• Post comments:0 Komentarzy

Wielki Tydzień czyli po hiszpańsku Semana Santa, to bardzo ważny czas w roku, nie tylko pod względem religijnym, ale też, albo nawet przede wszystkim, pod względem społecznym i turystycznym. W Andaluzji świętuje się ten czas z wyjątkową pompą a prym w tym świętowaniu wiedzie Sewilla. W tym poście pokażę wam jak obchodzi się Wielki Tydzień w Sewilli w 2022 roku po dwóch latach przerwy w obchodach, spowodowanych pandemią.

Wielki Tydzień w Sewilli, procesja w Sewilli

Najlepsze procesje w Sewilli - subiektywne

Myślę, że mówię i piszę o Semana Santa w Sewilli tak często i tak dużo, ze już wszyscy, którzy czytają tego bloga wiedzą wszystko. Dziś więc powiem coś o moich ulubionych procesjach. Uwielbiam atmosferę jaka się wokół nich tworzy. Tak jak wielu Hiszpanów traktuję to jako piękną wielowiekową tradycje. Ważne jest to, by pamiętać, że nie tylko sama procesja jest ważna, ale też miejsce w której się ją ogląda. Nie każda uliczka zapewnia warte zachodu wrażenia. Polecam szukać wyjątkowych lokalizacji przez które przechodzą procesje. Z pewnością będą to wszelkie placyki, skwery, miejsca gdzie procesja przechodzi obok efektownych budynków lub drzew. Często dodatkowy efekt „wow” robi odpowiednie światło, na przykład o wschodzie lub zachodzie słońca, o zmroku albo o złotej godzinie czyli około godziny przed zachodem. Pamiętaj też, że samo centrum oglądania procesji nie jest dostępne dla szerszej publiczności. Procesje w okolicach Katedry i Avenida de la Constitucion można oglądać tylko z zarezerwowanych miejsc. Poza tym trzeba zwrócić uwagę kiedy zaczyna się procesja a kiedy w danej lokalizacji przechodzi paso. Różnica czasowa może wynosić nawet półtorej godziny. Tak, wiem, brzmi skomplikowanie. Dlatego też uważam, że najlepiej świetnie poznać scenariusz zawarty w książeczce El Llamador, lub mieć do tego prywatnego przewodnika 🙂

Oto więc moja prywatna lista ulubionych procesji:

1. El Museo w poniedziałek po Niedzieli Palmowej. Najpiękniej wygląda wyjście paso z kaplicy przy Plaza del Museo. Piękne jest też wejście, ale to jest o 3 w nocy i nie oszukujmy się, mało kto jest na tyle zdeterminowany żeby do tego momentu dotrwać (choć znam takich).

2. San Bernardo w środę. Ta procesja wygląda najpiękniej gdy przechodzi przez most o tej samej nazwie – Puente de San Bernardo – to odbywa się w ciągu dnia około godziny 16, więc może być dostępne dla każdego. 

3. Wszystkie procesje w tak zwaną Madrugadę czyli w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Serio nie wiedziałabym którą wybrać. Wyjście Macareny robi wrażenie. Ludzie dosłownie skandują i boją brawo. Spokojna El Silencio przy Plaza El Salvador jest bardzo refleksyjna, a ponieważ przechodzi późno w nocy, zapalone świece Nazarenos robią dodatkowy klimat. Gran Poder to wielka  cofradia, która robi duży szum przy swoim wyjściu i mam do niej wielki sentyment. Z kolei El Calvario wraca do swojej kaplicy o wschodzie słońca i to naprawdę robi wrażenie. Wielkie Czwartek to w ogóle mój ulubiony dzień obchodów Wielkanocy w Sewilli. To wtedy wszyscy ubierają się elegancko, kobiety zakładają na głowy czarne welony i spędzają dzień w gronie rodzinnym. Chyba śmiało można powiedzieć że to najważniejszy dzień obchodów. 

4. Procesja Santo Entierro w Wielką Sobotę. To wieczorna procesja z bardzo charakterystycznym, niepokojącym wręcz paso ze szkieletem.

To są moje subiektywne ulubione procesje. Chodzę też na inne, gdy akurat czas mi na to pozwala.

Mam nadzieję, że takie wskazówki choć trochę pomogą wam w zrozumieniu i cieszeniu się tymi obchodami. Bo tutaj Wielki Tydzień to niezwykle radosne święto.

Wielki Tydzień w Sewilli
Wielki Tydzień w Sewilli
Wielki Tydzień w Sewilli

Specjalna książeczka - przewodnik

El Llamador to jedna z kilku (ale jest moim zdaniem najlepiej rozplanowana) książeczek – przewodników po Sewilskiej Semana Santa. El Llamador możesz pobrać pod tym linkiem. Znajdziesz w nim opisy wszystkich procesji, ich długość, ulice którymi będą przechodzić i dokładny harmonogram. To bardzo przydatne narzędzie choć rzeczywiście, aby w pełni zrozumieć o co w nim chodz, czego i jak szukać, trzeba mieć choćby minimalne pojęcie o Wielkim Tygodniu i procesjach organizowanych w mieście.

El Llamador - Sevilla
Procesje Wielkiego Czwartku w Sewilli - rozpiska godzinowa

Przydatne linki

Dodaj komentarz