W tym tekście znajdziesz informacje na temat cen produktów w sklepach, rachunków za prąd i za wodę. Dzielę się też wskazówkami, jakie koszty należy wziąć pod uwagę przy wynajmie mieszkania. Znajdziesz tu też inne porady i wskazówki, które mogą się przydać przy planowaniu przeprowadzki do Andaluzji. Jest to prawdopodobnie jedyny tak szczery i konkretny artykuł w sieci.

Słowem wstępu

Tekst powstał 9.02.2023.
Może niefajnie zaczynać post od takiego komentarza, ale uważam, ze jest on potrzebny. Otóż jest duże prawdopodobieństwo, że nigdy nie napisałabym tekstu takiego jak ten. Koszty życia po pierwsze zmieniają się, a w ostatnim czasie dzieje się to w ekspresowym tempie, więc pewnie za chwilę tekst będzie nieaktualny. Druga kwestia to to, że pytania w stylu „Czy życie w Hiszpanii jet drogie?” „Czy z pensją XYZ utrzymam się w Hiszpanii?” oraz „Chcę się przenieść do Hiszpanii bo nie daję rady finansowo w Polsce, czy sobie poradzę?” są pytaniami, na które nie potrafię udzielić odpowiedzi. Nie wyssałam ich sobie z palca. To są prawdziwe pytania, które otrzymałam w ostatnich kilku tygodniach, mailowo oraz przez Instagram i Facebook. Chcę żeby było jasne, że już nie będę odpowiadać na tego typu pytania, a tekst piszę po to, żebym osoby które je zadają mogła odesłać do jednego konkretnego artykułu w tym temacie. 
Ceny podaję na podstawie mojego doświadczenia z życia w Sewilli (stolica Andaluzji), innych miastach, mniejszych, ceny mogą się różnić.

Ceny w sklepach

Inflacja szaleje wszędzie. Jest pierwsza połowa lutego 2023  roku a ceny, które widziałam na sklepowych półkach w grudniu 2022 już dawno są nieaktualne. Na moim instastories zrobiłam jakiś czas temu relację z zakupów, pokazując ceny poszczególnych produktów, które sama kupuję. Zakupy robiłam w Mercadonie, hiszpańskiej sieciówce, którą można określić jako dyskont. Dominują produkty jednej, dwóch marek. I tym sposobem mogę wam napisać, że:

paczka bułek 11szt – 1,11€
mleko oddłuszczone 1l – 0,89€
oliwa z oliwek extra virgen 750ml – 5,11
paczka sera Edam – 2,26€
paczka langustyn nie mrożonych 600g – 6,90€
masło 82%tł 250g – 3,55€
ziemniaki – 1,89€/kg
papryka czerwona duża – 1,14€
dżem figowy – 1,95€
kostki do zmywarki Finish – 4,60€

Ceny w barach (jedzenie na mieście)

Ponieważ życie społeczne Andaluzji toczy się na zewnątrz, ludzie spędzają mnóstwo czasu w barach i restauracja. Dlatego też jedzenie na mieście nie jest czymś rzadkim i wiele osób może sobie na to pozwolić. W barach jada się nawet śniadania:

dlatego cena śniadania, w którego skład wchodzi kawa (z lekiem lub espresso) oraz tostowana bułka z pomidorami lub szynką to koszt około 2,60€ – 3€
Przeciętna cena porcji tapas – 3,50€ – 4,50€
talerz szynki iberyjskiej de bellota – ok 18€
danie obiadowe w restauracji – 12€ – 18€
małe piwo (200ml) – 1,50€ – 1,80€ duże (330ml) – 2,50€ – 3€
Kieliszek wina w barze – 2,50€ – 3,50€

Opłaty mieszkaniowe

Decydując się na życie w Hiszpanii oczywiście musisz brać pod uwagę koszty mieszkaniowe. Najpierw wynajem.
Najlepszymi stronami do szukania mieszkania na wynajem (oraz do kupna) są idealista.com  oraz fotocasa.es. Specjalnie dla was sprawdziłam cenę najtańszego obecnie (9.02.2023) mieszkania na wynajem w Sewilli. Spośród dostępnych 1513 ofert mieszkań w całym mieście, najtańsze znajduje się akurat w centrum (fajna lokalizacja), typu studio (brak sypialni) 27m2, 3 piętro (poddasze) bez windy za 350€/mies. Wprawdzie nie ma podanej tej informacji, ale możliwe, że czynsz wspólnoty, wliczony już jest w tę kwotę, to się często zdarza. Jednak możliwe, że trzeba będzie doliczyć zużycie wody, na jedną osobę może to być ok 40 – 50€. Wynajmując mieszkanie w 90% sytuacji pośredniczyć będzie agencja nieruchomości. Musisz więc do ceny wynajmu doliczyć stawkę agencji (zazwyczaj wynosi jeden czynsz), oraz kaucję dla wynajmującego (1 lub 2 czynsze).
Za prąd jednoosobowe gospodarstwo płaci różnie zależy od sezonu, zimą gdy często używa się grzejników elektrycznych (innych nie ma) może to być 80 – 90€ przy raczej oszczędnym zużyciu. Jeśli mas za kuchenkę gazową, ale bez gazu miejskiego tylko z butlą, napełnienie butli będzie Cię kosztować w Sewilli 18€.
Internet domowy z abonamentem na telefon (zazwyczaj mamy je w jednej sieci), to koszt między 30 a 50€.

Inne

No i tu zaczynają się schody i powód dla którego nie odpowiadam już na pytania „czy przeżyję za” bo TO ZALEŻY, od wielu czynników. Wszystko zależy od tego czego oczekujesz, każdy ma inne standardy i rzeczy bez których nie może się obejść. Dla jednych będzie to wizyta u fryzjera, dla innych wieczór w kinie a dla jeszcze innych zakup książek czy kosmetyków. Poniżej kilka przykładowych i trochę przypadkowych usług, które mogę kogoś zainteresować:
bilet na autobus w Sewilli – 1,40€ (bez karty)
fryzjer – cięcie i modelowanie krótkich włosów – 25€
bilet do kina – 6 – 10€ (w zależności od dnia i seansu)
karma dla psa (lepsza marka) 15kg – 55€
usługa sprzątania – 11€/h
fachowiec (np. hydraulik/złota rączka) – 30/h

Ale to nie wszystko

Pamiętaj jednak, że wydatków może być o wiele więcej. Nie liczyłam tu żadnych nagłych wypadków, ani ubezpieczenia na życie, jeśli masz mieszkanie na własność, musisz doliczyć podatek od nieruchomości, ubezpieczenie mieszkania, wywóz śmieci, posiadanie samochodu wiążę się z opłatami za parkingi lub garaże bo w większości większych miast swobodne parkowanie na ulicy w centrum jest właściwie niemożliwe. 

Często też dostaję pytania „Czy łatwo jest znaleźć pracę w Hiszpanii?”
Pamiętaj, że rynek pracy jest zróżnicowany i zmienny a miejsce w nim zależy od umiejętności, zdolności znajomości języków i wielu innych czynników. Swoje szanse najłatwiej sprawdzić na portalach z ogłoszeniami o pracę oraz grupach w portalach społecznościowych np na Facebooku. 

Myśląc o przeprowadzce ze względów ekonomicznych pamiętaj, że przeprowadzka zawsze wiąże się z dużymi dodatkowymi kosztami, więc warto zrobić sobie dobrą poduszkę finansową. 

Dodaj komentarz