• Post comments:0 Komentarzy

Nie znam nikogo kto choć raz w życiu nie zachwycił się zachodem słońca. Jest w tym zjawisku coś bardzo magicznego i romantycznego. Co jakiś czas powstają nawet rankingi najpiękniejszych zachodów słońca na świecie. Kanion Kolorado, Santorini, Plac Św Marka w Wenecji. Andaluzja też ma swoją listę najpiękniejszych zachodów słońca. Chcesz ją poznać?

Las Setas, Metropol Parasol w Sewilli, zachód słońca, w hiszpanii
Zachód słońca z Metropol Parasol w Sewilli

Zachód czy wschód

Wbrew pozorom nie zawsze i nie wszędzie można oglądać piękne i spektakularne zachody słońca, więc dobrze jest zastanowić się nad odpowiednim miejscem. Wschody zazwyczaj nie wzbudzają takich emocji gdyż w większości przypadków nie wiążą się z eksplozją kolorów i „faktur” w jakie układają się chmury na niebie. Zachody to co innego, ale wybierając miejsce zastanów się nad odpowiednim kierunkiem. Niby oczywiste a jednak, niektórzy bywają rozczarowani i zdziwieni, gdy okazuje się, że kierunek zachodni mają za plecami i widok zasłaniają im wysokie góry lub co gorsze mało ciekawe budynki. Jak więc się przygotować na zachód?
Pamiętaj, żeby przed wybraniem się w konkretne miejsce na zachód słońca, sprawdzić dokładną godzinę w aplikacji. Pamiętaj że słońce zachodzi bardzo szybko a widoki i kolory na niebie, oświetlenie gór, wody lub budynków zmieniają się co chwilę. Żeby naprawdę móc nacieszyć się widokiem warto być na miejscu przynajmniej pół godziny wcześniej. Bo godzina podana w aplikacji to moment w którym słońce już chowa się za horyzontem, nie ma więc już czego oglądać.

Upewnij się też czy kierunek zachodni nie będzie przysłonięty, wieżowcami, górami lub innymi wzniesieniami.

Plaża La Caleta – Kadyks

La Caleta to jedyna plaża znajdująca się na terenie starego miasta w Kadyksie. Oczywiście miasto ma więcej, większych i szerszych plaż, ale tylko ta jest w obrębie starego miasta i prezentuje się tak efektownie. Choć nie jest wielka, zabudowania na niej, a dokładnie wyjątkowy kształt siedziby Centrum Archeologii Podwodnej, oraz widok na cypel z zamkiem świętego Sebastiana, gwarantują spektakularny zachód słońca.

Puente de Triana – Sewilla

Najpiękniejszy i najbardziej intensywny jest późną wiosną. Na moście nie widać bezpośrednio słońca, ale ciepłe, złotoczerwone promienie ocieplają i podkreślają biało żółte budynki starówki, wieżę Giraldę i kolorowe kamienice dzielnicy Triana. Spacer w tych okolicach najlepiej zacząć już w czasie złotej godziny, czyli około 1h przed samym zachodem słońca.

Playa de Torre de la Higuera – Matalascañas

Zachód słońca można podziwiać zarówno z samego miasteczka Matalascañas jak i plaż w pobliżu, a jest ich trochę. Piękne, szerokie z drobnym piaskiem. To jedne z największych, najdłuższych plaż w Hiszpanii. Bezkresne plaże i wysokie, strome skarpy to przepis na idealny zachód słońca. Pamiętaj jednak, że większość tych plaż jest naprawdę dzika, więc jeśli wybierzesz na oglądanie zachodu słońca miejsce inne niż w mieście Matalascañas (na przykład jak to ze zdjęcia), pamiętaj żeby uzbroić się w latarki, bo droga będzie prowadzić przez piaszczyste wydmy.

Plaża w okolicach miasteczka Matalascañas

Castillo de Aracena – prowincja Huelva

Ogólnie góry Aracena to świetny kierunek do odwiedzenia w Andaluzji. Często o nim piszę i znajdziesz na tym blogu kilka informacji na temat tego regionu, między innymi w tekście: Sierra de Aracena czy warto jechać. A zachody słońca z widokiem na góry są przepiękne. Góry Aracena nie są wysokie, raczej delikatne, spacerowe, z wieloma punktami widokowymi. Ten w stolicy regionu – Aracenie, rozpościerający się ze szczytu wzgórza na którym znajduje się zamek warowny, a tuż obok niego kościół, jest jednym z najpiękniejszych. Na zdjęciu z kolei widok zachodzącego słońca z restauracji Mesón los Madroños. Do restauracji należy również hotel. Znajdujący się tutaj basen, w zależności od liczby gości hotelowych jest dostępny również za dodatkową opłatą dla gości restauracji.

Widok z restauracji Mesón Los Madroños w Los Marines (Huelva)

Mirador de la Vereda de Enmedio – Granada

W Granadzie jest mnóstwo punktów widokowych, jeden z najsłynniejszych San Nicolas przyciąga tłumy, również ze względu na lokalizację – z centrum dużo łatwiej się tam dostać. Jeśli jednak szukasz spokojniejszego miejsca wybierz się na punkt widokowy w dzielnicy Sacromonte. Choć widok nie jest skierowany bezpośrednio na zachód, czerwone słońce idealnie oświetla majestatyczną Alhambrę znajdująca się na wzgórzu na wprost. Poza tym zachodzące słońce wspaniale oświetla równinę przed miastem. Taki widok wart jest dłuższego spaceru.

Miardor de la Vereda de Enemdio chwilę przed zachodem słońca z widokiem na Alhambrę

Metropol Parasol – Sewilla

To widok z głównego zdjęcia. Zachody słońca na Metropol Parasol (Las Setas) wzbudzają duże zainteresowanie. Również dlatego, że choć nie jest to najwyższy punkt w mieście, jest jedynym dostępnym publicznie, który jest otwarty do późna. Pozostałe punkty widokowe takie jak Giralda czy Złota Wieża, zamykane są już po południu około godziny 18. Z kolei hotelowe tarasy i bary na dachach, choć gwarantują piękne widoki, to jednak są zdecydowanie niższe od popularnych grzybków (setas to po hiszpańsku grzyby). O złotej godzinie, bywa tutaj tłoczno, ale do wytrzymania. Miejsce na piękne zdjęcie na pewno się znajdzie.

Dodaj komentarz