• Post comments:0 Komentarzy

Jakiś czas temu odkryłam, że spora część społeczności w Social Mediach (na szczęście nie większość) nie wie jakie miasto jest stolicą Andaluzji. Nie wiedzą też jak duży jest to region, jak się po nim poruszać, co tutaj mogą robić. Jednocześnie bardzo chcieliby spędzić więcej czasu. Tak ogólnie wiedza wielu osób o Andaluzji jest mniej zaawansowana niż myślałam. Ale przecież po to jestem ja – specjalistka od Andaluzji :P.

Przed wami mini kompendium wiedzy o tym południowym regionie Hiszpanii. Informacje które na pewno przydadzą wam się zarówno podczas krótkiego pobytu jak i dłuższych wakacji tutaj.

Granada
Alhambra w Granadzie

Wiem, że jest Wikipedia i przewodniki (sama jeden piszę), ale czasem brak jest czasu na wertowanie ich w poszukiwaniu konkretnych informacji. Po przeczytaniu tego co mam wam tutaj do powiedzenia, będziecie mieli już bardziej konkretny obraz Andaluzji jako regionu. To wszystko mam nadzieję ułatwi wam poruszanie się na własną rękę oraz będziecie wiedzieć na jakie atrakcje możecie tutaj liczyć. Do dzieła!

Andaluzja – to Wspólnota Autonomiczna, jedna z kilkunastu w Hiszpanii. Oznacza to, że rządzi się po swojemu i ustala swoje zasady (jak zresztą pozostałe regiony kraju). Jest to o tyle ważna informacja, że w praktyce sprowadza się do tego, że jedna zasada w Andaluzji nie musi obowiązywać w innej części kraju i odwrotnie. To że coś jest dozwolone/zakazane w Barcelonie lub w Walencji nie musi takie być w Andaluzji. Tego typu kwestie są wyjątkowo istotne zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy każdy region (wspólnota) określa swoje zasady. Kiedy jedziesz na wakacje do Hiszpanii zawsze sprawdzaj czy dane przepisy obowiązują konkretnie w regionie do którego się wybierasz.

Stolicą Andaluzji jest Sewilla (nie Malaga, jak uważa wiele osób) – historycznie, ekonomicznie i wielkościowo Sewilla jest najważniejszym i największym miastem regionu. Oprócz bycia stolicą wspólnoty Andaluzji jest też stolicą prowincji o tej samej nazwie. Zasięg prowincji Sewilla jest oczywiści o wiele większy niż samego miasta. 

Sewilla - katedra
Sewilla

Andaluzja ma kilka lotnisk. Te najbardziej popularne to lotnisko w Maladze i Sewilli, ale można też dostać się tutaj przez lotniska w Granadzie (Granada – Jaen), Cordobie oraz Jerez de la Frontera.

Po Andaluzji można poruszać się wygodnymi i w zdecydowanej większości bezpłatnymi autostradami, oznaczonymi literką A i płatnymi oznaczonymi AP. Choć lokalne, mniejsze drogi gwarantują zazwyczaj ciekawsze widoki, to trzeba mieć na uwadze, że odległości robią swoje. Czasem po prostu szybciej i wygodniej jest przemieścić się z punktu A do B wygodną autostradą. Limit prędkości na autostradzie to 120km/h. Radary są w większości oznakowane, a wypadki zdarzają się rzadko. Wbrew powszechnej opinii Hiszpanie na autostradach nie szaleją i jeżdżą bezpiecznie i przepisowo. 

A skoro już o podróży samochodem, warto wiedzieć, że czasem trudno, nawet przy autostradach, o stację benzynową. Większość z nich nie znajduje się przy samej trasie i trzeba zwracać uwagę na zjazdy, które często są znacznie wcześniej niż lokalizacja stacji. Poza tym w niedziele i po godzinie 22 sporo stacji jest zamkniętych. Można natomiast skorzystać ze stacji samoobsługowych, bez sklepów. Tam też zazwyczaj płacić można wyłącznie kartą. 

