• Post comments:0 Komentarzy

To kwintesencja hiszpańskiej fiesty. Feria de Abril w Sewilli to jedna z głównych imprez w mieście i wielka atrakcja turystyczna. To tygodniowa impreza, dzięki której można przenieść się w czasie i na własne oczy poznać tę słynną andaluzyjską spontaniczność i ekspresyjność. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej musicie przeczytać ten tekst. 

Kiedyś już napisałam jeden tekst o Feria de Abril, ale byłam wtedy nieopierzonym gościem w Sewilli, co ja tam wiedziałam o świętowaniu. Wielu rzeczy dowiedziałam się, poznałam, zobaczyłam, dopiero po kilku latach uczestnictwa w tej jakże oryginalnej imprezie, która dla lokalsów jest jednym z najważniejszych wydarzeń w roku (a dla tych co nie obchodzą Semana Santa, najważniejszym). 

Choć nazwa powinna sugerować że święto wypada w kwietniu (abril to po hiszpańsku kwiecień), nie zawsze tak jest. Feria de Abril to impreza ruchoma i wypada zawsze 2 tygodnie po Wielkanocy. Czasem więc w większości wypada w maju, nazwa jednak pozostaje, a wiosenny klimat rozlewa się na całe miasto. 

Feria de Abril w Sewilli
Feria de Abril w Sewilli

Historia Feria de Abril

Nie byłabym sobą gdybym pominęła tutaj wątek historyczny. W myśl zasady, że lepiej jest wiedzieć niż nie wiedzieć, zostawiam wam kilka informacji o początkach tego święta. 

Słowo feria, historycznie odnosiło się przede wszystkim do targów (marketów, bazarów), czyli wydarzeń, które miały sprzyjać rozwojowi lokalnej gospodarki. Tego typu wydarzenia miały miejsce w Sewilli już od czasów pierwszych władców chrześcijańskich w XIII wieku. Z czasem jednak ten rodzaj lokalnej wymiany towarów, głównie produktów rolniczych oraz bydła zaczął zamierać. Jednak w XIX wieku dwóch sewilskich radnych, pochodzący z Kraju Basków Jose Maria Ybarra i Narciso Bonaplata z Katalonii, postanowili przywrócić średniowieczną tradycję i ułatwić tym samym lokalnym rolnikom i hodowcom bydła sprzedaż i zacieśnienie relacji z kupcami. Pierwsza feria po kilkusetletniej przerwie, w takim odświeżonym charakterze miała miejsce w 1846 roku i odbyła się w okolicach obecnego Placu Hiszpańskiego. Początkowo rzeczywiście wszystko sprowadzało się do handlu. Jednak szybko okazało się, że równie ważne jak sprzedaż jest tworzenie relacji z potencjalnymi kupcami na przyszłość (taki ówczesny PR). Zatem biesiada, wino, dobre jedzenie, muzyka, tańce i eleganckie stroje stały się nieodłącznym elementem corocznych targów. Z czasem element ekonomiczny zaczął schodzić na dalszy plan. Coraz częściej ludzie nawet bez rolniczego zaplecza zaczęli przygotowywać własne namioty, zdobić je, szykować jedzenie i spotykać się ze znajomymi podczas tygodniowej biesiady. Jeszcze w latach 60’ i na początku 70’ XX wieku, Feria de Abril odbywała się nakładem kosztów własnych mieszkańców, w ich własnych namiotach i z własnym jedzeniem. W 1973 roku przeniesiono oficjalne obchody na specjalnie do tego przygotowany teren w dzielnicy Sewilli Los Remedios, gdzie Feria odbywa się do dziś (o ile oczywiście nie jesteśmy w tracie pandemii i wszystkie imprezy nie są odwołane). 

Feria de Abril w Sewilli

Jak wygląda dziś Feria de Abril

Obecnie Feria de Abril organizowana jest na specjalnie do tego celu przygotowanym  terenie o powierzchni prawie 65tys m2 w dzielnicy Los Remedios na prawym brzegu rzeki Guadalquivir. 

