• Post comments:0 Komentarzy

Już nie raz pisałam o wyjątkowy podejściu andaluzyjczyków do imprezowania. Każda święto to powód do zorganizowania fiesty. Oczywiście sporo andaluzyjskich świąt i imprez zupełnie nie pokrywa się z polskim kalendarzem. Są to imprezy wyjątkowe i niespotykane w Polsce. Dlatego móc mini kalendarz świąt andaluzyjskich pomoże zaplanować wyjazd w najlepszym okresie. 

Styczeń

Jeśli chodzi o sylwestra, impreza jak impreza, głownie polega na spędzaniu kolacji w gronie rodzinnym a następnie ewentualnej imprezie, ze znajomymi w domu u znajomych lub w klubie, ale już po północy. 
To o czym warto pamiętać to to, że okres świąteczny w Andaluzji trwa do 6 stycznia. To tego dnia, rano Trzej Królowie przynoszą prezenty. Fiesta zaczyna się już dzień wcześniej 5 stycznia, kiedy to wieczorem, przez miasta i miasteczka przechodzi Parada Trzech Króli – CABALGATA DE REYES MAGOS. Zwiastuje ona przybycie Królów do miast. Wieczorem, według tradycji, zostawiają oni prezenty pod choinka albo przy szopkach po to by rano, 6 stycznia można było rodzinnie odpakować podarunki. 

Parada Trzech Króli w Sewilli

Luty Karnawał w Kadyksie

Kadyks Karnawał

KARNAWAŁ w Kadyksie 16 – 26.02.2023.
Ta impreza wypada w tym roku w dniach 16 – 26 lutego. To 10 dni konkursów, pokazów, parad, koncertów i imprez. Całe miasto zmienia się w jeden wielki festyn a przebierańców można spotkać w każdym zakątku. Jeśli nie przerażają was tłumy można wybrać się do Kadyksu nawet na kilka dni, choć liczcie się z tym, że nie będzie tanio Dodatkowo pamiętajcie, że 28 lutego przypada święto Andaluzji. Jest to dzień wolny wyłącznie w tym regionie. 

Marzec

Marzec w 2023 roku jest dosyć spokojnym miesiącem. Wszystko przez to, że w tym roku Wielkanoc wypada na początku kwietnia. Jak wiadomo to święto ruchome, więc wypada czasem w marcu a czasem w kwietniu. 

Bierzcie to pod uwagę podczas planowania wypadów do Andaluzji w okresie wiosennym. 

Tym jednak na co warto zwrócić uwagę w marcu w Andaluzji to kwitnące drzewka pomarańczowe, słodko pachnące kwiatem azahar. W marcu, podobnie zresztą jak w Polsce pogoda potrafi być bardzo zróżnicowana. Z jednej strony pamiętam marzec jako bardzo deszczowy i wręcz chłodny miesiąc, ale bywały tez takie, kiedy czekałam na ulicy na procesje w letniej sukience, smażąc się w 36C. Ogólnie bardzo polecam marzec jako miesiąc do odwiedzania Andlauzji, warto jednak na bieżąco sprawdzać prognozy.

Kwiecień Wielki Tydzień i Feria

W kwietniu naprawdę w tym roku dużo się dzieje, zwłaszcza w Sewilli. 

Semana Santa Sewilla

SEMANA SANTA (Wielki Tydzień) 2 – 9.04.2023

O tej imprezie napisałam już kilka tekstów na tym blogu, więc poniżej odsyłam was do bardziej szczegółowych materiałów. Semana Santa to bardzo rozbudowana impreza, dużo się tutaj dzieje i muszę przyznać, że nieprzygotowana osoba może się poczuć w mieście nieco zagubiona. Wszystko jest podporządkowane pod procesje, ulice są pozamykane, ba, nawet menu w niektórych barach jest modyfikowane (np w tym okresie nie serwują małych porcji). Jest to też najdroższy czas jeśli chodzi o ceny noclegów, no i trzeba je rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. To zdecydowanie impreza bardziej świecka, tradycyjna niż religijna (choć oglądając figury procesyjne, trudno czasem w to uwierzyć). 

