Co by nie mówić o Andaluzyjczykach, trzeba przyznać im jedno, oni wiedzą jak się bawić. Z kilku ostatnich wpisów na tym blogu wynika jasno, że wiosna to tutaj czas zabawy, imprez i fiest. Feria de Abril w Sewilli to święto miasta, słynne na całą Hiszpanię. W żadnym innym mieście tak hucznie i z pompą nie celebruje się lokalnych fiest, jak robią to w Sewilli. W tym wpisie dowiesz się na czym polega feria w Sewilli i jak zaplanować pobyt w mieście podczas trwania tej imprezy.

Co to jest Feria de Abril

Jak nie wiadomo od czego zacząć najlepiej zacząć od początku. Co w ogóle oznacza słowo „feria”? To ogólne określenie na cyklicznie organizowane wydarzenia. Innymi słowy feria to lokalne fiesta. W Sewilli Feria odbywa się zawsze 2 tygodnie po Wielkanocy. Inauguracja tej imprezy odbywa się w nocy z soboty na niedzielę (tej która wypada 2 tygodnie po Wielkanocy). 

Uwaga spoiler alert: 

Feria de Abril w Sewilli w 2023, wypada od 23 do 29 kwietnia, możecie już rezerwować bilety 🙂

Feria w Sewilli rozpoczyna się uroczystą i bardzo elegancką kolacją –  Noche de Pescaito, która zaczyna się w sobotę około godziny 21. A następnie, o północy, odpalane są światełka feriowe i podświetlana zostaje słynna Portada de la Feria, czyli główna brama Ferii. Oficjalnie rozpoczyna się sewilska Feria de Abril. 

Święto trwa przez tydzień, zakończenie, również z fajerwerkami, jest w kolejną sobotę. Każdy dzień Ferii zaczyna się około lunchu, czyli mniej więcej o 14 i trwa… no cóż, imprezy kończą się o 6 – 7 rano (mówiłam, Hiszpanie potrafią się bawić).

Feria organizowana jest na terenie o powierzchni kilku hektarów i obejmuje część z casetami (kolorowymi namiotami) oraz część lunaparku tak zwanego Calle Infierno (ulica piekła). Będąc na Ferii dzielisz swój czas miedzy spotkaniami z rodziną, odwiedzaniem znajomych w ich casetas, jedzeniem piciem i wizytami właśnie w tym ogromnym lunaparku. 

Co jada się na Ferii? Oczywiście owoce morza, szynki, tortille a wszystko to popija winem manzanilla lub robionym na jego bazie drinkiem – rebujito (czyt. rebuhito).

 

Konie na Feria de Abril w Sewilli

Stroje na Feria de Abril

To jeden z bardziej charakterystycznych elementów całej imprezy, czyli stroje, zwłaszcza te damskie czyli traje de flamenca, czasem też nazywane traje de gitana. To po nich można poznać, że feria trwa. Bo poprzebierane kobiety, jak z innej epoki, przechadzają się po mieście, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, żeby dostać się na teren Ferii i zacząć zabawę. 

Traje de flamenca (lub de gitana) składa się z sukienki, dosyć obcisłej (ale i tu mody się zmieniają) chusty z frędzlami zarzuconej na plecy (mantoncillo), butów, zazwyczaj typu espadryle, na korku, kolczyków i biżuterii oraz obowiązkowych kwiatów wpiętych we włosy. 

Te osoby, które przyjeżdżają na ferię wierzchem,na koniu, mają z kolei swój reprezentacyjny strój jeździecki. Bo tak, wiele osób na Ferię przyjeżdża w powozach lub w siodle (tak ja na zdjęciu). Spędzają ni wówczas czas w taki sposób, że „parkują” swoje rumaki przed casteami i prosza kogoś, zazwyczaj znajomego o przyniesienie im drinków lub przekąsek. Czasem prawie w ogóle nie zsiadają z koni. 

Strój flamenca
Feria

Co robić na Feria de Abril

Feria w Sewilli muszę przyznać, że jest dosyć elitarna. O ile wielu innych miastach większość casetas jest publicznych, dostępnych dla każdego, tak w Sewilli na 1053 casetas (w 2022 roku) ponad 900 było prywatnych. Oznacza to, że nie możesz tam wejść jeśli nie jesteś członkiem rodziny lub bliskim znającym hasło wejścia do danej casata.

Jest jednak kilka caset publicznych, zawsze są ona oznaczane na mapach, zazwyczaj są to te duże, największe wręcz namioty . Do nich można wchodzić bez problemu. 

Program dnia jest bardzo andaluzyjski. O 14 – 15 jesz lunch w casecie, potem rozmawiasz bawisz się, po południu jeszcze trochę drinków a wieczorem idziesz na Calle Infierno do Lunaparku, odwiedzasz inne casety i po prostu się relaksujesz. Bez większego planu. Mijasz przy okazji setki pięknie ubranych ludzi, powozy, osiodłane konie i wczuwasz się w ten nieco nierealny klimat. Tyle i aż tyle.

Poniżej znajdziesz plan Feria de Abril. Prawie co roku casety są te same, nazwy ulic się nie zmieniają. Jeśli szukasz kogoś znajomego każda caseta ma swoją nazwę lub numer i razem z nazwą ulicy możesz bez problemu ją znaleźć. 

Plan Feria de Abril w Sewilli 2022
Plan Feria de Abril w Sewilli 2022

Podobne artykuły

Dodaj komentarz