Znajomość kalendarza świąt w konkretnym regionie może bardzo pomóc w organizacji wyjazdu i zachęcam każdego do sprawdzenia lokalnych wydarzeń jeszcze przed wyjazdem. Może to bardzo ułatwić, usprawnić, a niekiedy nawet zmienić koszty całego wyjazdu.
Przyjazd do Andaluzji w okresie różnych świąt może powodować wiele dodatkowych sytuacji, które mogą wpłynąć na twój pobyt. Są to sytuacje zarówno o negatywnym jak i pozytywnym charakterze. Każdy może widzieć je inaczej, ale na pewno warto wiedzieć, że w ogóle istnieją. W przypadku Andaluzji, przyjazd w okolicy świąt może spowodować wyższe ceny noclegów i większe obłożenie w hotelach i apartamentach, konieczność rezerwowania niektórych atrakcji z wyprzedzeniem, więcej ludzi, ale też fajny klimat, doświadczenie czegoś nowego, poznanie lokalnej kultury i tradycji, które są przecież dla wielu kwintesencją podróżowania.
To nie jest wpis typowo kalendarzowy, chcę żeby był uniwersalny i przydatny nie tylko w tym roku. Dlatego jeśli jakieś święto lub dzień wolny jest świętem ruchomy, zaznaczam to w opisie i nie podaję konkretnej daty. Istnieją też święta, które nie są związane z dniami wolny, ale jednocześnie są bardzo ważnym wydarzeniem w danym mieście. Nie biorę też pod uwagę świąt, które jednocześnie obchodzone są w Polsce (np 25.12 czy 1.05), chyba że sposób ich obchodzenia w Andaluzji jest wyjątkowy. Takim świętem jest na przykład Romeria w El Rocio.
Pamiętaj, że w Andaluzji święta wolne od pracy, które wypadają w niedzielę, są zazwyczaj “odrabiane” w pierwszy poniedziałek po danym święcie.
Pamiętaj, że piszę ten tekst w roku pandemii 2021, więc obchody niektórych świąt mogą być wstrzymane lub ograniczone.
STYCZEŃ/LUTY
5 stycznia – fiesta – parada Trzech Króli Tego dnia po południu, odbywają się wielkie parady Trzech Króli (tutaj to oni przynoszą prezenty a nie Święty Mikołaj). Nie jest to wprawdzie oficjalne święto, ale ważne i ciekawe wydarzenie, warto mieć to na uwadze. 6 stycznia w Andaluzji jest dniem wolnym od pracy.
28.02 – dzień Andaluzji – (dzień wolny od pracy). W większości miast organizowane są większe i mniejsze fiesty i parady. Dzień Andaluzji wpływa na zwiększoną intensywność turystyczną tylko jeśli wypada w dzień pracujący i tworzy długi weekend.
Poniedziałek karnawałowy – święto lokalne w Kadyksie – kończy okres karnawału, jest więc świętem ruchomym, tuż przed Polskimi tak zwanymi Ostatkami, które u nas wypadają we wtorek. Koniec karnawału właściwie celebrowany jest przez cały poprzedzający weekend, niektórzy nazywają to święto małym karnawałem weneckim. Również tutaj ludzie przebierają się, zakładają maski i bawią na ulicach.
MARZEC/KWIECIEŃ
Wielkanoc – w Andaluzji – święto ruchome. Dniami wolnymi są wielkie czwartek i piątek, ale obchody trwają już od Niedzieli Palmowej. To jest zdecydowanie czas gdy ceny noclegów są jedne z najwyższych w roku, niektóre apartamenty można wynająć w wersji tylko na cały tydzień obchodów Wielkiego Tygodnia. Z kolei niektóre restauracje przygotowują specjalne menu, bez tapas z samymi dużymi porcjami dla większych grup. Zdecydowanie w tym czasie trzeba wszystko rezerwować z wyprzedzeniem, oraz liczyć się z utrudnieniami komunikacyjnymi w miastach (zwłaszcza w Sewilli, gdzie obchody są najbardziej huczne).
