Myślę, że sporo osób zadaje sobie dziś podobne pytania, zmieniając może jedynie destynację. Czy warto przylecieć do…. w 2021? Podróże stanęły pod znakiem zapytania. Bo nawet jeśli są możliwości i chęci, pozostaje pytanie jak będzie wyglądała sytuacja po przylocie, czy uda się wypocząć, czy obędzie się bez stresu i nieprzyjemnych niespodzianek. 

Sytuacja nadal zmienia się dynamicznie i nawet będąc w domu, we własnym kraju/mieście, trudno jest przewidzieć jakie kolejne modyfikacje nas zaskoczą, mamy problem z nadążaniem za kolejnymi ograniczeniami lub znoszeniem obostrzeń, a co dopiero myśląc o zagranicznej wycieczce. 

Jestem też całkowicie świadoma tego, że to co piszę dziś, czyli 17.03 za kilka dni może już nie być aktualne. Postaram się więc regularnie uaktualniać nowe zasady, informować was o kolejnych zmianach w Andaluzji i Hiszpanii związanych z reżimem sanitarnym w Andaluzji spowodowanym pandemią Covid-19.

Krótka historia pandemii w Hiszpanii  

15.03 minął rok od wprowadzenia pierwszego stanu alarmowego w Hiszpanii. Ogłoszony 14.03 wszedł w życie o północy 15.03.2020 roku. Hiszpania wstrzymała ruch powietrzny, zamknęła szkoły, przedszkola, hotele, gastronomię, sklepy, urzędy, instytucje kulturalne. Życie jakby się zatrzymało, miało być na dwa tygodnie, potem kolejne, potem na 4 potem na 6. Stan alarmowy trwał do 21 czerwca. Później przez kilka tygodni wychodziliśmy powoli z kolejnych obostrzeń. 4 miesiące wakacji i oddechu po to by pod koniec października (dokładnie 24.10.2020) w środku drugiej fali koronawirusa, stan alarmowy wprowadzono ponownie. Tym razem po dłuższych debatach rząd przekonał parlament by zamiast odnawiać go co 2 tygodnie, pozostawić ten stan rzeczy na kolejnych kilka miesięcy. Ostatecznie aż do 9 maja 2021. Przyjęto, że poszczególne wspólnoty mogą dostosowywać konkretne ograniczenia do szybko zmieniającej się sytuacji w danym regionie, jednak wszystkie restrykcje muszą podlegać i mieścić się w ramach odgórnie ustalonego stanu alarmowego obowiązującego na terenie całej Hiszpanii. Po raz pierwszy wprowadzono godzinę policyjną w przedziale między 21 a 7 rano. Wspólnoty mogły jednak samodzielnie decydować o konkretnych godzinach jej obowiązywania. Zamknięto możliwość przemieszczania się między wspólnotami, a większość z nich ograniczyła również przemieszczanie się wewnątrz regionów.

Sytuacja w Andaluzji na dzień 25.03.2021

W Andaluzji jest 867 aktywnych przypadków
Dziennie średnio umierają 24 osoby
(łącznie od początku pandemii w Andaluzji stwierdzono 498 561 przypadków, 9116 osób zmarło)
Zdecydowana większość wspólnoty autonomicznej Andaluzji znajduje się na poziomie 2 (przed nami jeszcze poziom 1 – niski i Azul – brak zagrożenia)
Na poziomie 3 (wyższym) znajduje się obecnie Almeria, Północna Sewilla, Granada, oraz część Kordoby. 7 gmin na terenie całej Andaluzji znajduje się na 4 poziomie i są całkowicie zamknięte. 

Od piątku 26.03 w Andaluzji wchodzą w życie nowe obostrzenia przygotowane specjalnie na okres Semana Santa (Wielkanoc). Będą obowiązywać do 9.04.2021.

1. Zamknięcie Andaluzji względem innych wspólnot autonomicznych – zakaz swobodnego przemieszczania się

2. Zamknięcie wszystkich 8 prowincji Andaluzji względem siebie – nie można przemieszczać się między nimi

3. Zamknięcie wewnętrzne i zakaz prowadzenia działalności nie niezbędnej w gminach w których średnia zakażonych jest wyższa niż 1000 na 100 tys mieszkańców

4. Godzina policyjna w całej Andaluzji od 23 do 6 rano

5. Spotkania na zewnątrz w barach i restauracjach 
– na zewnątrz (w ogródkach) do 6 osób
– wewnątrz do 4 osób
– spotkania w domu – wyłącznie domownicy

6. bary i restauracje i sklepy mogą być otwarte do 22.30

7. Bezwzględny nakaz noszenia maseczek w każdej przestrzeni publicznej. 

Jak to wygląda w praktyce

Do Hiszpanii nadal można podróżować (nie ma zakazu lotów). Aktualnie nadal wymagane jest posiadanie testu. Na miejscu obowiązują ograniczenia w poruszaniu się po kraju, zarówno między całymi wspólnotami jak i poszczególnymi prowincjami. Przed podróżą, trzeba zawsze sprawdzić aktualne wytyczne dotyczące konkretnej Wspólnoty Autonomicznej Hiszpanii. To o tym tutaj piszę dotyczy Andaluzji. 

