• Post comments:0 Komentarzy

Nie musisz być profesjonalistą by zorganizować swoje wakacje. Wystarczy przeklikać oferty kilku biur podróży, wpłacić kwotę i gotowe. Jednak oferty biur są dość ograniczone, a Ty masz głowę pełną pomysłów i długą listę miejsc do zobaczenia. Może więc załatwienie wszystkiego samemu wcale nie jest takie trudne?

Mała Agencja

Całe szczęście coraz popularniejsze stają się wakacje DIY. Stajemy się specjalistami od weekendowych wypadów do Europejskich miast. Trochę trudniej mają się sprawy, gdy mamy przygotować dłuższy, rodzinny pobyt połączony z leżakowaniem i objazdowym zwiedzaniem. A to wcale nie jest takie trudne. Wystarczy poświęcić trochę czasu by zorganizować sobie, rodzinie lub przyjaciołom niezapomniany wyjazd. Zatem dziś mniej o samej Andaluzji a bardziej o procesie planowania.

Wracaj
„We Włoszech już byliśmy, w Hiszpanii też, a Chorwacja taka oklepana”. Serio? Linia brzegowa Włoch ma prawie 5 tys. km podobnie zresztą jak Hiszpanii, naprawdę uważacie, że po spędzeniu 2 tygodni wakacji w jednym nadmorskim kurorcie znacie cały kraj? Uznajecie za „zaliczony” i tyle? Naprawdę warto wracać do miejsc, które z pozoru już się zna, bo za każdym razem można odkryć coś nowego. Poza tym jeśli niepewnie czujecie się w samodzielnej organizacji wakacji, najlepiej jest trenować z miejscami, które nie są zupełnie obce, w których łatwiej znaleźć hotel, dworzec autobusowy i znane są godziny w których otwarte są sklepy.

Objazdowo czy stacjonarnie?
Obie opcje mają swoje plusy i minusy, odpowiedz więc sobie na kilka pytań:

–> Zamierzasz wynająć samochód, czy może będziesz poruszać się lokalnym transportem?
Wynajęty samochód sprawdzi się w sytuacji, gdy planujesz dużo zwiedzać i często się przemieszczać. Nie daj się zwieźć sugestiom, że to               niepotrzebny luksus. Lepiej przelicz czy lokalny transport dla całej rodziny (autobusy dalekobieżne i pociągi) nie okażą się w końcowym rozliczeniu droższe niż samochód z pełnym bakiem. Oczywiście jeśli w Twój plan podróży obejmuje jedynie wypad do dwóch sąsiednich miast, spokojnie możesz postawić na transport lokalny.

–> Czy podróżujesz z małymi dziećmi?
Choć to nie reguła, zazwyczaj jednak małe lub bardzo małe dzieci trudno znoszą dalekie i długie podróże, dlatego dla zaoszczędzenia                     sobie i im nerwów, lepiej wybrać wczasy stacjonarne.

–> Zerknij na mapę
To nie pytanie, to konieczność. Zanim podejmiesz decyzję o tym czy spędzisz wakacje w jednym hotelu w konkretnej miejscowości, czy raczej będziesz przemieszczać się prawie co dzień, sprawdź odległości między miejscami, które chcesz zobaczyć. Może się przecież okazać, że zamiast relaksować się i odpoczywać, całe dnie spędzisz za kierownicą jadąc na miejsce, które chcesz odwiedzić a potem wracając do miejsca noclegu.

–> Jaką formę wakacji preferujesz?
Jeśli zazwyczaj relaksuje cię leżenie na plaży y popijanie drinków w okolicznych barach, nie oszukuj się, że tym razem będzie inaczej. To Twoje wakacje i nie ma się co zmuszać do tego by zobaczyć „jak najwięcej”. Najlepsze wakacje to te, które pozostawiają piękne wspomnienia a nie zapchaną kartę pamięci w aparacie i wieczne napięcie.

