„Eeee, Gibraltar ładniejszy” – te słowa usłyszałam kiedyś od turystki którą oprowadzałam po Sewilli. Czy wzięłam to do siebie? Nie bardzo, bo wiem, że Sewilla, tak jak każde inne miasto, nie jest dla każdego. A oto dlaczego tak uważam.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą przed podróżą, którą powinno się zrobić jeszcze przed dokonaniem rezerwacji i pakowaniem, jest zastanowienie się czego od tej podróży/wycieczki oczekujesz, jak są Twoje potrzeby, co lubisz, jak chcesz spędzać czas. Myślę, że zbyt wiele osób tego po prostu nie robi i stąd potem takie głosy zawodu jak mojej turystki z początku wpisu. A wystarczyłoby, żeby przed zaplanowaniem kilkugodzinnego zwiedzania miasta, po prostu trochę o nim poczytała i zastanowiła się czy to jest to co chce zobaczyć.

Sewilla - katedra

Sewilla - centrum

Podkreślam na każdym kroku, że uwielbiam Sewillę. Fajnie żyje się w mieście, które jest odpowiednio duże, żeby mieć dostęp do wszystkiego co potrzebne i odpowiednio małe, żeby nie czuć się przytłoczonym ciągłym biegiem, jak to bywa w wielkich metropoliach. Dla mnie to idealne rozwiązanie, taki mój prywatny złoty środek. Wiem, jednak, że ile ludzi tyle opinii. Znam osoby, które są zafascynowane Nowym Jorkiem, za tempo życia, za wielkość i wyjątkową energię, ok rozumiem to, ale mnie dokładnie te same cechy odstraszają od tego miasta. Albo na przykład Wenecja – miasto kanałów, dla mnie piękne, urocze, romantyczne, niezwykłe, no raj. A dla innych cuchnące kanałami i wilgotnymi mieszkaniami, pełne szczurów i karaluchów.

Dlatego powstał ten tekst, w którym chcę przedstawić Ci kilka faktów dotyczących Sewilli zarówno z punktu widzenia osoby, która tu mieszka na stałe (w chwili gdy to piszę już 6 lat), jak i przewodnika, który ma kontakt z turystami, gośćmi odwiedzającymi to miasto, zna ich oczekiwania i preferencje. Będą to zarówno „pozytywne” jak i „negatywne” aspekty Sewilli. Do Ciebie należeć będzie decyzja czy dana cecha miasta jest atrakcyjna, czy stanowi absolutną dyskwalifikacje Sewilli z Twojej listy „do zobaczenia”.

Sewilla

Jaka więc jest Sewilla?

 • to tradycyjne miasto, którego mieszkańcy kochają typowe andaluzyjskie życie, małe ciasne bary, tłok, tapasy jedzone na stojąco, gwar i rozmowy do późnych godzin nocnych. Ale trudno tu znaleźć wielkie turystyczne promenady i atmosferę kurortu.
 • Sewilla może spodobać się osobom, które cenią sobie autentyczność miasta, niezbyt silnie zdominowanego przez turystykę, które nie szukają wyłącznie głośnych, szalonych imprez (choć i tych oczywiście w mieście jest sporo).
 • to przede wszystkim wiosenne miasto. Od marca do czerwca miasto tętni imprezami, koncertami i największymi świętami (przede wszystkim Semana Santa i Feria de Abril). Drugim fajnym okresem do odwiedzenia Sewilli jest wrzesień i październik, gdy temperatury są nadal wysokie, ale upał jest odrobinkę lżejszy.
 • Zimą, choć zdarzają się deszczowe dni, miasto również szczyci się pogodną, ciepłą atmosfera, zapachem dojrzewających pomarańczy i pieczonych kasztanów. Spędzenie Bożego Narodzenia na świeżym powietrzu, siedząc w słońcu w ogródku sewilskiego baru to też ciekawa odmiana.
 • przyjeżdżając do Sewilli w środku lata (w lipcu a przede wszystkim w sierpniu) należy liczyć się z wielkimi upałami (nawet ponad 40C) i atmosferą wymarłego miasta, bo nawet sami lokalsi  uciekają wtedy nad morze lub w góry. Wysokie temperatury w tym czasie mogą być problematyczne zwłaszcza jeśli planujesz intensywne zwiedzanie. W takich temperaturach może to być uciążliwe, głównie dla dzieci i osób starszych.
 • centrum Sewilli ma bardzo chaotyczną zabudowę a ulice są kręte i wąskie. Bardzo często nie ma ani skrawka chodnika. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu podróży np z dzieckiem w wózku.
 • Sewillę można zwiedzać na piechotę, odległości są niewielkie i nie ma potrzeby aby korzystać z transportu publicznego czy nawet taksówek.
 • wąskie uliczki, ciasne parkingi oraz fakt, że spora część starówki jest po prostu zamknięta dla ruchu niezameldowanych tutaj pojazdów, sprawiają, że z wynajmem samochodu spokojnie można poczekać na czas, gdy wybierasz się na wycieczkę za miasto. W Sewilli własny samochód nie będzie potrzebny.
 • Sewilla to miast rowerów, segway-ów i elektrycznych chulajnóg. Bardzo ciekawym urozmaiceniem codziennego zwiedzania będzie wypożyczenie tego typu środka transportu i zwiedzenie nieco dalszych zakątków miasta, dzięki dobrze rozlokowanej sieci ścieżek rowerowych.  
 • Sewilla ma wiele zabytków, uroczych kamieniczek, placyków i zakątków i to są elementy, które zachwycają przyjeżdżających tu gości.
 • małe, ciasne, ozdobione dewocjonaliami bary wypełnione po brzegi gośćmi którzy stoją z kieliszkiem wina lub szklanką piwa, często na zewnątrz, bo w środku nie ma już miejsca – to najbardziej charakterystyczny widok w Sewilli, będąc tu warto poznać tę stronę tutejszej kultury. 
Mam nadzieję, że w powyższych punktach udało mi się uchwycić to co może zachwycić w Sewilli. Myślę, że taka rozpiska może pomóc wielu osobom w podjęciu decyzji czy Sewilla to ich miasto. Zdradzę tylko, że do mojej skrzynki prywatnych wiadomości na Facebooku i Instagramie co chwila wpadają wiadomości od Was, zachwyconych tym miastem, jako jedynym w swoim rodzaju, niepowtarzalnym i absolutnie wyjątkowym. Mam nadzieję, że gdy tu przyjedziecie też się w nim zakochacie. 

Sewilla - Las Setas

Może Cię również zainteresować:

 

Czy warto przylecieć do Sewilli w 2021r.

Zima w Sewilli

Jak przeżyć lato w Andaluzji

Co trzeba zobaczyć w Sewilli

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami o Andaluzji i odebrać bezpłatny e-book z andaluzyjskimi przepisami najbardziej lokalnych dań, zapisz się do newslettera.

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz