Trwający od 9.11.2020 roku stan alarmowy na terenie całej Hiszpanii dobiegnie końca 9.05.2021. Co się wtedy wydarzy? Czy rzeczywiście mieszkańcy odczują różnicę? czy zmieni się coś w podróżowaniu? Czy przemieszczanie się po Andaluzji będzie łatwiejsze i spokojniejsze?

Po 6 miesiącach życia w dziwnym świecie pełnym zakazów i nakazów, Hiszpanie w zniecierpliwieniu czekają na to, co wydarzy się po zniesieniu między innymi obowiązkowej godziny policyjnej i jak bardzo odczuwalny będzie powrót do tak wyczekiwanej normalności. 

ulica w Sewilli, Andaluzja
Ulica w Sewilli

Drugi stan alarmowy w Hiszpanii

Drugi w 2020 roku stan alarmowy został zatwierdzony 25.10.2020 a wszedł w życie 9.11. Został wprowadzony przede wszystkim po to by zagwarantować poszczególnym wspólnotom Hiszpanii możliwość elastycznego dostosowania obostrzeń do sytuacji panującej wewnątrz danego regionu. Odgórne obostrzenia dla wszystkich, kierowane z Madrytu okazały się skuteczne tylko podczas pierwszego “zamknięcia” w marcu 2020 roku. Przy kolejnej fali pandemii szybko okazało się, że aby uniknąć totalnego paraliżu kraju, restrykcje muszą być bardziej elastyczne.

Sytuacja we wspólnotach

Drugi stan alarmowy wprowadził między innymi nakaz określenia w każdym regionie godziny policyjnej, ale już jej dokładny przedział godzinowy zależał od poszczególnych wspólnot. Tak samo było z ograniczeniem przemieszczania się. Umożliwiał wspólnotom zamknięcie się względem pozostałych wspólnot, oraz wprowadzenie zamknięć wewnątrz swoich regionów, co zresztą zrobiły wszystkie z nich. Stan alarmowy dużo w tej kwestii usprawniał, bo wspólnoty podejmowały decyzje we własnym zakresie i nie musiały czekać na zgody trybunałów. Koniec tego okresu, nie oznacza, że wspólnoty nie będą mogły wprowadzać wewnętrznych ograniczeń, ale będzie to dużo bardziej skomplikowane, będzie trwało dłużej i oczywiście będzie wymagały zaakceptowania przez Trybunał Najwyższy. 

Już dziś wiadomo, że wiele wspólnot zdecydowała się kontynuować niektóre panujące w stanie alarmowym obostrzenia. Sprawdzajcie przed przyjazdem. 

plaża Rompeculos, prowincja Huelva, Andaluzja, wejście na plażę Rompeculos
plaża Rompeculos, prowincja Huelva

Testy, maseczki i inne zasady w Hiszpanii

Koniec stanu alarmowego nie przyniesie jednak spektakularnej zmiany. To co najbardziej zazwyczaj interesuje podróżujących, czyli zniesienie testów i nakazu noszenia maseczek w miejscach publicznych, póki co nie jest nawet brane pod uwagę. Dlatego podróżując do Hiszpanii pamiętaj że : 

 • obowiązuje nakaz posiadania testu przy wjeździe drogą powietrzną lub morską do Hiszpanii. 
 • potrzebny jest kod QR wygenerowany na nie więcej niż 72 dni przed przylotem. Kod można uzyskać wypełniając formularz na oficjalnej stronie rządowej
 • konieczny negatywny wynik testu przetłumaczony na język hiszpański lub angielski (akceptowane to RT-PCR oraz TMA i RT – LAMP , oficjalna strona hiszpańska z informacjami)
 • obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz
 • zielona karta, zwana również paszportem szczepionkowym nie jest jeszcze w powszechnym użyciu. Jej wprowadzenie wstępnie planowane jest na czerwiec. 
 • jeśli podróżujesz drogą lądową sprawdzaj jak wygląda sytuacja na granicach z Francja i Portugalią. 

Nowe zasady w Andaluzji

Prezydent Andaluzji – Juan Manuel Moreno, potwierdził, że wraz z końcem stanu alarmowego nie będzie przedłużał godziny policyjnej, że wspólnota Andaluzji zostanie otwarta względem pozostałych wspólnot oraz, że nie planuje wprowadzenia generalnego zamknięcia prowincji (powiatów) w Andaluzji. Podkreśla jednak, że musi zostawia furtkę na wprowadzenie doraźnych zamknięć poszczególnych gmin oraz modyfikacji w obostrzeniach jeśli sytuacja zakażeniowa znowu zacznie się pogarszać. 

ulice w Sewilli, Andaluzja
ulica w Sewilli, w pobliżu Alameda de Hercules

Co można w Andaluzji

 • swobodnie przemieszczać się po terenie Andaluzji (z wyjątkiem czasowo zamkniętych gmin)
 • opuszczać oraz wjeżdżać do Andaluzji z innych wspólnot
 • godzina policyjna zostaje zniesiona, więc przebywanie w nocy na zewnątrz jest legalne 🙂
 • gastronomia otwarta do północy 
 • otwarcie klubów, do tej pory były zamknięte, w tej chwili mogą działać do 2 w nocy
 • w restauracjach przy stolikach maksymalnie może być do 10 osób na zewnątrz i do 8 wewnątrz lokalu
 • wydarzenia, spotkania (np wesela) zwiększają limity – wewnątrz do 300 osób, na zewnątrz do 500
 • na plażach i basenach zniesione zostają godziny otwarcia 

Maseczki na plaży

Noszenie maseczek jest konieczne również na plażach Andaluzji jeśli nie mamy możliwości zachowania odpowiedniego dystansu od innych plażowiczów oraz jeśli tylko spacerujemy po plaży. Na swoim ręczniku oraz w wodzie nie ma takiego nakazu. 

Powrót do normalności w Andaluzji ma odbywać się w fazach. Pierwsza z nich ma trwać do 31.05, kiedy to planowane jest zaszczepienie 50 – 60% populacji Andaluzji. Druga faza rozpocznie się 1.06 i potrwa miesiąc. 

Może cię też zainteresować:

Sewilla, dla kogo jest to miasto

Czy warto przylecieć do Sewilli w 2021?

Jak przeżyć lato w Andaluzji

Chcesz być na bieżąco z wiadomościami z Sewilli, zapisz się na newsletter

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz