Już niedługo do oferty Małej Agencji dołączy możliwość wynajęcia przytulnego mieszkanka w samym centrum Sewilli. Zanim to jednak nastąpi, zanim nowe szafki się zamontują, zanim ułożę poduszki i przygotuje powitalną niespodziankę dla pierwszych gości, podzielę się z wami kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi tego jak szukać mieszkania w Hiszpanii i czego możecie się spodziewać od lokalnego rynku nieruchomości.

DSCN5378
To nie jedyny artykuł z tej serii. Doświadczenie kupna i przygotowania mieszkania pod wynajem krótkoterminowy podsunęło mi pomysły na tematy do przynajmniej kilku tekstów. Dziś czas na opis fazy początkowej czyli wybór mieszkania.

Jak i gdzie szukać?
Jak tylko zapadła decyzja o zainwestowaniu w tego typu działalność najpierw trzeba było zbadać rynek, przekopać się przez tysiące ofert i sprawdzić czego mogę oczekiwać od hiszpańskich sprzedających. Przy poszukiwaniach niezastąpione okazały się dwa portale: idealista.com oraz fotocasa.es. Pełne są ofert zarówno od osób indywidualnych jak i agencji. Podczas poszukiwań wiele osób radziło mi również skorzystać z portalu milanuncio.es, jednak zdecydowanie bardziej nadaje się on na poszukiwania mieszkania do wynajęcia niż kupna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania na wynajem krótkoterminowy?
Na podstawie znajdowanych mieszkań klarował mi się obraz rodzaju mieszkania w jakie powinnam zainwestować. To bardzo ważne żeby od początku wiedzieć, jaką mieszkanie ma pełnić funkcje w przyszłości. Czego innego szukałabym w mieszkaniu dla siebie a czego innego w nieruchomości, w której dobrze mają czuć się obcy dla mnie ludzie. Głównym celem był oczywiście jak najwyższy zysk, ale oczywiste jest, że im wyższy standard i więcej wygód w mieszkaniu tym klienci chętniej będą inwestować w jego wynajem.
1. LOKALIZACJA
Od początku wyszłam z założenia, że najważniejsza jest lokalizacja. O ile dla siebie szukałabym mieszkania w spokojniejszej dzielnicy na obrzeżach miasta o tyle wiem, że turysta (sama nim czasami jestem) szuka wygodnego miejsca na nocleg, z którego większość najważniejszych atrakcji turystycznych będzie miał na wyciągnięcie ręki i nie będzie musiał martwić się o uciążliwe dojazdy. Z drugiej strony brałam pod uwagę specyfikę lokalnej starówki i problemy z miejscami parkingowymi. Idealny rozwiązaniem tej sytuacji było znalezienie mieszkania na obrzeżu starego miasta, blisko atrakcji ale też niedaleko stref parkingowych.
2. LICZBA POKOI
To drugi najważniejszy punkt. Decydując się na tego typu działalność musiałam przygotować biznes plan i oszacować oczekiwane zyski z wynajmu, przy budżecie jakim dysponuję. W moim przypadku najrozsądniejsze okazało się kupienie mieszkania z 2 sypialniami i dużym salonem, umożliwiającym nocowanie dodatkowemu gościowi. Pamiętajcie, że deklarowane w hiszpańskim ogłoszeniu 2 pokoje oznaczają 2 sypialnie, salon nie jest liczony jako pokój. Z drugiej jednak strony, podawana powierzchnia mieszkania zazwyczaj dotyczy powierzchni zabudowy, trzeba więc jeszcze odjąć powierzchnie murów i ścian co daje zazwyczaj kilkanaście metrów mniej.
3. ŁAZIENKI
Może ten element nie wyda wam się specjalnie ważny, ale uwierzcie mi, turyści zwracają na to uwagę. Upychanie 6 osób do mieszkania z jedną łazienką jest delikatnie mówiąc uciążliwe. Wyobrażanie sobie tę poranną kolejkę przed drzwiami? Dlatego jeśli nie chcecie negatywnych komentarzy w przyszłości pomyślcie o tym by zapewnić turystom maksymalny komfort.
4. SPECYFIKA HISZPAŃSKICH BUDYNKÓW
Przeglądanie zdjęć mieszkań to jedno a oglądanie ich na żywo to kompletnie inna historia. Kupując mieszkanie za granicą musicie brać pod uwagę specyfikę lokalnej architektury. Szukając mieszkania na starówce Sewilli odkryłam, że wszystkie budynki mają patia a mieszkania dzielą się na te z oknami na zewnątrz (zazwyczaj oznacza to hałas z ulicy) oraz na te z oknami wychodzącymi na mini dziedziniec (często wiąże się z mniejszym dostępem do światła). Poza tym dowiedziałam się, że starsze budynki mogą mieć bardzo specyficznie rozmieszczone pomieszczenia. Spotkałam się na przykład z wejściem do łazienki przez kuchnie oraz z wejściem do jednej z sypialni przez wewnętrzne patio mieszkania. O ile to ostatnie rozwiązanie może przypadłoby mi do gustu, mogłoby nie spotkać się z entuzjazmem wynajmujących turystów, którzy przyjeżdżając na wakacje nie oczekują takich niespodzianek. Specyficzne w hiszpańskich domach jest też unikanie dostępu do światła. Dla lokalnych mieszkańców to zupełnie normalne, w końcu słońce wdzierające się do mieszkania przez 6 miesięcy w roku i palące wszystko na swojej drodze powoduje, że rzeczywiście masz ochotę się przed nim ukryć. Sporym wyzwaniem okazało się więc znalezienie słonecznego mieszkania z dużymi oknami.
5. PARTER CZY PIĘTRO
Na początku wyszłam z założenia, że odrzucam wszystkie mieszkania na parterze. Zazwyczaj są one ciemniejsze i głośniejsze. Życie jednak zweryfikowało moje wyliczenia. Sporo budynków w centrum nie dysponuje windą i nie we wszystkich jest ona w planach renowacyjnych w ciągu najbliższych kilku lat. Choć budynki w centrum Sewilli nie mają zazwyczaj więcej niż 4 piętra to wdrapywanie się na 4 piętro bez windy, z walizką pod pachą lub z dzieckiem w wózku wydało mi się przerażające. Dlatego przeprosiłam się z parterami.
6. OGRZEWANIE
Musicie wiedzieć, że zdecydowana większość hiszpańskich budynków nie ma centralnego ogrzewania. Dlatego liczcie się z tym, że będziecie musieli zaopatrzyć sie w piecyki, które pochłaniają mnóstwo prądu. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zainstalowanie klimatyzacji z ciepłym i zimnym nawiewem. To również generuje koszty, ale zdecydowanie niższe niż tradycyjny piecyk elektryczny.
7. TARAS NA DACHU
– Zapomnij. Wszystkie mieszkania które oglądałam miały dostępy do dachów z pięknymi widokami na miasto. I wszystkie miały sąsiedzki zakaz przebywania na nich. Na dachach, bez każdorazowej zgody pozostałych mieszkańców, można co najwyżej pranie wywiesić. Wyjątkiem są te z nich, które dysponują basenami.

W moim przypadku ostatecznie padło na jasne, 2 pokojowe mieszkanie na pierwszym piętrze, w centrum miasta, w pobliżu dworca autobusowego i kilku parkingów. W Następnym wpisie opowiem jak przygotować mieszkanie dla turystów, o czym pamiętać przy robieniu listy zakupowej i jak zadbać o dobrą atmosferę.

Dodaj komentarz