Jeśli jednak podróże samochodowe są nie dla was, można skorzystać z lokalnych przewoźników. Pociągi można rezerwować online na stronie www.renfe.com. Z kolei Autobusy polecam sieci alsa.es i damas-sa.es.

Andaluzja jest rozległym regionem, drugim co do wielkości w Hiszpanii. Żeby przejechać ją całą wzdłuż trzeba pokonać około 600 km. Warto o tym pamiętać i sprawdzić mapy gdy planujecie podróże na własną rękę, bo może okazać się, że dojazd do wybranego punktu zajmie wam dłużej niż przewidywaliście. 

Najpopularniejsze miasta do odwiedzenia to: Sewilla, Malaga, Granada, Kordoba, Kadyks, Jaen, Jerez de la Frontera, Ronda, Estepona, Mijas, Nerja, Setenil de las Boedgas. Jeśli szukacie bardziej spokojnych regionów, warto odwiedzić miasteczka El Rocio, Matalascanas, Aracena lub Pampaneira. Andaluzja przez 7 wieków była pod panowaniem dynastii muzułmańskich. Stąd tak liczne islamskie wpływy głównie w architektórze, sztuce, ale i kulturze i kuchni.

Andaluzyjska kuchnia opiera się w dużej mierze na mięsie – głównie wieprzowinie, oraz na owocach morza. Te ostatnie są oczywiście łatwiej dostępne na wybrzeżu z kolei w górach, na północy regionu króluje wieprzowina i słynne iberyjskie szynki – jamon iberico, uznawane za najlepsze w kraju. Poza tym zjecie tu wszelkie kulinarne wariacje na temat owczych i kozich serów, papryki, ziemniaków z dużą ilością oliwy z oliwek oraz… majonezu. W Andaluzji popularne są też karczochy, bakłażan a ze słodkości migdały. 

Andaluzja jest bardzo różnorodna pod względem pogody jak i geografii. Posiada różne rodzaje wybrzeża  – bardzo piaszczyste od Marbelli aż do Huelvy w kierunku Portugalii po bardziej kamieniste plaże w stronę Murcii. Posiada lżejsze, bardziej spacerowe góry np Sierra de Grazalema, Sierra de Aracena lub Sierra Norte de Sevilla, oraz dużo wyższe i bardziej wymagające szczyty w Sierra Nevada za Granadą. Z jednej strony mamy Sewillę i Kordobę – najgorętsze miasta kraju, z drugiej Mulhacen, zaśnieżony przez większą część roku najwyższy szczyt Półwyspu. W styczniu temperatura odczuwalna w Sewilli może wynosić +20 C a w tym samym czasie w Pradollano w Sierra Nevada jest -6 i pełne stoki narciarskie. Andaluzja oferuje atrakcje dla wszystkich przez cały rok. Trzeba tylko wiedzieć czego się oczekuje i kiedy najlepiej przyjechać. 

Kordoba
Mezquita (Katedra) i Most Rzymski w Kordobie

To region całoroczny zimą można zarówno korzystać z nadmorskiego ciepła jak i otwartych stoków narciarskich. Zarówno zima jak i wiosna to idealny moment na aktywny urlop. Andaluzja jest wtedy zielona, temperatury są wysokie, ale nie nieznośne. To dobry czas na trekking, spacery i piesze wędrówki na łonie natury. To też dobry czas na zwiedzanie miast, gdy temperatury nie są męczące i spokojnie można szwendać się po zaułkach andaluzyjskich starówek. Planując urlop w lecie (lipiec a zwłaszcza sierpień) warto nastawić się na plażowanie, bo wysokie temperatury (nawet ponad 40C) i intensywne słońce utrudniają bardziej intensywne zwiedzanie.

Możesz też przeczytać podobne artykuły:

Sierra de Aracena – czy warto jechać?

Jak przeżyć lato w Andaluzji?

Błędne przekonania na temat Andaluzji i Hiszpanii

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami o Andaluzji i odebrać bezpłatny e-book z andaluzyjskimi przepisami najbardziej lokalnych dań, zapisz się do newslettera.

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz