• Post comments:0 Komentarzy

W kategorii „miasteczka małe, ale przepiękne” Ronda zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce. Jest też idealna na jednodniowy, relaksujący wypad poza Sewillę/Granadę/Malagę/Cordobę. W dodatku może pochwalić się świetną lokalizacją na trasie między Sewillą a Costa del Sol. Przekonuje was to?

Gdzie?
Ronda to malownicza miejscowość położona w górach prowincji Malaga w pobliżu Parku Sierra del las Nieves. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu była doskonałym punktem obronnym. Miasto znajduje się na szczycie wzniesienia, na krawędzie kilkudziesięciometrowej skarpy, dzięki czemu z tarasów widokowych możemy podziwiać niesamowite widoki. Dwie części miasta rozdziela ogromy kanion El Tajo o szerokości 68 m i średniej wysokości 120m (w najwyższym punkcie to 200m). Obecnie w Rondzie mieszka nieco ponad 36 tys. mieszkańców. Miasto podzielone jest na dwie części: pierwsza, nowsza „Mercadillo” oraz starsza i najbardziej oblegana przez turystów „Ciudad”, w której mieszczą się wszystkie najważniejsze zabytki.

Jak?
Dostać się do Rondy środkami publicznego transportu nie jest łatwo. Autobusy z wieloma przystankami jadą tam ponad 2 godziny. Rozwiązaniem mogą być prywatne linie autobusowe np. Los Amarillos (klik). Autobusy ruszają ze stacji Prado de San Sebastián w Sewilli siedem razy dziennie. Trasa do Rondy zajmie wam ok. 1,5 godziny. Koszt to ok 12 € w jedną stronę (może ulegać nieznacznym zmianom w sezonie turystycznym). Jeśli zależy wam na niezależności, zawsze można wynająć samochód.

Jeśli podróżujecie samochodem najwygodniej jest wjechać do miasta Avenida de Malaga i zaparkować w okolicach Avenida Martinez Astein. Stamtąd już tylko przyjemny spacer głównym deptakiem Ctra Espinel która prowadzi nas na Plaza de Toros.

Co?
Do Rondy jedzie się przede wszystkim po widoki. Dwie części miasta połączone są ze sobą wysokim na 100 m kamiennym mostem wybudowanym w XVIII wieku. Zazwyczaj wycieczkę rozpoczyna się od placu przy Arenie Byków (najstarszej Arenie w Hiszpanii). Z placu kierujecie się od razu na taras widokowy z którego można podziwiać górzysty krajobraz, most oraz charakterystyczne domy wybudowane na samej krawędzi góry. Przechodząc przez most (Puente Nuevo) znajdziecie się w starej, zabytkowej, arabskiej części miasta, która jednak w czasach Ferdynanda III została przekształcona na chrześcijańską. Prócz oglądania pięknych pałaców i kościołów warto skusić się na spacer w dół kanionu.  Zejście kamiennymi schodami znajduje się w przy Plaza de Maria Auxiliadora. Zejście zajmie wam około godziny. Potem kierujcie się w stronę Plaza de Duqueca de Parcent. Stamtąd już tylko chwila dzieli nas od dawnego muru obronnego. Spacerując wzdłuż murów dochodzimy do Starego Mostu. Cała trasa wokół starej części miasta, nie licząc odwiedzania muzeów to około 2h.

Jeśli planujecie wycieczkę do Rondy i potrzebujecie więcej informacji dajcie znać mailowo.

DSCN6749

DSCN6732

DSCN6740

DSCN6696

DSCN6685

DSCN6658

DSCN6680

DSCN6687

DSCN6670

Dodaj komentarz