Pogoda w Andaluzji

Wybierając miejsce na wakacje w większości przypadków kierujemy się prognozowaną sytuacją pogodową. Andalujza to najgorętszy region w Hiszpanii. Lata tu są długie, suche i niesamowicie gorące. Średnia temperatura w lipcu i sierpniu to 37C, często w ciągu dnia termometry przekraczają 42 kreski. Brzmi zachęcająco? No pewnie! Zwłaszcza jeśli czas spędzasz głównie na plaży i w wodzie. Wiadomo chłodna morska bryza, wiaterek i jesteś w raju. Ale co jeśli chcesz trochę pozwiedzać? Andaluzja to w końcu nie tylko cudowne, szerokie plaże, ale też piękne miasta i miasteczka, stare twierdze i pałace. Szkoda byłoby to wszystko przegapić. 

Zatem czy warto latem odwiedzać Andaluzję?

Oczywiście, że tak bo pogodę masz gwarantowaną. W Andaluzji gorąco i słonecznie jest właściwie od kwietnia do końca października*, a bardzo często te widełki są nawet szersze. Wiosną i latem masz też do dyspozycji więcej atrakcji, które zimą są całkowicie niedostępne lub mają ograniczone godziny odwiedzin, hotele działają pełną parą, a zmrożone piwo cruzcampo smakuje jak nigdy wcześniej. Planując wakacje w Andaluzji przyda ci się kilka moich wskazówek

Zwiedzanie miast Andaluzji

Nie nastawiaj się na zwiedzanie takich miast jak Granada lub Sewilla w jeden dzień. Są po prostu zbyt duże i zbyt wiele jest w nich do zobaczenia. Dlatego albo z całej listy punktów które chcesz zobaczyć wybierz kilka tych, które najbardziej cię interesują, albo rozłóż zwiedzanie na przykład na dwa dni.

Zahara de La Sierra
Atrakcje, bilety, godziny otwarcia

Po pierwsze i najważniejsze to zawsze, jeśli planujesz zwiedzanie jakiś konkretnych atrakcji – muzeów, pałaców czy katedr – sprawdź godziny otwarcia oraz to czy istnieje możliwość zakupu biletu online, zwłaszcza jeśli jest to atrakcja, na której bardzo ci zależy. Jest to o tyle istotne, że wiele biletów w Andaluzji wyprzedawanych jest ekspresowo (np Alhambra, El Caminito del Rey), więc szkoda byłoby jechać w konkretne miejsce a na koniec dowiedzieć się, że biletów brak. Po drugie, brak biletu kupionego z wyprzedzeniem może wiązać się z koniecznością stania w dłuuuugiej kolejce (np. Real Alcazar de Sevilla, Mezquita w Cordobie, Isla Magica w Sewilli). Często jest to stanie w upale i w słońcu. Dlatego zawsze sprawdzenie, napisanie maila czy telefon do informacji turystycznej zawsze jest wygodniejszym rozwiązaniem. 

Zaczynaj zwiedzanie możliwie najwcześniej

Wiadomo, jesteś na wakacjach więc kto by tam zrywał się skoro świt. Jednak poranne wylegiwanie się potem może skutkować dużym zmęczeniem, zwłaszcza jeśli wybierasz się do miasta z dziećmi, nagrzane chodniki i kamienne budynki już około godziny 14 – 15 dają w kość. Zacznij więc zwiedzanie rano, gdy temperatury są najprzyjemniejsze, nie nie chłodne, przyjemne czyli 24 – 26C. 

Weź ze sobą wodę i przekąski

W Hiszpanii ciągle myśli się o jedzeniu, nic dziwnego, jest grzechu warte. Ale też trzeba to jedzenie zaplanować a dokładnie chodzi o pory posiłków. Bo o ile nie jestesmy w dużym kurorcie (a i nawet tam restauracje po południu są zamykane), bary i restauracje po godzinie 17 zazwyczaj są zamykane. Albo może w nich napić się tylko drinka lub przekąsić małe zimne tapas. Kuchnia wtedy pozostaje zamknięta. Dlatego warto mieć przy sobie choćby niewielkie rezerwy prowiantu i oczywiście wodę. Wybierając się w dłuższa trasę, zwłaszcza jeśli korzystasz z autostrad wiedz, że zarówno stacji benzynowych jak i zajazdów, tak typowych w Polsce, jest w Hiszpanii bardzo niewiele, jeśli już trzeba zjeżdżać z trasy nawet kilkanaście kilometrów.

* co nie oznacza oczywiście, że w pozostałej części roku jest jakoś specjalnie zimno

Dodaj komentarz