Szukaj alternatywnych noclegów
I wcale nie chodzi o spanie kątem u kogoś na couchsurfingu. Mam na myśli wyjście poza standardowe formy poszukiwania. Moje doświadczenie z Andaluzji podpowiada, że jest mnóstwo obiektów (w Hiszpanii to między innymi sieć Paradores), które oferują wspaniałe lokalizacje i nie zawsze wygórowane ceny. Paradores, to obiekty takie jak fortece, pałace, klasztory czy nawet kościoły, który został zaadoptowany do celów turystycznych i obecnie znajdują się w nich hotele lub restauracje. Wszystkie je łączy wspaniała historia oraz znakomite położenie (zazwyczaj w centrum miasta (np. Parador w Alhambrze w Granadzie), lub wręcz przeciwnie, na oddalonym wzgórzu (np. XIV wieczny Pałac w Carmonie koło Sewilli).

Kontroluj rezerwacje
Czasem prócz noclegów trzeba z wyprzedzeniem zabukować wejście do muzeum czy bilet na kolejkę górską. Jednak podczas podróży wiele może się zdarzyć, opóźnienie, zmiana pogody uniemożliwiająca skorzystanie z jakiejś atrakcji, awaria etc. Warto więc zawczasu sprawdzić możliwości anulacji lub zmiany terminu. Na pewno będziesz się mniej stresować wiedząc jak zareagować w trudnej sytuacji oraz czego możesz oczekiwać.

Sprawdzaj nie tylko polskie przewodniki
Jadąc na wakacje sporo osób zagląda na strony z informacjami w tym jakie miejsca w danym regionie warto zobaczyć. Spróbuj jednak iść o krok dalej i sprawdzić te informacje w lokalnym języku. Oczywiście nie musisz go znać i rozumieć wszystkiego, ale przecież po coś wymyślono google translator. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że jakieś zdjęcie lub hasło zainspiruje Cię do dokładniejszych poszukiwań i tym sposobem znajdziesz idealne miejsce na swoje wakacje, nie zadeptane jeszcze przez turystów.

Zbierz wszystkie numery
Numery telefonów, adresy a nawet jeśli to możliwe nazwiska osób, z którymi będziesz mieć do czynienia. Wiem, że jest GPS i internet i można te rzeczy w każdej chwili sprawdzić, ale przezorny zawsze ubezpieczony a zasięg jest nie zawsze i nie wszędzie. Razem z dokumentami spakuj kartkę z potrzebnymi informacjami. Nie bój się też zwykłej poczciwej mapy, zwłaszcza jeśli poruszasz się samochodem. GPS jest bardzo przydatny, wręcz niezbędny, ale z mojego doświadczenia wynika, że elektronika czasem „wywozi” nas w pole, mapa nigdy.

Holidayplanner – w czym pomoże?
Właściwie we wszystkim czego Ty nie masz ochoty lub czasu załatwiać. Uwielbiasz buszować po sieci i wynajdować najlepsze hotele, ale nie znosisz potem załatwiać formalności? Nie ma sprawy, holidayplanner zrobi to za Ciebie. A może nie wiesz jak zaplanować trasę, albo zastanawiasz się czy na zwiedzenie małego miasteczka z ogromnym pałacem wystarczy  4 godzinny postój, czy lepiej przeznaczyć cały dzień. Holidayplanner to osoba, która zna teren i udzieli Ci praktycznych wskazówek, dzięki którym zdejmiesz z siebie ciężar planowania i organizowania. Nie jest to jednak biuro podróży bo nie ma ustalonego schematu i to Ty decydujesz gdzie, jak i kiedy zwiedzasz i odpoczywasz. Wspólnie ustalacie zakres jego obowiązków uwzględniając określony przez Ciebie budżet. Holidayplanner to osoba, która jest na miejscu i możesz liczyć na jej pomoc, ale nie musi chodzić za tobą krok w krok, więc delektujesz się wakacjami w swoim własnym rytmie.

Dodaj komentarz