Feria rozpoczyna się oficjalnie wieczorem w drugą sobotę po Wialkanocy. Początkiem jest inauguracja głównej bramy na Ferię od strony mostu Los Remedios, a następnie tak zwaną Cena de Pescaito czyli kolacja rybna, podczas której oczywiście je się smażone głównie ryby :). Z tej okazji wszyscy ubierają się elegancko, odświętnie, jednak nie jest to jeszcze moment noszenia słynnych strojów – traje de flamenca. 

Właściwa Feria i imprezy na terenie placu zaczynają się dopiero od lunchu (godzina 14) w niedzielę po tej słynnej kolacji.

Cały teren jest specjalnie przygotowany. Rozstawionych jest ponad tysiąc tak zwanych Casetas czyli namiotów z czego zdecydowana większość, około 1000, jest prywatnych i wstęp mają tylko członkowie rodzin lub stowarzyszeń, organizacji, firm po odpowiednim podaniu hasła lub wylegitymowaniu się. To podkreśla lokalny, ale też dosyć elitarny charakter Feria de Abril w Sewilli. Nie wszędzie tak jest w innych Andaluzyjskich miastach Feria jest ogólnodostępna dla większości mieszkańców. W Sewilli osoby bez zaproszeń mogą korzystać z pojawiających się coraz częściej otwartych i bezpłatnych casetas dzielnic lub ugrupowań politycznych. Do dyspozycji wszystkich jest również ogromny lunapark, na tak zwanej Calle Infierno czyli ulicy piekła. Znaleźć tam można naprawdę imponujące koła młyńskie, kolejki górskie, i inne mrożące krew w żyłach atrakcje, zdecydowanie nie dedykowane dzieciom :p. 

Na Ferię wiele osób wynajmuje powozy lub przyjeżdża konno. Jednak powozy i konie mogą przebywać na terenie placu wyłącznie do godziny 20. Dlatego też ich właściciele o tej porze muszą zabrać konie z placu. Na pobliskich ulicach można wtedy obserwować dosyć ciekawe zjawisko “zaparkowanych” wierzchowców obok barów i restauracji, gdzie ich właściciele spożywają kolację lub piją drinki ze znajomymi.

Feria otwarta jest codziennie od niedzieli do soboty od około 13 do późnych godzin nocnych/ porannych. 

Feria de Abril Sewilla
Feria de Abril Sewilla

Jak funkcjonują casetas?

W 2019 roku, czyli w roku gdy feria była organizowana po raz ostatni przed pandemią, było 1051 casetas (namiotów) o różnych wielkościach. 523 z nich były dzierżawione wyłącznie przez rodziny. Tak to właśnie działa. Jeśli chcesz mieć dostęp do konkretnej casetas musisz wykupić abonament w ratuszu miejskim. Nie jest to proste ponieważ zdecydowana większość osób odnawia abonament co rok, a liczba dzierżawców takiej caseta nie jest nieograniczona. Zazwyczaj też, taki wynajem przechodzi z rodziców na dzieci. Jedyny sposobem jest więc czekanie aż miejsce się zwolni i ktoś zrezygnuje z wynajmu. Koszt casetas jest bardzo różny i zależy od wielu czynników. Jej wielkości, lokalizacji, ekskluzywności oraz tego czy np część drinków i dań mamy zapewnionych w tej kwocie. Ogólnie ceny są od 600€ do nawet 12 tys €. 

Przed każdą rodzinna i prywatną casetą stoi ochroniaż który kontroluje osoby wchodzące i wychodzące tak, żeby nie pojawiły się w niej osoby z zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że nie ma w środku wielu osób i jest jak w prywatnej loży. Casetas wynajmuje nawet 20 – 30 rodzin. Rodzin, więc członków każdej z nich też jest trochę. Taka prywatna caseta na pewno ogranicza tłum i przepływ osób wewnątrz, ale nadal wiele z tych osób się nie zna (te rodziny nie muszą się znać, chociaż często mają ze sobą coś wspólnego, pracę, przynależność do jakiejś organizacji). 

Feria de Abril w Sewilli
Feria de Abril w Sewilli

Ubrania i dekoracje

Wszystkie namioty (casetas) dekorowane są indywidualnie według gustu ich właścicieli. Jednak należy utrzymać zbliżony charakter wnętrza, zbliżoną kolorystykę oraz wykorzystywać głównie naturalne materiały: tkaniny, koronki, papier, drewno. Podczas Feria de Abril nie znajdziecie ogromnych reklam, rażących bilbordów ani stoisk promocyjnych. Wszystko musi do siebie pasować. 

