• Post comments:0 Komentarzy

Sewilla rzece Guadalquivir zawdzięcza wiele. Choć bardzo niepozorna, dała miastu a przede wszystkim całemu krajowi sławę, potęgę i bogactwa o jakich inni ówcześni władcy mogli sobie tylko pomarzyć. Dziś, troszkę niepozorna i często niedoceniana, rzeka sewilli jest ulubionym miejscem relaksu i spacerów sewilczyków. Warto dowiedzieć się troszkę więcej o tej ważnej dla historii rzecze, której nazwa z arabskiego oznacza Głęboką Rzekę. 

Za czasów rzymskiego panowania na Półwyspie Iberyjskim (między II wiekiem przed naszą erą do V wieku naszej ery) rzeka otrzymała nazwę Betis, co po łacinie oznaczało głębokość. Nie chodziło jednak o głębokość dna rzeki, tylko o możliwość wpłynięcia dzięki niej daleko (głęboko) w środek lądu. 

Rzeka Guadalquivir od źródeł do ujścia ma ponad 650 km długości. Zaczyna swój bieg w górach Cazorla w prowincji Jaen a kończy w Sanlucar de Barrameda w prowincji Kadyks. Jej dopływy zbierają wodę z każdej Andaluzyjskiej prowincji. To potężna i niezwykle ważna zarówno geograficznie jak i historycznie rzeka dla całego regionu i kraju. 

Dzielnica Triana w Sewilli, rzeka Guadalquivir
Widok na dzielnicę Triana w Sewilli
rzeka Guadalquivir, rzeka w Sewilli, widok na Most Triana
Widok na most Triana nad rzeką Guadalquivir w Sewilli

Nazwa rzeki Guadalquivir – skąd pochodzi

Arabowie przybyli na półwysep w VIII wieku również byli pod wrażeniem rzeki i nadali jej swoją nazwę Wad al Kabir (Wielka Rzeka), która w procesie ewoluowania języka i mieszania się z iberyjskim dialektem doprowadziła do stworzenia obecnej nazwy Guadalquivir. 

Zmiany biegu rzeki Guadalquvir

Do 1950 roku rzeka płynęła nurtem, który obecnie możemy oglądać będąc w centrum Sewilli. Jednak kolejne powodzie i podtopienia miasta oraz permanentny problem z wilgocią w podłożu, która przedostaje się do domów (ten problem akurat nie został rozwiązany do dziś), spowodowały, że władze miasta podjęły decyzję o umocnieniu, wyprostowaniu i przesunięciu głównego koryta rzeki na obrzeża miasta. Rzeka którą obecnie widzimy w Sewilli, to w rzeczywistości kanał, który kończy się wraz z granicą miasta Sewilla, w parku San Jeronimo. 

Bar nad rzeką, bar w Sewilli
Bar nad rzeką w Sewilli
Rzeka Guadalquivir, widok na wieżę sewilla, palmy, niebo, rzeka sewilla
Widok na Torre Sewilla nad rzeką Guadalquivir

Atrakcje nad rzeką Guadalquivir

Rzeka Sewilli przecina całe miasto i znajduje się bardzo blisko centrum Sewilli, więc jest ciekawym miejscem do spędzenia czasu zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Na wysokości miasta obydwa brzegi rzeki Guadalquivir są zabudowane. Od strony dzielnicy Triana trasa spacerowa prowadzi ulicą Betis od mostu San Telmo do mostu Izabeli II (znanym też jako most Triana). Ten fragment to dużej mierze bary i nadrzeczne kluby, do których warto wejść, nie tylko na drinka, ale też po widok na rzekę. Na lewym brzegu rzeki na wysokości Plaza de Toros i teatru de la Maestranza znajduje się kilka barów z ogródkami. W tym miejscu znajdują się też dwie promenady, jedna na górze, biegnąca wzdłuż ulicy, ma sporo fajnych miejsc na widokowe zdjęcia. Druga promenada, wraz ze ścieżką rowerową, biegnie bezpośrednio nad rzeką. To część przeznaczona wyłącznie do pieszych spacerów i rekreacji. 

Spacer wzdłuż Guadalquivir

Będąc nad rzeką Guadalquivir koniecznie trzeba wejść do Złotej Wieży o której napisałam szczegółowy artykuł. Wejście do muzeum i na wieżę znajduje się od strony ulicy, przy przystanku autobusowym. Również na wysokości wieży, ale na dolnej promenadzie znajduje się punkt turystyczny z kasa biletową na turystyczne statki pływające po rzece aż do mostu Alamillo. To fajna atrakcja, zwłaszcza dla dzieci i jeśli jesteście bardzo zmęczeni chodzeniem a nie macie ochoty jeszcze wracać do domu 🙂

Idąc dalej w górę rzeki, przechodzimy pod mostem Triana i zaczyna się bardziej rekreacyjna, zielona część rzecznej promenady. To tutaj przychodzą młodzi sewilczycy na pikniki, spotykają się ze znajomymi i wygrzewają w słońcu. Popołudniami panuje tam często iści festiwalowa atmosfera. 

Mijając tę strefę i idąc kawałek wzdłuż ulicy, po lewej stronie (na prawym brzegu) pojawiają się pierwsze zabudowania pawilonów stworzonych na wystawę EXPO 1992. Pierwszym jest Pawilon Nawigacji, dalej kilka parków, Audytorium, Antena Instytutu Astrofizyki i Pawilon Przyszłości. Na tej wysokości rzeki nie znajdziecie już prawie żadnych barów anie restauracji. To część rekreacyjna dla mieszkańców miasta. Dużo tu szkółek kajakarskich oraz wędkarzy rozstawionych wzdłuż całego wybrzeża. Na całej długości lewego brzegu poprowadzona jest ścieżka rowerowa która doprowadzi was aż do parku San Jeronimo i słynnego Huevo de Colon. wycieczka piesza jest jak najbardziej do zrealizowania, ale może być dosyć męcząca, więc polecam rower. 

Rzeka Sewilli to często pomijany element podczas zwiedzania miasta. Chciałabym to zmienić. Guadalquivir jest pięknie usytuowana i może być świetnym oddechem po intensywnym dniu zwiedzania. 

Sewilla rzeka, guadalquivir, Pawilon Nawigacji, Expo 1992
Widok na Pawilon Nawigacji z wystawy Expo 1992

Artykuły które mogą ci się spodobać:

Andaluzja co warto wiedzieć

Jak oszczędzić na biletach wstępu w Sewilli

Katedra w Sewilli – ciekawostki

 

Dołącz do grona miłośników Andaluzji i odbierz bezpłatny e-book z przepisami

Dodaj komentarz