• Post comments:1 Komentarz

Rower, hulajnoga, autobus, a może pieszo? Jak i czym przemieszczać się po stolicy Andaluzji. Ile kosztują bilety, gdzie wypożyczyć rower, gdzie znaleźć rozkłady jazdy i czy przyda się samochód. W tym tekście znajdziesz dużo praktycznych wskazówek i informacji, ale nie powstrzymałam się też przed podzieleniem się własnymi spostrzeżeniami. Zapraszam na tekst o transporcie w Sewilli. 

Pytanie o transport w Sewilli pojawia się dosyć często, więc postanowiłam odpowiedzieć na kilka nurtujących pytań. Do Sewilli przyjeżdżają ludzie z różnych miast z różnymi doświadczeniami i różnym wyobrażeniem o mieście które odwiedzają. Komunikacja publiczna dla niektórych może wydawać się niezrozumiała, wręcz tajemnicza. Znam osoby, które boją się poza swoim własnym miejscem zamieszkania korzystać ze środków transportu w innych miastach. Nie zamierzam nikogo przekonywać do zmiany nastawienia, ale postaram się przedstawić różne możliwości, dostępne w tym hiszpańskim mieście.

Muszę też na początek nadmienić, że ilość dosyć nietypowych środków lokomocji w Sewilli jest większa niż w innych miastach. Motory 3 kołowe, hulajnogi z siedziskami, 2 osobowe samochody. To tylko niektóre pojazdy, jakie zobaczyłam w ostatnim czasie w Sewilli. Nie są to jedynie zabawki. Tutaj naprawdę ułatwiają przemieszczanie się. Trzeba pamiętać, że klimat i pogoda w Sewilli i ogólnie Andaluzji, zachęca do korzystania z mniej standardowych sposobów transportu, przez cały rok.

Na piechotę

To jest ten sposób, zwiedzania który polecam najbardziej, zwłaszcza jeśli chodzi o Sewillę. oczywiście nie wszystkie miasta można zwiedzać spacerowo. Duże odległości lub ukształtowanie terenu może nas do tego skutecznie zniechęcić. Jednak Sewilla jest pod tym względem idealna . Centrum Sewilli jest spore, ale jak najbardziej możliwe do przespacerowania. Co więcej można ten spacer podzielić na kilka dni. Zaletą chodzenia jest to, że jesteśmy w stanie wyłapać miejsca, zaułki oraz sytuacje, których nie byłoby szansy dostrzec z poziomu samochodu, autobusu a nawet roweru. Piesze zwiedzanie polecam dla tych, którzy na zwiedzanie Sewilli mogą przeznaczyć przynajmniej jeden pełny dzień.

Sewilla, spacer, centrum, stare miasto, zabytki, zakupy w Sewilli
Ulica Tetuan w Sewilli

Hulajnogą

Lubicie hulajnogi? W Sewilli są ostatnio prawdziwym hitem. Do tego stopnia, że szał na nie wprowadził czasowy zakaz ich udostępniania, ze względu na nieodpowiedzialne ich używanie. Od wiosny 2021 jednak hulajnogi wróciły i tak jak wcześniej robią furorę. Ludzie kochają je przede wszystkim dlatego, że nie trzeba się przy nich męczyć tak jak jazdą na rowerze a jednocześnie gwarantują łatwe i szybkie przemieszczanie się. Do korzystania z publicznie dostępnej hulajnogi należy pobrać aplikację na voiscooters.com. Dla hulajnóg przeznaczone są te same trasy co dla rowerów. Należy przestrzegać ograniczeń prędkości oraz liczby osób na jednej hulajnodze.

Rowerem

Sewilla to też świetne miasto do poruszania się rowerem. Jest dosyć płasko, mało wzniesień a rowery są na tyle popularne, że zarówno piesi jak i kierowcy samochodów są do nich przyzwyczajeni i zwracają na nie uwagę. Chociaż do standardów Amsterdamu jeszcze trochę nam brakuje, ale spokojnie mogę polecić ten sposób poruszania się po mieście. Ścieżek rowerowych jest sporo, ale jak widać na poniższej mapie nie obejmują one ścisłego centrum. Tutaj uliczki są wąskie, często brukowane i piesi zawsze, ale to zawsze mają pierwszeństwo. Na rowerze z kolei można odwiedzić Park Marii Luisy, dzielnicę Trianę oraz Park Alamillo i San Jeronimo w którym znajduje się słynne Jajo Kolumba.

Ogólna mapa rozłożenia ścieżek rowerowych w Sewilli, plan jest z 2017 roku i żadnych nowych ścieżek nie przybyło ale są w planach.

