• Post comments:0 Komentarzy

Jakiś czas temu pisałam wam tutaj, o tym, czym się kierować kupując mieszkanie na tak zwany wynajem krótkoterminowy, czyli krótko mówiąc dla turystów. Tym razem chciałam wam przekazać kilka praktycznych rad, o których powinniście pamiętać zajmując się wyposażaniem takiego mieszkanie. Może właśnie strzelam sobie w kolano i obnażam przed moimi potencjalnymi gośćmi najskrytsze tajemnice wynajmu turystycznego, ale jakoś się tym nie przejmuję. Nie mam tu żadnych czarnych sekretów. Po prostu logika, logiczne myślenie i wygoda… moja i moich gości przede wszystkim.

Muszę zaznaczyć, że nie mówię tu o mieszkaniach które wcześniej służyły za mieszkania, bo ich wyposażenie jest oczywiście inne, dostosowane do normalnego funkcjonowania. W tym tekście poruszę kwestię wyposażenia mieszkania, które od początku do końca ma służyć wynajmowaniu krótkoterminowemu.

  1. Nie oszczędzaj na łóżkach. A dokładnie na materacach. Pamiętaj, że osoby wynajmujące mieszkania za pośrednictwem portali turystycznych mają możliwość komentowania swojego pobytu po jego zakończeniu. A niewygodne, skrzypiące, twarde lub wyeksploatowane łóżko nie ujdzie ich uwadze. Przecież przyjeżdżając na wakacje chcą odpocząć, a jak mają odpoczywać na mało komfortowym materacu.
  2. Nie inwestuj w wyszukana zastawę i naczynia. Owszem, powinny być ładne, estetyczne, ale przede wszystkim licz się z tym, że są to rzeczy, które będą się szybko zużywać i niszczyć. Zdecydowanie gorzej wygląda brzydki zniszczony garnek lub patelnia, nawet drogi, niż może mniej ekskluzywny, ale czysty i wymieniany co jakiś czas. Podobnie jest ze szklankami, talerzami etc. Nie oszukujmy się, będą się tłuc w trakcie wynajmu. Trzeba je będzie czymś zastąpić. Nie kupuj więc kompletów, które trudno potem uzupełnić. zaopatruj się w pojedyncze sztuki z sieciówek. Nie będę ukrywać, Ikea jest w tym najlepsza.
  3. Ogranicz ilość powierzchni do wycierania. Pamiętaj, że po każdym gościu będziesz musiał sprzątać (a nawet jeśli nie ty osobiście, to firma sprzątająca). Nie chodzi mi oczywiście o to czy ktoś lubi sprzątać czy nie, tylko o czas jaki się na to poświęca. Sprzątnięcie całego mieszkania wraz z wymianą pościeli nie powinno ci zając więcej niż 3h a optymalnie 2. Oczywiście wycieranie kurzu też się w to wlicza. Nikt nie lubi spędzać czasu przy zakurzonych pólkach czy bibelotach. Poza tym w grę wchodzą jeszcze ewentualne alergie twoich goście. Na wszelki wypadek staraj się ograniczać ilość powierzchni do sprzątania. Uważam też, że jeśli już chcemy udostępnić gościom jakieś elementy niech będą one chociaż dla nich praktyczne: książki czy gry planszowe przy których mogą spędzić relaksujący wieczór, na pewno bardziej przypadną im do gustu niż figurki i inne durnostójki na pólkach.
  4. Wyposaż mieszkanie w potrzebne sprzęty. Zastanów się czego sam lub sama potrzebujesz podczas swoich wakacji. Na pewno przydaje się dobre żelazko (również tobie, jeśli samemu dbasz o pranie i prasowanie pościeli gości) oraz szeroka deska do prasowania. Konieczna też będzie mikrofala, nawet bardziej niż piekarnik (jeśli musisz wybierać podczas meblowania kuchni zawsze wybierz to pierwsze). Większość ludzi na wakacjach i tak stołuje się poza domem bo lubi próbować lokalnej kuchni. Kolejnym bardzo istotnym elementem jest zmywarka. Nikt przecież na wakacjach nie będzie chciał stać przy zlewie. Na listę wpisz sobie też spory telewizor (minimum 32″) i kabel HDMI. Nie zapomnij też o tosterze, czajniku i zaparzaczu do kawy ( może to być zarówno ekspres ciśnieniowy, przelewowy lub zwykła zaparzarka).
  5. Kup białą pościel i ręczniki. Nie da się ukryć, że jest to element wyposażenia, który będziesz wymieniać najczęściej. Piorąc pościel w wysokich temperaturach włókna szybko się osłabiają i niszczą. Nie ma nic gorszego dla gościa, kiedy widzi zniszczoną pościel. Niektórzy stosują triki i kupują kolorową lub ciemniejszą, na której nie widać drobnych plamek. Jednak świeża, czysta biała, wyprasowana pościel robi zdecydowanie lepsze wrażenie na Twoich gościach. Jest mnóstwo firm które zaopatrują hotele, poszukaj wśród nich atrakcyjnych ofert i kup od razu hurtową ilość.
  6. Przygotuj produkty, które możesz dłużej przetrzymywać. Gdy ktoś zatrzymuje się w Twoim mieszkaniu tylko przez dwa dni, nie ma raczej ochoty kupować paczki kawy, kilograma soli czy cukru. Niektórzy goście lubią wypić świeżą kawę, lub ugotować coś prostego. Oczywiście nie jest Twoim zdaniem jako gospodarza zaopatrywanie całej lodówki, ale takie rzeczy jak kawa, cukier, sól, czy oliwa z oliwek są produktami, które spokojnie mogą posłużyć kilku grupom gości a z pewnością ułatwią im funkcjonowanie.

To taka podstawowa lista, którą możliwe że w przyszłości będę uzupełniać. Póki co jeśli macie jakiekolwiek pytania dajcie znać w mailu lub w komentarzu.

Dodaj komentarz