Czyli kiedy w 2020 zaplanować wypad do Sewilli. To moja wersja kalendarza Andaluzyjskiego. Zazwyczaj tego typu teksty pełne są subiektywnych opinii w stylu – na przyjazd lepsza jest wiosna czy zima. Ja zaprezentuję wam konkretną listę dni świątecznych w 2020 z krótką charakterystyką tego w jaki sposób dany dzień obchodzony jest w Sewilli.  Oby wam się przydało.

Wiem, że rzadko kto sprawdza kalendarze świąt miejsc które odwiedza. Z jednej strony rozumiem, sama rzadko to robię, z drugiej, zdaję sobie sprawę jakie to może być istotne dla samego pobytu. Zamknięte restauracje, atrakcje turystyczne, wyludnione miasto, to nic przyjemnego. Z drugiej strony święta z przepełnionymi parkingami absurdalnymi cenami w hotelach i tłumami na ulicach też nie należą do przyjemności. W myśl zasady (mojej własnej), że najgorsze co można mieć to ignorancję, podejmując decyzję o przylocie do Sewilli weźcie pod uwagę te konkretne daty.

Pisze ten tekst w 2020 roku i uwzględnię w nim również wydarzenia jednorazowe, takie jak koncerty czy wydarzenia sportowe. Jednak zdecydowana większość z  wydarzeń powtarza się co roku, tak samo jak forma ich obchodzenia. Dlatego przyjmuję, że informacje poniżej zawarte są w miarę uniwersalne.

Ok, jeszcze ostatnie info zanim zacznę. Hiszpanie mają dość skomplikowany system świąt i dni wolnych ze względu na to, że są święta ogólne dla całego kraju, święta w konkretnych regionach są także święta lokalne. Zatem fakt, że w Barcelonie lub Alicante mamy święto nie oznacza, że to samo dzieje się w Sewilli. Co więcej, fakt że w Sewilli est normalny dzień pracy, nie oznacza że oddalonej o 10 minut jazdy samochodem Mairena de Aljarafe nie jest to święto (np 23.01 jest w Mairena dniem wolnym, ale cała Sewilla i okoliczne pueblos pracują normalnie). Zatem nie używajcie tego podsumowania bezwzględnie i sprawdzajcie sprawdzajcie sprawdzajcie.

Kalendarz Świąt – dni wolne od pracy


8 – świąt narodowych

4 – regionalnych
2 – lokalnych

1.01 Nowy Rok
6.01 – Święto Trzech Króli

28.02. – Święto Andaluzji – tego dnia w 1981 roku Andaluzja poprzez referendum oficjalnie została uznana za autonomiczny, w miarę niezależny region Hiszpanii ze swoim własnym statutem autonomicznym.

9.04 – Wielki Czwartek (w tym roku wypada 9.04) to w Andaluzji dzień wolny od pracy. Ale już w Katalonii jest to normalny dzień pracy. Za to w regionie Barcelony, podobnie jak w Polsce, wolny jest poniedziałek po Wielkanocy (w tym roku 13.04). Planując wakacje w Andaluzji pamiętajcie o tym że czwartek przed Wielkanocą jest tutaj bezwzględnym Świętem za to poniedziałek, to dzień jak co dzień. 
10.04 – tzw Wielki Piątek to już święto ogólnonarodowe. Cała Hiszpania ma wtedy wolne.
12.04 – Wielkanoc – w Polsce i w Hiszpanii ten sam dzień, choć świętuje się go trochę inaczej, po więcej informacji na temat Wielkiego Tygodnia w Sewilli zajrzyjcie do tego artykułu, który napisałam już daaaawno. W tym roku na pewno pojawi się jego uzupełnienie. Po porady praktyczne w tym czasie, zapraszam tutaj.
29.04 – środa w środku Ferii de Abril czyli lokalnego święta Sewilli to dzień wolny. To święto ruchome, zawsze wypada w środę w środku Ferii. Dawniej obchodzono tu hucznie święto świętego Ferdynanda pod koniec maja, jednak naród przemówił. Sewilczycy woleli zyskać jeden dodatkowy dzień podczas Ferii niż celebrować święto swojego patrona. Dziwicie się im? Po więcej informacji o Feria de Abril zapraszam tutaj.

1.05 – Święto narodowe jak wszędzie. W tym roku wypada akurat w trakcie Ferii. Dlatego Sewilska Feria tak pięknie pokrywa się z naszą majówką.

11.06 – Boże Ciało – kolejne święto Andaluzyjskie

15.08 – podobnie jak u nas to święto kościelne. W Sewilli odbywa się jedna wielka procesja poranna dookoła katedry

12.10 – narodowe święto. Dzień Krzysztofa Kolumba. Coraz częściej podnoszą się głosy że to święto upamiętniające początek kolonializmu więc wiele osób je bojkotuje. Niemniej jednak odbywają się w tym dniu wielkie parady i festyny w całym kraju.

