Czy wiesz czego możesz spodziewać się przyjeżdżając do Andaluzji w styczniu lub lutym? Myślę, że ten artykuł was zaskoczy. Nie znam nikogo kto nie byłby choć lekko zdziwiony moimi zimowymi opisami z Sewilli. Dlatego robię tutaj jedno podsumowanie, które będę wysyłać wszystkim, którzy planują przyjazd w zimowych miesiącach. Zaciekawieni? No to zaczynamy.
Kilka danych
Pogoda oczywiście jest nieprzewidywalna i przez kilka lat mieszkania w Sewilli przeżyłam już gorsze i lepsze zimy. Cała Andaluzja znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego a to oznacza przede wszystkim małe różnice temperatur w ciągu roku, ciepłe i suche lata oraz stosunkowo ciepłe, łagodne zimy. Łagodna zima to temperatury rzadko spadające poniżej +10C (nawet w nocy). W Sewilli prawie nigdy nie dochodzi do 0C. Taki klimat to również mało opadów. Andaluzja to najbardziej suchy region Hiszpanii. Rocznie, średnio, nie spada tu więcej niż 700 litrów deszczu. Jednocześnie w Andaluzji znajduje się jeden z najbardziej deszczowych regionów całego kraju – to góry Grazalema w prowincji Cadiz.
Czego możesz się spodziewać
Jak pisałam wyżej w Sewilli prawie w ogóle nie pada, ale jeśli już się zdarzy, dzieje się to właśnie w okresie zimy lub wczesnej wiosny. Dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że przyjeżdżając do Sewilla między grudniem a marcem trafisz na bardziej mokry czas. Co więcej w Sewilli pogoda nie zmienia się szybko, rzadko wieje wiatr, który mógłby przegnać chmury, jeśli więc zaczyna padać rano, jest spore prawdopodobieństwo że sytuacja utrzyma się przez cały dzień.
No to tyle ze złych informacji. Czas na te lepsze. Przez zdecydowanie większą część zimowego okresu nie tylko nie pada, ale jest piękna słoneczna pogoda z bezchmurnym, obłędnie niebieskim niebem. Sama sobie czasem zazdroszczę, że mieszkam w tak cudnym regionie, gdzie pogoda się zmienia, jest różnorodnie, ale nigdy nie jest ekstremalnie.
Większość dni wygląda tak, że rano, do około godziny 12 jest dosyć zimno. Najzimniejszym momentem dnia jest godzina 6- 8 rano. Później gdy słońce jest już wysoko, potrafi naprawdę przygrzać. Zdarza się że odczuwalna temperatura w słońcu to nawet 25C. Nie daj się jednak zwieść, wystarczy przejść do cienia, a momentalnie temperatura spada. Nie zapominajmy, że to jednak dalej zima w europejskim kraju, nie liczmy na tropiki, szorty i kostiumy kąpielowe. Wiem, że wiele osób uznaje że skoro na Wyspach Kanaryjskich jest 25C w styczniu to w Andaluzji będzie podobnie. No nie do końca. Kanary to inna strefa klimatyczna – zwrotnikowa. Tam temperatura na przestrzeni roku jest prawie niezmienna.
Jeśli chodzi o godziny słoneczne zimą, w Sewilli, słońce wstaje bardzo późno. W grudniu i styczniu dzień zaczyna się dopiero ok 8.30 rano. Z kolei zachód zobaczymy dopiero około 18.30.
Czy warto przyjechać do Sewilli zimą
Oczywiście, że warto. Uwielbiam zimę w Sewilli i bardzo ją doceniam. Bywa zimno, ale jest to taka „filmowa” zima, kiedy można chodzić z rozpiętą kurtką, nonszalancko zarzuconym szalikiem i z fajnym kapeluszem na głowie zamiast gigantycznej uszatej czapki. Raczej nie będą potrzebne ci też rękawiczki. Fajne jest też to, że jest dużo ludzi na ulicach, w przeciwieństwie do na przykład sierpnia, kiedy wszystko w mieście jest pozamykane i ludzie uciekają na plaże. Sewilczycy chętnie spędzają czas na zewnątrz, w barach i na placach. Wiele drzew pozostaje zielonych, pomarańcze są w szczycie swojego dojrzewania. Sporo jest też palm.
Jak się ubierać?
W Sewilli zimą polecam ubieranie się na cebulkę, warstwowo. Ale też nie zapomnij, że w domach ogrzewanie działa słabo. O ile jedziecie do hotelu możecie liczyć na centralny system, ale jeśli wolicie mały pensjonat lub apartament, będziecie mieli do dyspozycji jedynie klimatyzację z ciepłym nawiewem i ewentualnie grzejniki elektryczne. Dlatego weźcie cieplejsze piżamy i dobre skarpetki :).