Feria de Abril – impreza lokalna w Sewilli – ruchoma. Rozpoczyna się zawsze w 2 tygodnie po Wielkanocy ( w nocy z soboty na niedzielę). Imprezy odbywają się przez cały tydzień. Wolnym od pracy dniem jest tylko środa w trakcie Feria de Abril. Również w przypadku tego święta ceny noclegów bardzo wzrastają. Centrum miasta jest raczej opustoszałe a wszelkie aktywności przenoszone są na teren Feria w dzielnicy Los Remedios.
Festival Sevilla Swing – odbywa się na początku kwietnia. Organizowany na ulicach i w salach koncertowych festiwal tańca w Sewilli to jedna z przyjemniejszych fiest w mieście. Choć nie wiąże się z nią dzień wolny ani długi weekend, tańczących swinga można spotkać wieczorami na wielu placach w mieście. Co ciekawe, każdy może się do tych popisów przyłączyć, bez względu na poziom umiejętności, wystarczy trochę odwagi.
MAJ/CZERWIEC
Fiesta de los Patios – impreza lokalna w Kordobie. Odbywa się między drugim a trzecim tygodniem maja. Z tej okazji, specjalnie dekorowane i zdobione patia startują w konkursie w którym główną nagrodą jest nawet kilka tysięcy euro i wielka sława :). Poza godzinami w których patia są oceniane przez komisję, turyści mogą je odwiedzać, w większości bezpłatnie lub za niewielką opłata na poczet ich utrzymania.
Feria de Kordoba – ostatni pełny tydzień maja, trwa od piątku do soboty w ostatnim tygodniu maja, więc konkretne daty są nieznacznie zmienne z roku na rok.
La Romeria w El Rocio – święto ruchome, trwające cały tydzień. Głównym momentem obchodów jest dzień który w Polsce obchodzony jest pod nazwą Zielone Świątki. Do Niewielkiego miasteczka w prowincji Huelva, zjeżdżają tłumy by celebrować to katolickie święto, oczywiście w Hiszpańskim stylu, z fiestą, kolorowymi strojami i dobrym jedzeniem.
Boże Ciało – święto lokalne w Sewilli oraz w Granadzie (dzień wolny) – obchodzone w połączeniu z kościelnymi procesjami
Feria de Granada – impreza lokalna w Granadzie, która trwa przez cały tydzień. Jest to święto ruchome i wypada w tygodniu w który przypadają obchody Bożego Ciała (ten dzień jest dniem wolnym od pracy), zazwyczaj więc w okolicach maja i czerwca.
11 czerwca – święto lokalne w Jaen – Matki Boskiej od Kaplicy, patronki miasta, to dzień wolny od pracy.
24 czerwca – święto lokalne w Almerii – obchody Dzień Świętego Jana. 24.06 jest dniem wolnym ale fiesta zaczyna się w nocy 23 czerwca, gdy z podpalane są na plażach wielkie, tak zwane ogniska świętego Jana – hogueras. Połączone jest to, a jakżeby inaczej, z wielką imprezą.
LIPIEC/SIERPIEŃ
3 sierpnia święto lokalne w Huelvie – Fiesta de las Colombinas, czyli święta kolumbijskie, związane z początkiem wyprawy Krzysztofa Kolumba i odkryciem Ameryki.
Colombinas – fiesta lokalna w Huelvie, połączona z obchodami Kolombianas, oczywiście trwa tydzień w okresie ostatnich dni lipca a 3 sierpnia jest kulminacją obchodów. Ciekawe jest to, że oprócz oczywistego klimat andaluzyjskiego podczas Kolombiany, bardzo silnie zaznaczone są wpływy ameryki południowej, styl ubierania, muzyka, jedzenie.
19 sierpnia – święto lokalne w Maladze, dzień wolny – dla upamiętnienia odbicia Malagi przez Królów Katolickich z rąk muzułmanów.
