• Post comments:0 Komentarzy

Sewilla ma się czym pochwalić. Mówisz Sewilla myślisz: flamenco, corrida, Feria i obchody Wielkiego Tygodnia. Co jak co, ale tradycja jest tu na pierwszym miejscu. Symbole Sewilli są widoczne na każdym kroku. Warto wiedzieć o nich trochę więcej.

projekt-bez-tytulu

Flamenco
Wprawdzie nie jest do końca prawdą, że to z Sewilli wywodzi się flamenco, ale nie jest też prawdą, że wywodzi się ono z Granady. Raczej pokusiłabym się o stwierdzenie, że stolicą flamenco jest każde miasto, które posiadało sporą grupę Romów, bo to oni stworzyli  ten pełen pasji taniec. Triana, lewobrzeżna dzielnica Sewilli, była miejscem, w którym kultura cygańska kwitła na potęgę. Ze smutku, tęsknoty i miłości wzięły swój początek śpiew a następnie taniec flamenco. Całkiem słusznie więc wymienia się Sewillę jako jeden z ważniejszych ośrodków flamenco w Andaluzji. Dziś ta kultura nie ogranicza się do jednej dzielnicy, ale rozsiała się po całym mieście i nie jest to tylko atrakcją turystyczną. Kursy flamenco reklamują się na każdym kroku, do tego organizowane są festiwale i konkursy. Każde małe dziecko wie czym są bulerías i alegrías, zna rytm i pewnie nawet potrafiłoby coś zatańczyć. Bo o ile flamenco to przede wszystkim improwizacja, zanim zacznie się tańczyć warto znać kilka zasad, kroków podstawowych a przede wszystkim strukturę tańca a to już wiedza dla bardziej wtajemniczonych.

Corrida
Kontrowersyjna to rozrywka i nie będę ukrywać, że nie jestem jej fanką, ale nie zmienia to faktu, że póki corrida nie jest zakazana w tej części Hiszpanii, póty będzie jej symbolem. Nie bez kozery przecież, symbolem całej Andaluzji jest byk, którego gigantyczne makiety można spotkać przy drogach w całym regionie. Corrida w Sewilli to codzienność. W sezonie walki odbywają się kilka razy w tygodniu przy prawie pełnym obłożeniu trybun. Wchodząc do baru nikogo nie zaskajują głowy byków i zdjęcia słynnych matadorów. I chociaż zawsze znajdzie się turysta, który z niedowierzaniem pyta mnie czy byki naprawdę zabijane są na arenie, musze przyznać, że corrida jest tak głęboko zakorzeniona w tutejszej kulturze, że jeszcze długo w tej dziedzinie nic się nie zmieni.

Semana Santa
Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc obchodzony jest oczywiście w całej Hiszpanii, jednak to Sewilla słynie z najhuczniejszych obchodów. Do miasta ściągają w tym czasie tłumy i to nie tylko Hiszpanów. Cały tydzień procesji i zablokowanego miasta, ale też niepowtarzalnej atmosfery. Jednak atmosferę Semana Santa można poczuć nie tylko w tym konkretnym czasie. Bary z religijnymi wizerunkami, sklepy pełne dewocjonaliów to tutaj norma. Nikogo nie oburza, nikogo nie dziwi. To taka wspaniała umiejętność uzyskania harmonii między religią, traktowaną już bardziej w kategoriach tradycji a folklorem.
Więcej o Semana Santa pisałam tutaj i tutaj.

Feria de Abril
Zostajemy w klimacie świętowania, ale wchodzimy na inny poziom. Po doniosłych chwilach skupiania na procesjach, przenosimy się na imprezę pełną gębą. Kolorowe stroje, dorożki na ulicach, świętowanie od 14 do 5 nad ranem przez 7 dni z rzędu,  wino i piwo lejące się strumieniami, wesoła atmosfera i zamknięte niektóre firmy. Feria de Abril to najważniejszy czas w roku dla Sewilczyków. O tym też już trochę pisałam tutaj.

Feria de Abril
Feria de Abril w Sewilli
Semana Santa - Wielki Tydzień w Sewilli
Semana Santa – Wielki Tydzień w Sewilli

Dodaj komentarz