Bez wątpienia jedną z najbardziej spektakularnych części całej fiesty są traje de flamenca, zwane również traje de gitana, czyli charakterystyczne stroje kobiet. Dawniej w tym stylu na ubierały się właśnie żony rolników podczas imprez i ważniejszych spotkań. Tradycja pozostała i do dziś andaluzyjki (bo ten zwyczaj nie dotyczy wyłącznie Sewilli) z chęcią zakładają te ciasne i dosyć niewygodne, choć przepięknie wyglądające suknie. Dobierają do nich biżuterię, wpinają kwiat we włosy a na ramiona zarzucają mantoncilllos con flecos, czyli chusty z frędzlami. 

Mężczyźni ubierają się elegancko, zazwyczaj w błękitne garnitury i białe koszule, lub, o ile przyjeżdżają konno, w tradycyjny strój do jazdy wierzchem.

Ciekawostki

Brama (Portada de Feria)
Portada de Feria co roku wygląda inaczej więc jej inauguracja zawsze budzi duże emocje. Inauguracja głównego wejścia to oficjalny moment rozpoczęcia Ferii i wielkie wydarzenie dla miasta. Poniżej zdjęcia makiet bram głównych z kilku wybranych lat.

Makiety bram Feria de Abril
Makiety bram Feria de Abril

Sevillanas 
Podczas Feria de Abril tańczy się i śpiewa tradycyjne sevillanas. To rodzaj przyśpiewek w odpowiednim taktem, który umożliwił stworzenie bardzo synchronicznego ujednoliconego tańca, pasującego do każdej z nich. Sevillanas tańczy się podobnie do poloneza, czyli w dwóch rzędach par ustawionych naprzeciw siebie, z których wszyscy wykonują te same ruchy. Na YouTube znalazłam nie tylko filmiki z Sevillanas , ale też materiały instruktażowe. Każdy Sewilijczyk i każda Sewilijka znają te kroki, więc jeśli macie ochotę zachęcam do nauki 🙂 

Tańce Sevillanas podczas Feria de Abril. Pary nie muszą składać się z mężczyzny i kobiety. Właściwie zazwyczaj są to wyłącznie pani 🙂

A tutaj znajdziecie kurs podstawowych kroków Sevillanas.

Informacje praktyczne

Na Ferie można dostać się autobusem, dorożką lub pieszo. Warto jednak wziąć pod uwagę że autobusy są w tym czasie tak przepełnione, że nawet nie zatrzymują się na niektórych przystankach. Dorożki z kolei rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem. Na teren Ferii nie ma możliwości wjazdu samochodem a ulice wokół są zamykane dla ruchu (poza powozami, autobusami miejskimi i taksówkami). Dlatego najpewniejszym sposobem dotarcia na Ferie o ile macie takie możliwości są własne nogi.

Feria ma dwa wejścia (bramy), jedna od strony mostu Las Delicias i drugie, główne wejście z oficjalną bramą, od strony mostu Los Remedios. 

Jeśli planujecie w Sewilli kolację w noc przed Ferią czyli na cena de pescaito najbezpieczniej jest zarezerwować stolik z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli jesteście większą grupą. 

Wejście do lunaparku (Calle Infierno) jest bezpłatne i nieograniczone, ale wszystkie atrakcje mają swoje ceny, zazwyczaj do 3 do 5€. 

Jeśli nie macie znajomych w żadnej z prywatnych casetas warto zapoznać się wcześniej z mapą terenu i sprawdzić gdzie zlokalizowane są casetas ogólnodostępne (casetas libres)

Feria de Abril w Sewilli - Calle Infierno
Feria de Abril w Sewilli – Calle Infierno
Feria de Abril w Sewilli

*wszystkie zdjęcia do tego tekstu zostały wykonane podczas Feria de Abril 2019

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami o Andaluzji i odebrać bezpłatny e-book z andaluzyjskimi przepisami najbardziej lokalnych dań, zapisz się do newslettera.

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz