• Post comments:0 Komentarzy

Lista miejsc które koniecznie powinniście odwiedzić/zobaczyć w Sewilli mogłaby nie mieć końca. Są jednak takie miejsca, bez zobaczenia których po prostu głupio wyjechać. Dlatego na danie główne serwuję dziś listę najważniejszych miejsc ze szczyptą przydatnych wskazówek.

La Catedral de Sevilla – jest ogromna i przepiękna. Majestatycznie i groźnie wbija się w zazwyczaj bezchmurne niebo nad centrum stolicy Andaluzji. Jak już pewnie wyczytaliście z Wikipedii, jest trzecią największą budowlą chrześcijańską na świecie i największą gotycką budowlą sakralną. Nawet jeżeli te liczby nie robią na was wrażenia to gwarantuje, że sam budynek z pewnością wam się spodoba. Nie trzeba nawet wchodzić do środka by się nią zachwycić. Jeśli jednak zdecydujecie się na wizytę, nie zapomnijcie odwiedzić wcześniej strony internetowej tutaj (niestety nie ma wersji angielskojęzycznej). Czasem zdarza się, że w środku sezonu turystycznego katedra, bądź jej część może być zamknięta z powodu renowacji. Jeśli przyjeżdżacie w okresie od maja do sierpnia i to bez rezerwacji, przygotujcie się na minimum 40 minut czekania w kolejce do kasy. Wejściówka normalna – 9€. Więcej o samej Katedrze i jej historii dowiecie się z tego tekstu.

3
Katedra w Sewilli
Wnętrza Pałacu Alcazar
Wnętrza Pałacu Alcazar
Ogrody Alcazar
Ogrody Alcazar
Ogrody Alcazar
Ogrody Alcazar

Giralda – to z jednej strony nieodłączna część katedry (wejściówka na nią wliczona jest w cenę biletu do Katedry), z drugiej Sewilijczycy traktują ją jako oddzielny symbol miasta. Przez długi czas plany urbanistyczne zabraniały wybudowania budynku wyższego niż majestatyczna wieża.

Alcázar – właściwie Real Alcázar de Sevile to XI wieczny pałac królewski wybudowany za czasów muzułmańskich a potem rozbudowywany przez chrześcijan. To tutaj powstawały pierwsze plany podróży Magellana a Krzysztof Kolumb spowiadał się królewskiej parze ze swojego odkrycia za wielką wodą. Alcazar to z jednej strony wspaniałe komnaty wypełnione pięknymi mozaikami, ale to co najpiękniejsze w tym miejscu to multum patiów i romantycznych zakątków w rozległych ogrodach pałacu. Wejściówki możecie kupić odstając swoje w kolejce, lub przez internet (tutaj).

Parque de Maria Luisa – to jeden z największych i z pewnością najważniejszy park w Sewilli. Wcześniej znajdowały się tu ogrody pobliskiego pałacu San Telmo, zamieszkiwanego przez księżną Marię Luiz jednak 1893 roku trafiły w ręce miasta. Park zaprojektowany jest w najdrobniejszych szczegółach. Z mnóstwem zakamarków, altanek i oczek wodnych jest punktem docelowym randek dla Sewilijczyków. Po parku można przejechać się dorożką. Na terenie ogrodu znajduje się kilka kawiarni i muzea, ale najważniejszym punktem jest Plaza de España (patrz niżej).

Plaza de España – w samym środku pięknego parku Marii Luizy, znajduje się imponujący pałac wybudowany w latach 30 XX wieku na potrzeby odbywającej się wówczas wystawy Iberoamerykańskiej. Fani Gwiezdnych Wojen będą pewnie znać to miejsce jako planetę Naboo, bo to właśnie tutaj kręcone były wiadome sceny. W tej chwili w budynku znajdują się przede wszystkim urzędy i rządowe agencje, dlatego turyści rzadko mają okazję i ochotę zajrzeć do środka. To na co warto zwrócić uwagę to fasada budynku pokryta ceramicznymi mozaikami symbolizującymi 48 prowincji kraju, przy którym każdy szanujący się turysta powinien się sfotografować. Koniecznie wejdżcieteż na pałacowe balkony żeby podziwiać plac z góry.

Plaza de Espana
Plaza de Espana
Plaza Espana
Plaza Espana

Plaza de Espana

12

Torre del Oro – czyli po naszemu Złota Wieża, to XIII wieczna budowla obronna znajdująca się tuż nad brzegiem rzeki Gwadalkiwir. W okresie wielkich odkryć geograficznych przechowywano w niej przywiezione zza morza skarby, głównie złoto (stąd nazwa). Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Morskie (bilet normalny – 3€).

Triana – to popularna stara dzielnica miasta i kolebka Flamenco. Od centrum miasta oddzielona jest  mostem Isabeli II znanym powszechnie jako Puente de Triana. Przez dziesięciolecia dzielnica zamieszkiwana była przez cyganów, który stworzyli tu wyjątkowy klimat. Święta w Trianie obchodzi się wyjątkowo hucznie przy dźwiękach flamenco i z dużą ilością wina.

Bario de Santa Cruz – to dawna Żydowska dzielnica, której historia sięga XIII wieku, kiedy to Ferdynand Kastylijski nakazał wszystkim Żydom z miasta przenieść się właśnie w tę część miasta. Z czasem synagogi zostały zastąpione kościołami a cała dzielnica odnowiona. Dziś zachwyca turystów uroczymi skwerami, wąskimi uliczkami i kaskadami kwiatów spływających z okien i balkonów. Santa Cruz znajduje się na tyłach Katedry i sięga aż po mury Alcazar.

Plaza de Toros – dla wielu to miejsce kontrowersyjne i niektórzy po prostu nie chcą go odwiedzać. Musicie jednak wiedzieć, że arena byków w Sewilli, wybudowana w XVIII w. jest najstarszą areną w Hiszpanii. Walki odbywają się głównie w sezonie, który rozpoczyna słynna Feria de Abril. Poza walkami, przez cały rok można odwiedzać mieszczące się w budynku muzeum.

Alameda – w ciągu dnia to brzydki, nieprzyjemny, niemiłosiernie długi plac z pustymi barami i dziwnej urody żółtymi słupkami. Prawdopodobnie nigdy w życiu nie chcielibyście się tam zatrzymać. Ale w nocy Alameda przechodzi wielką metamorfozę. Od mniej więcej godziny 21 to miejsce szturmują setki młodych Suwijczyków, chcących zrelaksować się po i tak relaksującym dniu. Bary aż kipią, zapach jedzenia unosi się wszędzie a piwo leje się strumieniami. Jeśli masz jakichkolwiek znajomych w Sewilli tutaj spotkasz ich nawet bez wcześniejszego umawiania się. Poza tym Alameda to ważny punkt orientacyjny na mapie centrum miasta.

4
Torre del Oro
5
Widok na Puente de Isabel II i dzielnicę Triana
6
Arena byków
7
Alameda w ciągu dnia
1
Dzielnica Santa Cruz
2
Dzielnica Santa Cruz

Dodaj komentarz