Post na blogu Semana Santa 2022 

Tradycyjny strój na Wielki Tydzień – Mantilla już

FERIA DE ABRIL w Sewilli 23 – 29.04.2023

Feria to z kolei święto, które głownie odbywa się poza centrum, cały miejski ruch skupiony jest wokół Recinto Ferial w dzielnicy Los Remedios. Feria zalicza się do Fiestas de Primavera czyli wiosennych świąt miejskich. Jest kolorowo i w imprezie uczestniczą właściwie wszyscy mieszkańcy. Zawsze tez jeden dzień, środa jest dniem wolnym, tak by każdy mógł spędzić na Ferii jak najwięcej czasu. Z doświadczenia wiem, że najbardziej tłoczna jest pierwsza niedziela oraz wolna środa. Jeśli chcecie uniknąć tłumów wybierzcie się na ferię w piątek lub sobotę pod koniec imprezy. 

O tej imprezie tez popełniłam kilka postów na blogu. Linki poniżej

Feria 2022

Maj Kordoba i El Rocio

FESTIVAL DE LOS PATIOS w Kordobie 2 maja do 14 maja 2023

Jedna z najbardziej kolorowych fiest w Andaluzji ma miejsce na początku maja. Festiwal jest wpisany na listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Na tę okazję mieszkańcy Kordoby, którzy biorą udział w konkursie dekorują swoje patia na wiele miesięcy wcześniej. Większość z nich musi być pielęgnowana właściwie przez cały rok. Wiele z tych patio są naprawdę malutkie, więc do wejścia czasem trzeba czekać w kolejkach, poza tym godziny zwiedzania są ograniczone, ze względu na to, że patia są też odwiedzane przez Jury konkursowe. 

Pod tym linkiem znajdziecie listę zwycięzców konkursu na najpiękniejsze patio z 2022 roku. Znajdują się tam wszystkie adresy, więc bez problemu możecie je odwiedzić podczas pobytu w mieście. Co ciekawe, wiele z nich można odwiedzać przez cały rok, nie tylko podczas festiwalu. 

LA ROMERIA w El Rocio 28 – 29.05.2023

Kolejna impreza związana z religijnymi obchodami to la Romeria, po polsku nazywana Zielonymi Świątkami. W Andaluzji obchodzi się ją wyjątkowo hucznie w jednym niewielkim, niepozornym miasteczku w prowincji Huelva – El Rocio. W tym okresie, to miasteczko z niecałymi dwoma tysiącami mieszkańców zmienia się teren wielkiej, imprezy z milionem odwiedzających. W tygodniach poprzedzających święto, na drogach i autostradach całej Andaluzji można spotkać tabory i karawany zmierzające do El Rocio. Głównym punktem programu jest wyprowadzenie z tamtejszego kościoła figury Virgen del Rocio. W czasie La Romeria, sugerowałabym raczej wybrać się do El Rocio na jeden wybrany dzień niż szukać noclegów na miejscu. Jest to impreza transmitowana w telewizji publicznej i muszę was uprzedzić, że nie ma ona wiele wspólnego z podniosłym momentem i spokojną celebracją.  Zresztą poniżej link do filmu na Youtube, trudno uwierzyć że to się dzieje naprawdę.

https://www.youtube.com/watch?v=_hGYiTKEMoQ

 

El Rocio, miasto w Andaluzji

Czerwiec Feria w Granadzie

Feria

CORPUS CHRISTI Granada 3 – 10.06.2023

Miejskie święto w Granadzie związane jest z obchodami Bożego Ciała. Choć cała impreza trwa zdecydowanie dłużej, a procesje, choć ważne, nie są jedynym punktem programu. Głównymi dniami imprezy jest środa i czwartek (Boże Ciało zawsze wypada w czwartek) W mieście mnóstwo się dzieje. Część imprez odbywa się na głównych placach miasta, część na specjalnie przygotowanym terenie Ferii (Recinto Ferial, znajduje się w okolicach dworca autobusowego). To tam można spróbować feriowych przysmaków, czyli głownie smażonych ryb, wędzonych sardynek i jagnięciny. Impreza trwa w nocy ale też w ciągu dnia. można więc wybrać się tam właściwie o dowolnej porze (no może poza wczesnym rankiem i godzinami śniadaniowymi)

Historycznie Feria w Granadzie to tradycja pochodząca z początków XVI wieku, zapoczątkowana przez Królów Katolickich Izabelę i Ferdynanda

 

Oczywiście nie są to jedyne imprezy i święta które odbywają się w Andaluzji wiosną. Wybrałam tylko te główne. Jednak każde nawet najmniejsze miasteczko ma swoje święta i tradycje na które mieszkańcy, i nie tylko, przyjeżdżają tłumnie. To jest jedna z najbardziej charakterystycznych cech tego regionu. Każdy powód jest dobry i wystarczający żeby zorganizować imprezę, spotkać się, posłuchać muzyki, zatańczyć i zaśpiewać w gronie bliskich. 

Dodaj komentarz