To temat na specjalne zamówienie jednej z moich obserwatorek na Instagramie. Ale przyznam, że sama zdziwiłam się, że jeszcze tego tematu tutaj nie poruszyłam. Transport publiczny po regionie Andaluzji to przecież szalenie ważna kwestia jeśli chcesz zorganizować wakacje na własną rękę i bez wypożyczania samochodu. W tym tekście dowiesz się czy naprawdę taka wersja w Andaluzji wychodzi taniej niż samochód, komu taka forma przypadnie do gustu oraz czy andaluzyjska kolej jest punktualna.

Jak wygląda transport publiczny w Andaluzji

Andaluzja to duży region, który podzielony jest na mniejsze prowincje. Można się między nimi poruszać pociągami i autobusami. Zawsze trzeba pamiętać, że odległości tutaj są spore i przejazd z jednego miasta do drugiego zajmuje od 1,5 godzin do nawet 3 godzin. To bardzo ważna informacja dla tych którzy planują jednodniowe wypady na zwiedzanie. Ogólnie zarówno pociągi jak i autobusy działają dosyć sprawnie, nie ma zazwyczaj większych opóźnień a i strajki nie zdarzają się często. Można więc uznać, że jest to pewny i bezpieczny sposób przemieszczania się po Andaluzji.

Pociągi w Andaluzji

Kolej w Hiszpanii obsługuje Renfe (odpowiednik polskiego PKP). Ich strona internetowa to renfe.com. Są różne rodzaje pociągów. Od super szybkich AVE po regionalne Media Distancia (MD). Oczywiście rodzaj pociągu wpływa na cenę biletu. Pociągi w Andaluzji nie należą do najtańszych, ale są przy tym bardzo wygodne, czyste, dosyć nowe. Bilety można kupować online na stronie albo bezpośrednio na dworcu w kasach biletowych lub automatach. Warto pamiętać, że kupując od razu bilet w obie strony jego cena jest nieco niższa. Na stronie można też wybrać dodatkową opcję gwarantującą możliwość zmiany daty biletu. Jeśli poruszasz się między większymi miastami spokojnie możesz decydować się na podróż AVE (czyli szybkimi pociągami). Jeśli jednak zależy ci na odwiedzeniu mniejszych miejscowości wybieraj raczej opcje Media Distancia, które mają więcej przystanków.

Przykładowe połączenia w Andaluzji

Są takie połączenia które wyjątkowo polecam bo są wygodne i niedrogie. Za punkt wyjścia wzięłam tutaj Sewillę dworzec kolejowy Santa Justa. Sewilla ma jeszcze jedną mniejszą stację kolejową – San Bernardo, ale nie wszystkie pociągi się na niej zatrzymują. Szukając połączeń kolejowych na stronie renfe pojawiają się zazwyczaj 3 opcje cenowe. Różnica wynika z dodtakowych opcji otrzymujemy w danej grupie cenowej.

Np. W przypadku Torre Oro w najniższej cenie mamy:
– siedzenie standard
– zmiana nazwiska pasażera za 40€
W wersji droższej
– siedzenie standard
– w przypadku rezygnacji zwrot 30% kosztów
– opłata za zmianę nazwiska pasażera 30€
– większy bagaż

Pierwsza opcja pociąg Sewilla – Kordoba

Ceny i godziny odjazdów pociągu na trasie Sevilla – Kordoba w opcji biletu w obie strony

POWRÓT KORDOBA – SEVILLA

Ceny i godziny odjazdów pociągu na trasie Kordoba – Sewilla w opcji biletu w obie strony (powroty)

Druga opcja Sewilla – Kadyks

Wycieczka z Sewilli do Kadyksu pociągiem będzie nieco tańsza. Poza tym pociąg w Kadyksie zatrzymuje się tuż przy porcie, 10 minut spacerem od Katedry.

Ceny i godziny odjazdów pociągu na trasie Sewilla – Kadyks w opcji biletu w obie strony

A teraz opcja powrotna na trasie KADYKS – SEWILLA

Ceny i godziny odjazdów pociągu na trasie Kadyks – Sewilla w opcji biletu w obie strony (powrotny)

Autobusy w Andaluzji

Operatorów autobusów dalekobieżnych w Andaluzji jest kilka. Najpopularniejsze z nich to:
Alsa – operuje na trasie Sewilla – Malaga i Sewilla – Granada
Damas – operuje między innymi na trasie Sewilla – Ronda. Cena biletu na tej trasie to około 13€ w jedną stronę.

Dla kogo podróże pociągami i autobusami

Podróż pociągiem lub autobusem jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jeśli chodzi o 1 lub 2 osoby, wtedy bilety wyjdą taniej niż wynajęcie samochodu. Jest to też idealne rozwiązanie gdy masz jedną bazę wypadową i wyjeżdżasz na jednodniowe wycieczki. Wtedy poruszasz się bez bagażu co jest oczywiście wygodniejsze. Bez wątpienia podróżując transportem publicznym możemy świetnie poznać region. Poznajesz wtedy nie tylko połączenia i odległości ale też więcej czasu spędzasz z lokalsami, co dla wielu jest przecież najważniejszą częścią podróży.

Życzę przyjemnego podróżowania.


Ten post ma 2 komentarzy

  1. Ania

    Czy wiadomo może jak jest z transportem rowerów w pociągach lub autobusach?

    1. Kinga

      Zależy od miasta, w pociągach można, w Sewilli w miejskich autobusach rower musi być złożony.

Dodaj komentarz