Wiem, że czyta mnie sporo osób, które są zainteresowane nie tylko wakacjami na Półwyspie Iberyjskim, ale ogólnie całym krajem. Chcą poznawać kulturę, dowiadywać się o bieżących wydarzeniach, wiedzieć co się tutaj dzieje, jak się żyje, mieszka i pracuje. Ja sama, mimo, że mieszkam w Andaluzji już kilka lat, ciągle dowiaduję się nowych rzeczy o tym regionie. Mam wrażenie, że zamieszkując w nowym miejscu, ten proces „nauki” o nim, nigdy się nie kończy. I choć mam oczy i uszy dookoła głowy, Andaluzja ciągle mnie czymś zaskakuje. Podzielę się dziś z wami moimi sposobami na to jak jeszcze bardziej „wejść” w iberyjską kulturę.
Oczywiście staram się być maksymalnie obiektywna, ale musicie wiedzieć, że z wykształcenia jestem profilaktykiem społecznym. Tematy społeczne, psychologiczne, kulturowe, są dla mnie szalenie interesujące i właśnie w taki sposób postrzegam świat i na te aspekty życia zwracam największą uwagę. Tym jest też dla mnie poznawanie kraju. Przede wszystkim skupiam się na obserwacji i poznawaniu ludzi.
Zebrałam kilka pomysłów na to w jak sposób można poznawać hiszpańską kulturę, gdy nie mamy możliwości bezpośredniego kontaktu i przebywania tutaj na miejscu. Kanały którymi się tu posiłkuję są albo bezpłatne (np Instagram, Youtube) albo powszechnie dostępne (np Netflix, HBO)
Oglądaj hiszpańskie, współczesne filmy
Ogólnie oglądanie filmów jest świetnym sposobem na poznanie danej kultury, ale jeśli chcemy być na bieżąco z sytuacją społeczno – kulturową śledzenie aktualnych filmów lub seriali jest najlepszym rozwiązaniem. Ja zawsze oglądając zagraniczne seriale analizuję je na różnych płaszczyznach. Od tego w jaki sposób umeblowane i wyposażone są mieszkania, co jest uznawane za luksus a co za standard, jak definiowane są tak zwane środowiska patologiczne, z jakimi problemami mierzą się bohaterowie. Pamiętacie wenezuelskie/argentyńskie/brazylijskie telenowele? Choć były raczej mało ambitne i mocno przerysowane to jednak pokazywały siłę panujących tam dysproporcji społecznych i ekonomicznych. Ogromną przepaść między bogatymi i biednymi oraz to w jak absurdalny sposób “biedni” wyobrażali sobie bogate życie. W Hiszpanii z kolei obserwując lokalne telenowele można dowiedzieć się jakie tematy “promuje się” obecnie w społeczeństwie, jakie grupy są dyskryminowane, jakie miejsce w społeczeństwie zajmuje religia. Ciekawe na pewno też będzie dla was osłuchanie się z różnymi dialektami (nie mówiąc już o językach) dominującymi w poszczególnych regionach. Dlatego zawsze polecam oglądanie filmów z oryginalnym dźwiękiem i z napisami. Z seriali, które mogę wam polecić “El orden que dejas” (netflix) “EL Guardian invisible” (netflix).
Przeglądaj hiszpańskie serwisy informacyjne
I to również te regionalne. Śledząc różne źródła informacji z czasem będziesz mógł lub mogła zauważyć, jak różne są od siebie regiony Hiszpanii i zrozumiesz dlaczego trudno jest wydawać opinie i oceniać ten kraj bazując na doświadczeniach tylko z jednego z nich. Różnią je historia, polityka, architektura, język i mentalność mieszkańców. Co ciekawe poszczególne regiony bardzo chętnie podkreślają swoje odrębności, nie zależy im na silnym ujednoliceniu i zjednoczeniu. To również relikt historii Półwyspu. Najważniejsze dzienniki online to:
elpais.com/,
elconfidencial.com/,
20minutos.es/.
Z kolei informacje o Andaluzji możesz znaleźć na:
diariosur.es/,
sevilla.abc.es/,
diariodesevilla.es/.
Śledź osoby publiczne lub instagramerów mieszkających w Hiszpanii