No oczywiście, że warto! Nawet się nie zastanawiajcie. Jedna z fajniejszych wycieczek jakie możecie zorganizować podczas pobytu w Andaluzji. Poza tym trasa jest mało wymagająca i jeśli macie chociażby minimalną kondycję bez problemu sobie poradzicie.

 

El Torcal
El Torcal

EL TORCAL vs EL CAMINITO DEL REY

Wcześniej opisywałam już kilka możliwości na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, między innymi wąwóz El Caminito del Rey. Ma on jednak regulowany wstęp a bilety trzeba rezerwować na dłuuugo, nawet kilka miesięcy przed przyjazdem, więc łatwo nie jest, zresztą więcej pisałam o tym tutaj. Dziś chcę wam zaproponować wizytę w mniej obleganym (na razie), ale przepięknym i wyjątkowym rezerwacie przyrody El Torcal w Antequerze.

Zacznę jednak od tego, że sama nie do końca byłam przekonana do odwiedzenia wąwozu. Po niesamowitym wrażeniu jakie wywołał u mnie El Caminito del Rey, szczerze wątpiłam, bym mogła znaleźć równie piękne miejsce. Co więcej „El Caminito” z płatnym, bardzo reglamentowaną możliwością wejścia i biletami wyprzedającymi się w mgnieniu oka, wzbudza jeszcze większe pożądanie wśród turystów. Zaryzykowałam jednak i w pewien niedzielny poranek stwierdziłam, że aby ocenić, trzeba najpierw sprawdzić. A zatem oto moja recenzja El Torcal.

Wyruszyliśmy dość późno bo ok godziny 12. Zapakowaliśmy do samochodu psa, bo według opisu na stronie zwierzęta są akceptowane na terenie rezerwatu pod warunkiem trzymania ich na smyczy. Dobby to pies gończy a teren rezerwatu pełen jest dzikiej zwierzyny (lisów, zajęcy, etc) dlatego przez całą trasę pies musiał być blisko, pod kontrolą.

DLACZEGO WARTO?

El Torcal to park natury w prowincji Malaga. Zajmuje powierzchnie ponad 1000 hektarów i jest jednym z piękniejszych krajobrazów kresowych w Europie (osobiście uważam, że najpiękniejszym, ale wszystkich przecież nie widziałam, więc muszę oszczędnie podchodzić do własnej ekscytacji). Oryginalnie uformowane, strzeliście wystające skały to efekt oddziaływania zawartych w wodzie minerałów na wapienie w tym rejonie. W okolicach dzisiejszej Antequery proces kresowienia skał rozpoczął się około 200 mln lat temu, w okresie jury. W późniejszym okresie ruchy tektoniczne podniosły te wzniesienia na wysokość na około 1000 m n.p.m.
To tyle jeśli chodzi o informacje techniczne, teraz trochę praktycznych info i rekomendacji.

JAK DOJECHAĆ?

Z Sewilli trasa zajmuje około 1h 40 minut. Najpierw lekko łatwo i przyjemnie w stronę Antequery a następnie ok 25 minut pod górę, piękną aczkolwiek dość krętą drogą na terenie Rezerwatu Przyrody. Trudno jest się zgubić lub zboczyć z drogi, bo droga jest naprawdę nieźle oznaczona. Ostatni odcinek pokonujemy już za szlabanem. Rezerwat chociaż nie ma konieczności kupowania biletów ma określone godziny otwarcia w zależności od sezonu. W szczycie sezonu, rano może być problem z zaparkowaniem bezpośrednio przy wejściu do wąwozu na samej górze i możecie być poproszeni o zawróceni i zaparkowanie samochodu przed szlabanem. W takim przypadku na górę trzeba będzie iść pieszo po asfaltowej, krętej drodze, którą od czasu do czasu przejeżdżają samochody (3,5 km pod górę) lub podjechać autobusem (ok 2€/os). Ja polecam wam po prostu przyjechać na miejsce nieco później, ok godziny 14  – 15, zwłaszcza poza weekendami, poranny tłok turystyczny nieco się zmniejsza i prawdopodobieństwo znalezienia miejsca parkingowego na samym szczycie jest zdecydowanie większe.

EL Torcal
EL Torcal

 

El Torcal
El Torcal

NA MIEJSCU

Wszystkie trasy rozpoczynają się i kończą w Centro de Visitantes. Prócz parkingu, toalet i punktu informacji turystycznej znajdziecie tam restauracjo – kawiarnię. Chociaż jedzenie tam nie jest specjalnie wysublimowane, zaspokoicie na pewno większy głód, odpoczniecie po wyczerpującym marszu, a z tarasu będziecie mogli podziwiać cudne widoki. Są dwie formy zwiedzania wąwozu:
1. Wolny wstęp dla każdego i 2 trasy do wyboru, jedna ok 40 min i druga ok 1,45 min.
Trasy nie są trudne, nie ma też trudnych i mozolnych podejść. Większość trasy to mniejsze lub większe skały. Tylko od czasu do czasu trzeba bardziej zadrzeć nogę. Krajobraz jest wręcz futurystyczny a rozsiane gdzieniegdzie jaskinie sprawiają, że El Torcal jest jednym z najciekawszych wąwozów w Andaluzji. Na pewno trasa spodoba się dzieciakom, o ile skakanie po skałach jest dla nich atrakcyjne :P.

Ostatnim punktem programu jest taras widokowy El Mirador, z którego nie tylko rozpościera się widok na wąwóz i skały, ale widać nawet Malagę i wybrzeże Costa del Sol. Idealne miejsce na sesję zdjęciową. W żadnym wypadku nie możecie pominąć tej części wycieczki.

2. Trasy z przewodnikiem górskim, na które bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem. Dostępne są w konkretnych terminach, więc nie zawsze będą się pokrywać z waszym planowanym przyjazdem. Wszystkie trasy możecie sprawdzić na oficjalnej stronie wąwozu El Torcal.
Ceny od 10 do 35€/os. Zazwyczaj ruszają rano ( o 9 lub 10) chyba, że dotyczą wycieczek nocnych takich jak na przykład „Noc pobudzająca zmysły”, która odbywa się tylko w soboty w lipcu i sierpniu i obejmuje wycieczkę po wąwozie, w spólną kolację o zachodzie słońca oraz obserwacje gwiazd ze sprzętem z Obserwatorium Astronomicznego El Torcal. To jest też najdroższa wycieczka, kosztuje ok 45€.

El Torcal

 

Jeśli byliście już w Wąwozie dajcie znać jakie są Wasze wrażenia, jeśli natomiast planujecie, piszcie śmiało jeśli macie jakiekolwiek pytania.

 

Dodaj komentarz