Feria de Malaga – fiesta lokalna. Feria jako święto miasta podobnie jak w przypadku pozostałych tego typu imprez lokalnych trwa tydzień. Kulminacyjnym momentem jest wspomniany wcześniej 19 sierpnia. Feria w Maladze, podobnie jak ta w Sewilli czy w Granadzie to czas na przebieranie się w traje de flamenca, tańce i imprezy do rana.
27 sierpnia – Święto lokalne w Almerii – Święto Matki Boskiej od Morza to dzień wolny, i oczywiście jest powiązane z lokalną Ferią.
Feria de Almeria – fiesta lokalna trwająca 9 dni, której najważniejszym punktem są obchody 27 sierpnia. Odbywa się zawsze w ostatnim tygodniu sierpnia. Podczas obchodów można spotkać też wielu znakomitych rzemieślników garncarstwa i ceramiki.
WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK
Bienal de Flamenco – festiwal flamenco w Sewilli , to międzynarodowa impreza odbywająca się co dwa lata (ostatni raz w 2020 roku) w okolicach wczesnej jesieni. To Festiwal koncertów i pokazów flamenco, z międzynarodowymi gwiazdami tego stylu w roli głównej. Bilety zawsze trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, nawet kilkumiesięcznym.
8 września – święto lokalne w Kordobie, Maladze i Huelvie, dzień wolny – świętuje się narodziny Matki Boskiej.
24 września – święto lokalne w Kordobie święto Świętego Rafała patrona miasta. Archanioł Rafael według legendy pojawił się w mieście i uchronił mieszkańców przed szalejącą w Europie epidemią dżumy. Obecnie to wesoło obchodzone święto rodzinne, na piknikach i wspólnym przygotowywaniu paelli. Legenda głosi, że każda kordobiańska rodzina powinna mieć przynajmniej jednego Rafaela, na szczęście 🙂
7 października – święto lokalne w Kadyksie – Matki Boskiej Różańcowej, dzień wolny.
12 października – święto w całym kraju – Dzień Hiszpanii – to dzień wolny w całym kraju, obchodzony w związku z datą dotarcia do Ameryki przez Hiszpańskie statki. Odbywają się w tym czasie parady wojskowe. Zazwyczaj wiąże się to z nieco większą turystyką lokalną.
18 października – święto lokalne w Jaen – Dzień Świętego Łukasza – Dia de San Lucas, jest też obchodzone w innych regionach Hiszpanii, ale tylko w Jaen święto to połączone jest z lokalną Feria de Jaen, która trwa oczywiście tydzień (od soboty do niedzieli w tygodniu w którym wypada 18.10). Kończy ona okres ferii w ciągu roku w Andaluzji, do następnej trzeba czekać do Feria de Abril w Sewilli. Podobnie jak w pozostałych prowincjach w Jaen obchody również silnie związane są z organizowanymi walkami byków. Jest to więc oficjalny wielki koniec sezonu corridy w Andaluzji.
LISTOPAD/GRUDZIEŃ
2 grudnia – święto lokalne w Granadzie – zdobycie Granady przez Królów katolickich, dzień wolny.
6 grudnia – święto w całym kraju – Dzień Hiszpańskiej Konstytucji – dzień wolny. 6.12.1978 roku w referendum Hiszpanie poparli treść nowej konstytucji kraju. Konstytucja została opublikowana jeszcze w tym samym miesiącu.
8 grudnia – święto w całym kraju – Niepokalanego Poczęcia, dzień wolny. Często łączy się z świętem konstytucji tworząc dłuższy weekend. W tym czasie Hiszpanie często podróżują więc zapotrzebowanie na hotele się zwiększa.
Jak widzisz sporo tych świąt ma nieprecyzyjne daty, bo są świętami ruchomymi i wypadają np „w drugim tygodniu miesiąca, lub 2 tygodnie po innym święcie. Dlatego potraktuj ten tekst jako pomoc i punkt zaczepienia a przed przyjazdem sprawdzaj konkretne daty w danym roku.
Możesz też do mnie napisać w tej sprawie, zawsze chętnie pomogę 🙂