 4 lata i została zakończona w 1905 roku.

Historia nazwy trasy nie jest jednoznacznie określona. Jedni mówią, że przypomina ona o spacerze jaki król Alfonso XIII odbył wzdłuż chodnika elektrowni. Inni wskazują, że był to pomysł pracowników tej elektrowni, którzy chcieli nadać miejscu dodatkowego prestiżu. 

To co odróżnia to miejsce od innych wąwozów to to, że został on stworzony częściowo przez człowieka, gdyby nie budowa elektrowni i zapory wodnej, nie mielibyśmy możliwości odwiedzania tego miejsca. 

El Caminito del Rey, wąwóz, Andaluzja

Jak się dostać do El Caminito

Caminito del Rey położone jest w Prowincji Malaga między miejscowościami El Chorro i Ardales. Samochodem łatwo można się tam dostać zarówno z Malagi jak i z Sewilli lub Granady. Odwiedzający powinni udać się do wejścia północnego od strony miasteczka Ardales. Tę opcję rekomenduję osobom dojeżdżającym na miejsce samochodem. Jeśli przyjeżdżasz na miejsce pociągiem lub busem dojedziesz raczej do stacji El Chorro. Stamtąd z kolei trzeba będzie dojechać autobusem zarządzanym przez firmę obsługującą wąwóz, do północnego wejście. To bardzo ważne, bo bilety sprawdzane są wyłącznie przy wejściu północnym (tym do strony miasteczka Ardales)

Praktyczne informacje o wąwozie

Bilet należy kupić na oficjalnej stronie El Caminito del Rey, nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Podczas zakupu wybieramy również godzinę wejścia (co pół godziny). Również kwestiami bezpieczeństwa podyktowane są sporadyczne zamknięcia wąwozu na przykład ze względu na złą pogodę. W takim przypadku mamy możliwość zmiany daty wizyty z możliwością wejścia o dowolnej godzinie.

Od strony północnej jest jeden większy płatny 2€ za dzień parking. Pozostali muszą parkować wzdłuż drogi. Trzeba wziąć pod uwagę, że zaparkowanie może nie być proste i warto wygospodarować trochę czasu na szukanie miejsca. Wejść do wąwozu jest kilka. W zależności od tego gdzie zaparkujemy możemy rozpocząć wycieczkę od nieco ponad 2 km spaceru tuż przy głównym postoju autobusów. Jeśli zaparkowaliśmy nieco wcześniej, wycieczkę warto zacząć oznakowanym wejściem, które prowadzi przez około 100 m tunel w skale, ta trasa jest zdecydowanie krótsza. Spacer będzie trwał około 30 minut. Bez względu na to, z którego wejścia do parku skorzystacie ostatecznie dotrzecie do punktu kontroli biletów (nie trzeba ich drukować). Tam otrzymacie gustowne kaski i krótki instruktarz co wolno a czego nie (tych drugich jest zdecydowanie więcej) w wąwozie. Żeby było jasne, godzina wejścia na bilecie to moment w którym przechodzicie kontrolę biletową, do tego trzeba doliczyć jeszcze czas na parkowanie i przejście lasem do punktu kontroli. Dlatego warto być przy parkingu około 30 – 40 minut przed czasem na bilecie. 

Po dojściu na miejsce (przy wejściu są toalety) otrzymujecie kaski i rozpoczynacie wycieczkę, solo lub z przewodnikiem w zależności od biletu jaki wybraliście. Większość czasu trzeba poruszać się gęsiego. Dla tych, którzy odkryją przy okazji, że mają lęk wysokości, polecam unikanie większych grup i spacerowanie solo lub duecie.

Jak wygląda trasa El Caminito

Początek trasy wygląda ładnie i nawet trochę strasznie, ale to dopiero przedsmak. To prawda, idziemy po drewnianym pomoście przytwierdzonym do skały, ale pod sobą możemy zauważyć fragmenty ścieżki, która trochę „zabezpiecza” naszą głowę przed paniką. Po kilku imponujących ścianach skalnych wpadających do rzeki o niesamowitym, zielonym kolorze, zaczyna się bardziej leniwa część trasy. To najszersze miejsce wąwozu. Tu możemy podziwiać niesamowitą florę a co bardziej uważni nawet faunę. Po około 20 minutach spaceru rozpoczyna się najbardziej imponująca część naszej wycieczki. Nowa trasa przebiega kilka metrów nad starą przeprawą, której jeszcze do niedawna korzystali inni turyści. Poruszali się oni bez kasków, trasa nie była zabezpieczona barierkami a drewnianych belek brakowało w wielu miejscach. Dzisiejsze warunki są zdecydowanie bardziej komfortowe. Z tego miejsca widzimy już most, który jest kulminacyjnym punktem całej przeprawy. Dawniej, kamienny, kruszący się, dziś stalowy, bardziej stabilny, ale za to z siatką zamiast podłogi. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach, chociaż odwrotu nie ma. Za mostem czeka nas jeszcze przeprawa w górę i w dół po drewnianej ścieżce przytwierdzonej do skały.

Wycieczka sama w sobie nie jest bardzo męcząca. Nie doświadczymy tam stromych podejść ani nawet długich odcinków pod górę.  Trasa nie zatacza koła, ale na krańcach wąwozu regularnie co 30 minut kursują wygodne autokary, który dowożą turystów do miejsca początkowego. Bilet można kupić na miejscu u kierowcy za 1,50€. Cała trasa, łącznie z powrotem autokarem zajmuje maksymalnie 4 godziny. Jeśli nie ma upałów, polecam spacer powrotny pieszą trasą, niedaleko południowego wyjścia z wąwozu. Trzeba jednak pamiętać, że latem może być ona bardzo wyczerpująca.

Pamiętajcie, że mogę pomóc wam zorganizować wycieczkę do El Caminito del Rey z różnych lokalizacji w Andaluzji. 

Piszcie na kinga@wakacjewandaluzji.eu

EL Caminito del Rey, wakacje w Andaluzji
EL Caminito del Rey, wakacje w Andaluzji

Dodaj komentarz