2.011 –  wolne bo Dzień Wszystkich Świętych wypada w niedzielę, to takie “odpracowywanie”

7.12 – podobnie jak 2 listopada, to “odświętowanie” wypadającego w niedzielę 6 grudnia. Nie, Hiszpanie aż tak nie lubią Świętego Mikołaja, że delegują mu dzień wolny, tak się złożyło, że 6 grudnia to święto Hiszpańskiej konstytucji.
8.12 – Święto Niepokalanego poczęcia

Jak widzicie spora część dat to święta religijne. Ale nie tylko. Różnice między kalendarzem Polskim a Hiszpańskim są takie, że na półwyspie zarówno 26.12 jak i poniedziałek po Wielkiejnocy to normalne dni pracy. Poza tym Dzień Matki (choć nie ma to wpływu na dzień pracy) w Hiszpanii celebruje się na początku maja – dokładnie 3.05. Pamiętajcie też, że 12.10 to jedno z ważniejszych hiszpańskich świąt. W kalendarzu daty prezentują się następująco:

 

Kalendarz Świąt 2020 w Sewilli
zielony – święta krajowe
niebieski – święta regionalne (Andaluzja)
różowy – święta lokalne (Prowincja Sewilla)

Wydarzenia 2020 w Sewilli

To oczywiście nie są wszystkie wydarzenia/koncerty/wystawy i imprezy w Sewilli. Nie sposób zebrać je wszystkie w jednym miejscu, ale może komuś z was akurat przypadną do gustu.

23.02.2020 – Zurich Maraton w Sewilli
To już 36 edycja maratonu. Do miasta zjeżdzają biegacze z całej Europy, ale i dla mniej wysportowanych przygotowano ciekawe atrakcje, miedzy innym konkurs fotograficzny, wykłady, bieg dla dzieci, a także specjalna maratońska kuchnia.

5 – 12.04 – Semana Santa w Sewilli
Święto całego miasta. Procesje organizowane w tym czasie, przyciągają tłumy turystów. Niektóre sklepy mają ograniczone godziny otwarcia, ceny noclegów są zawrotne, w barach pojawia się specjalne menu bez opcji tapas (tylko duże platos). Słowem totalny paraliż. Z drugiej strony to jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń w mieście. Całe życie skupia się w okół centrum i godzi przejścia poszczególnych procesji. Warto, ale warto też być cierpliwym i spodziewać się nieprzewidywalnego.

16 – 19.04.2020 – Sevilla Swing Festival
Sewilla kojarzy się wprawdzie z flamenco, ale nie wiecie nawet jak ogromną popularnością cieszy się tutaj swing. Festiwal dobywa się już po raz 8 i jak zwykle wiąże się to z koncertami i imprezami płatnymi, ale chyba największe wrażenie robią bardziej lub mniej spontaniczne imprezy na placach i skwerach. W centrum miasta różne szkoły swinga organizują mini pokazy, często z muzyką na żywo. Super jest to, że każdy kto ma odwagę i choćby minimalne wyczucie rytmu może sieę przyłączyć do tańczących. Czysta rozrywka. A myśleliście że na ulicach tańczy się tylko w Brazylii w karnawale?

26/04 – 2.05.2020 – Feria de Abril
To drugie najważniejsze święto miasta. Święto ruchome, odbywa się zawsze 2 tygodnie po Wielkanocy. Tym razem centrum Sewilli pustoszeje, ludzie jak i wszelkie aktywności przenoszą się na teren Ferii. Wiele barów i restauracji w centrum jest zamkniętych, sklepy są otwarte tylko do 13. Feria ma wszystko, zabawę, jedzenie, imprezy, wielki park rozrywki i niesamowity klimat, tygodniowej imprezy. Dodatkowo, żeby ułatwić świętowanie zawsze środa w środku ferii jest dla mieszkańców miasta dniem wolnym, że mogli nacieszyć się imprezą jeszcze bardziej.

17 – 22.11.2020 – SICAB – El Salon Internacional del Caballo – Pura Rasa Espanola
Impreza w Palacio de Congreso odbywa się od lat. To wydarzenie dla wszystkich miłośników koni, zwłaszcza Czystej Rasy Hiszpańskiej. Impreza odbywa się po

Jeśli wiecie o jakimś wydarzeniu w Sewilli które będzie miało miejsce w 2020 roku dajcie znać, dopiszę. Mam nadziej, że informacje się przydadzą. Bierzcie i korzystajcie.

 

Dodaj komentarz