Coraz częściej pytacie o miejsca, które nie znajdują się na głównych turystycznych szlakach. Są mniej oczywiste, bardziej lokalne i kameralne. W Andaluzji takich miejsc jest mnóstwo a  jednym z nich jest Sierra de Aracena, do której odwiedzenia w tym wpisie będę was namawiać. Sierra to oczywiście góry, dlatego od razu uprzedzam, jeśli bliższy waszemu sercu jest piasek i fale, możecie spokojnie pominąć ten wpis. Od razu mówię, że będzie sporo zdjęć. 

Widok na szlaku w Sierra de Aracena

Jak dojechać?

W rejon Sierra de Aracena można dojechać z Sewilli częściowo autostradą A-66 a następnie drogą N-433 w kierunku miasta Aracena. Trasa zajmuje ok 1h i 15 minut i to głównie dlatego że po zjeździe z autostrady czekać na was będzie kilka radarów. Poza tym trasa jest piękna, prowadzi przez pagórki i pastwiska, a więc klimat Sierra de Aracena można poczuć już od samego początku. 

Z czego słynie Sierra de Aracena?

Czarne świnie na wybiegu - typowy widok w Sierra de Aracena

Dom w Sierra de Aracena

Jeśli w tych rejonach pojawiają się turyści są to głownie Hiszpanie, a i tych nie będzie jakoś specjalnie wielu. Jest to region dla tych, którzy szukają ciszy, spokoju i co najważniejsze prawdziwego, hiszpańskiego pueblo. Sklepów z pamiątkami tu nie znajdziecie, ba, w niektórych mieścinkach nie znajdziecie żadnego sklepu. Ale za to napijecie się zimnego piwka, skosztujecie pysznej lokalnej szynki i poznacie uroku życia na hiszpańskiej wsi. A ta jest naprawdę urocza i z pięknymi widokami. 

Sierra de Aracena będzie też szczególnie interesująca dla tych, którym dają w kość Sewilskie upały. Chociaż znajduje się nieco ponad godzinę jazdy od Sewilli, temperatury, zwłaszcza latem są zdecydowanie bardziej znośne. Poza tym nie sposób się tam nudzić. Nawet jeśli nie jesteście fanami całodziennych wypraw na szlaku, znajdziecie tam wiele miejsc, które na pewno warto odwiedzić. 

Region Araceny słynie też ze znakomitego jedzenia, głównie wieprzowiny. To stąd pochodzą słynne na całą Hiszpanię szynki z miasteczka Jabugo. Swój wyjątkowy smak zawdzięczają klimatowi (górski, lekko wilgotny) i doskonałej hodowli. Te czarne hiszpańskie świnki hodowane są praktycznie wolne, na ogromnych pastwiskach, z ciągłym dostępem do najwyższej jakości jedzenie – żołędzi. To właśnie taki sposób ich hodowli odpowiada za fantastyczny smak ich mięsa. 

Jak wygląda Sierra de Aracena

Sierra de Aracena jest częścią  łańcucha Sierra Morena i znajduje się całkowicie w Andaluzji w prowincji Huelva. Nie są to jednak szczególnie wysokie góry (najwyższy szczyt Cerro del Castaño ma ledwie 962 m), przez co można powiedzieć że są to idealne góry dla mało wprawionych. Proponowane trasy nie są tez szczególnie długie. Zazwyczaj liczą od 5 do 12km i zajmują od 2 do 4h marszu. Poza tym zdecydowana większość tras jest szeroka, ponieważ bazuje na dawnych drogach używanych przez mieszkańców pobliskich pueblo. Wiele z nich do tej pory jest przejezdnych dla samochodów, chociaż obecnie praktycznie ich się tu nie spotyka. Chyba że ktoś dojeżdża do swojej finca po środku niczego :). 

W okolicy znajduje się wiele białych miasteczek. I choć nie należa one do tej oficjalnej, wszystkim znanej grupy Pueblos Blancos, w niczym nie ustępują im urokiem i klimatem. Do jednych ładniejszych należą Alajar, Fuenteheridos, Valdelarco, Cortelazor. 

Widok na szlak w Sierra de Aracena

Góry Sierra de Aracena

Aracena i Gruta de las Maravillas

Aracena to stolica tego regionu, największe miasto na którego zwiedzanie warto poświęcic kilka godzin. Wyróżnia się juz tym góruje nad nim zamek z murami obronnymi a tuż pod nim imponujący kościół. Koniecznie trzeba się tam wdrapać (ale można tez dojechac samochodem) i podziwiać piękną panoramę, zwłaszcza w okolicach zachodu słońca. Innym koniecznym do odwiedzenia miejscem w Aracenie jest gruta de las Maravillas. Czyli kompleks podziemnych jaskiń pełnych stalaktytów, stalagmitów i krystalicznie czystej wody. 

 Jak wybierać trasy w Sierra de Aracena?

Oczywiście warto inspiracji szukać na stronie www.wikiloc.es, albo na www.sierradearacena.com w zakładce senderos. Ale też śmiało można pokombinować samemu. Wystarczy na mapie google poszukać białych, cienkich dróg oznaczonych jako camino, sendero albo ruta. Oznaczone są wyraźnymi drewnianymi znakami lub przynajmniej strzałkami narysowanymi na drzewach. Ogólnie przy minimalnej uważności naprawdę trudno jest się tutaj zgubić. Co ciekawe są to trasy na które w większości można zabrać dzieci, nawet w wózkach. Są też idealne na rower, zwłaszcza elektryczny. 

Szlak w Sierra de Aracena

Miasteczko w Sierra de Aracena - Cortelazor

Restaurant Meson Los Madronos

Gdzie jeść w okolicy?

Jedzenie, oczywiście, to podstawa. Bary oczywiście znajdziecie w każdym miasteczku przy głównym placu, ale są takie miejsca, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Oto moich kilka propozycji:

Meson Los Madronos – nie dość że ma wspianiałą lokalna kuchnię (pluma, solomillo, parillada) to jeszcze gwarantuje fenomenalne widoki ponieważ znajduje sie na wzgórzu. Można tam się dostać tylko samochodem.
Adres: Ctra, Km 4, 21208 Los Marines, Huelva

Restaurante la Stradina – niby włoska ale to całkiem hiszpańska wersja włoskiego menu. Nie mniej jednak mają przepyszną pizzę.
Adres: Calle Barberos 25, Aracena

Meson Los Guasa – pyszna lokalna kuchnia i urocza lokalizacja w centrum miasta Aracena.
Adres: Trasera Barberos, 1B, 21200 Aracena, Huelva

Bar La Parra – ukryty w niewielkim Alajar, bar serwujący nie tylko dobre mięso (oczywiste w tym regionie) ale też pyszne dania z grzybów i szparagów, bo musicie wiedzieć, że ten region to raj właśnie dla tych lesnych plonów.
Adres: Calle la Trinidad, 4, 21340 Alájar, Huelva

Dodaj komentarz