W Sewilli rower można wypożyczyć na dwa sposoby:

  1. Można to zrobić wykorzystując miejskie, publicznie dostępne rowery parkowane w różnych częściach miasta. Żeby wypożyczyć rower w ten sposób, trzeba wejść na stronę sevici.es lub pobrać aplikację. Następnie zarejestrować się przy pomocy adresu email i 6 cyfrowego kodu który trzeba zapamiętać. Są dwie opcje abonamentu: roczny i 7 dniowy. Za abonament trwający do 7 dni zapłacisz 13.33€. Można płacić kartą kredytową w automacie umieszczonym przy stanowiskach rowerowych. Pamiętaj, że dotyczy to wypożyczenia 1 roweru, nie możesz na jedno konto wypożyczyć kilku rowerów. Pierwsze 30 minut jazdy są bezpłatne a wypożyczenie roweru nie może trwać dłużej niż 24h (czyli nie możesz go wypożyczyć i oddać dopiero po 2 dniach. Trzeba pamiętać, że w momencie płacenia na koncie blokowane jest 150€ kaucji, które jest odblokowywane po oddaniu roweru. Pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać zasady wypożyczenia przed rozpoczęciem jazdy
  2. Inną opcją jest wynajem rowerów na godziny. Wypożyczalni tego typu w Sewilli jest wiele, zwłaszcza w okolicach katedry i dzielnicy El Arenal. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz „alquiler bici sevilla”. Ta opcja jest zazwyczaj nieco droższa bo koszt wynajmy rowerów zaczyna się od 15€, no i czas użytkowania jest ograniczony. Mamy jednak zapewnioną pomoc w razie problemów z rowerem a obsługa udziela też często wielu informacji o trasach rowerowych i miejscach do odwiedzenia. W tych samych miejscach można tez wypożyczyć inne środki transportu jak np segway lub hulajnogi.

Autobusem

Do poruszania się transportem publicznym przydatne będzie zaznajomienie się ze stroną tussam.es, dostępna też jest bezpłatna aplikacja. Po mieście kursują autobusy z numeracją od 1 do 43, oraz linie krążące oznaczone C. Strona jest raczej prosta w użyciu a rozkład jazdy jest zsynchronizowany z Google Maps. Bilety można kupić u kierowcy, płacąc wyłącznie odliczoną gotówką, bilet kosztuje 1.40. Na stronie, w zakładce TITULOS DE VIAJE, znajdziesz informacje o różnych rodzajach kart czasowych, których koszt zależy od rodzaju, ale mają ustaloną opłatę manipulacyjną – 1.50€, zwrotna w przypadku gdy zwrócisz kartę do punktu zakupu. Samą kartę można kupić w kilku punktach w mieście, między innymi przy dworcu autobusowym El Prado oraz przy pętli autobusowej Ponce de Leon. Jeśli zdecydujesz się na ten środek transportu polecam opcję karty multiviaje, gdzie pod doładowaniu karty między 7 a 50€ masz nieograniczone przejazdy aż do wyczerpania kwoty. Czy po Sewilli warto jeździć autobusem? Na pewno tak jeśli na przykład wybierasz hotel dalej od centrum, ale ogólnie uważam, że nie jest to niezbędne. Myślę jednak, że warto mieć w zanadrzu te informacje.

Transport w Sewilli, autobus, przystanek autobusowy, komunikacja publiczna w Hiszpanii

Pod względem zwiedzania przydatny może być z kolei autobus turystyczny. Są to duże piętrowe, w londyńskim stylu autobusy, które rozwożą turystów do najciekawszych zakątków miasta. W Sewilli tego typu trasy obsługują dwie firmy: zielony Bus Turistico oraz czerwony City Sightseeing. Obie mają podobne trasy, przystanki i miejsca zakup (np przy Torre del Oro albo przy Plaza el Duque). Ceny są od 18 do 22€ za dzień.

autobus turystyczny Sewilla

Samochodem

Umieszczam ten akapit właściwie tylko po to by Ci odradzić ten pomysł. O ile oczywiście dojazd do Sewilli i zaparkowanie na hotelowym parkingu nie jest raczej problematyczne, o tyle do samego poruszania się po mieście samochodu po prostu nie będziesz potrzebować. Wszystkie główne atrakcje dostępne są w dystansie wręcz spacerowym (np o Katedry na Plac Hiszpański spacerem jest ok 20 minut), a rzeczy na które można zwrócić uwagę po drodze są nie do zobaczenia z okien samochodu. Poza tym większość turystycznego centrum miasta jest po prostu niedostępna dla ruchu samochodowego lub dostępna tylko dla taksówek i zameldowanych tam mieszkańców. Jeśli wiec pojedziesz kilka ulic za daleko możesz nawet dostać mandat. Najlepiej więc zostawić samochód na parkingu na obrzeżach centrum i przespacerować się lub wykorzystać jeden z pozostałych wymienionych w tym tekście środków transportu.

Jeśli natomiast interesują Cię dalsze wycieczki na przykład do Italica w miejscowości Santiponce, rozkłady jazdy należy sprawdzać na dworcach na przykład na dworcu Plaza de Armas.

Miłego podróżowania 🙂

Jeśli chcesz wiedzieć więcej przydatnych informacji o Sewilli i Andaluzji zapisz się na newsletter i odbierz bezpłatny kulinarnik.

The form you have selected does not exist.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Dorota

    Interesuje się kulturą Andaluzji i kuchnią hiszpańską

Dodaj komentarz