Jaka jest sytuacja na ulicach Sewilli? Wszyscy na pewno noszą maseczki, na palcach jednej reki policzyłabym sytuacje w których ktoś jej nie miał na nosie. Do sklepów, restauracji po prostu nie są wpuszczane osoby które nie stosują się do tej zasady. Jednak wszyscy do tego tak przywykli, że życie toczy się w miarę normalnie. Hotele i sklepy z pamiątkami oczywiście mogą być otwarte ale nie da się nie zauważyć, że ich liczba zmalała. Po pierwsze dlatego, że część z nich czeka z otwarciem na nowy sezon, po drugie część z nich możliwe że już nigdy się nie otworzy. 

Zielony paszport (tzw paszport szczepionkowy) nie jest jeszcze oficjalnie dopuszczony w UE, jednak wiadomo, że najprawdopodobniej będzie zawierał informacje o tym czy dana osoba była zaszczepiona (jedną lub dwiema dawkami), ma przeciwciała – czyli przeszła chorobę, lub posiada negatywny wynik testu. Te wszystkie informacje mają być dostępne właśnie w paszporcie. 

Póki co jednak oficjalną przepustką z Polski do Hiszpanii jest okazanie negatywnego wyniku testu (w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim)
Co musicie wiedzieć o teście:
– musi być wykonany maks 72h przed pojawianiem się na kontroli w Hiszpanii
– testy obowiązujące przy przylocie do Hiszpanii: RT – PCR, TMA, lub RT-LAMB (więcej info tutaj https://www.spth.gob.es/info-pcr
– test obejmuje tylko osoby przekraczające granicę Hiszpanii morską lub powietrzną
–  wszystkie osoby przekraczające granicę morską lub powietrzną Hiszpanii muszą liczyć się też z kontrolą temperatury oraz „ogólnie wizualną” kontrolą stanu zdrowia
– dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą mieć robionych testów
– wraz z testem trzeba mieć wypełniony (online lub wydrukowany) formularz zdrowotny. Dostępny jest na tej stronie: https://www.spth.gob.es/
– w ostatnim czasie lotnisko w Sewilli (a także lotnisko w Maladze) umożliwia podróżującym wylatującym zrobienie testu na miejscu i otrzymanie wyniku online. Koszt to 60€ (test PCR) i 30€ (test antygenowy). Punkt pobrań otwarte jest w godzinach 8 – 14 i jest przeznaczony wyłącznie dla osób posiadających kartę pokładową. Test na Covid na lotnisku można zarezerwować pod tym linkiem: https://travelcovidtestcenter.com/seville/

Sytuacja  Andaluzji na dzień 18.03.2021

  1. Możliwość przylotu do Andaluzji (i całej Hiszpanii) jedynie z aktualnym negatywnym wynikiem testu na Covid  – PCR  lub TMA
  2. Zamknięcie Andaluzji jako wspólnoty względem innych regionów autonomicznych
  3. Zakaz podróżowania między prowincjami Andaluzji bez odpowiedniego upoważnienia. Czyli prowincje Malaga, Granada, Sewilla, Kadyks, Jaen, Almeria i Kordoba są od siebie oddzielone i nie można swobodnie przemieszczać się między nimi.
  4. Godzina policyjna od 22 do 6 rano
  5. Bary restauracje oraz sklepy (również te z produktami nie pierwszej potrzeby) otwarte są do 21.30
  6. Spotkania w przestrzeni publicznej max 6 osób na zewnątrz, max 4 osoby wewnątrz
  7. Maseczki zakrywające nos i usta w każdym momencie przebywania w przestrzeni publicznej
  8. Imprezy, kina, teatry, wydarzenia sportowe i religijne możliwe z ograniczoną liczbą uczestników.
  9. Zakaz sprzedaży alkoholu powyżej 21% po godzinie 18. 

Co z Wielkanocą?

17.03.2021 rząd Andaluzji ogłosił, że w okresie Wielkanocy większość ograniczeń pozostanie bez zmian. Nadal obowiązywać będzie zakaz opuszczania prowincji. Zmianą na lepsze będzie natomiast przesunięcie rozpoczęcia godziny policyjnej z 22 na 23 oraz wydłużenie otwarcia barów i restauracji do godziny. 22.30. 

A jak się to ma do turystów w Sewilli
Limity gości w hotelach to 75% maksymalnego obłożenia. Jednak przestrzenie na zewnątrz mogą być zajęte już w 100%. Bary restauracje i sklepy są otwarte w ograniczonym ale w akceptowalnym trybie do 21.30. Jeśli nastawiacie się na zwiedzanie i atrakcje możecie być nieco zawiedzeni ponieważ są miejsca, które pozostają zamknięte. Jednym z nich jest Katedra. Obecnie nie możliwości turystycznego zwiedzania katedry czy wejścia na wieżę Giralda. Metropol Parasol otwarty jest jedynie w weekendy, podobnie jak Palacio de las Duenas. Pałac Alcazar funkcjonuje normalnie, bez problemu można też odwiedzić plac Hiszpański i Park Marii Luisy. 

Bez zmian pozostaje miejska atmosfera. Ulicy są pełne, Hiszpanie chętnie spędzają czas na zewnątrz i korzystają z każdej możliwej okazji żeby posiedzieć z bliskimi w barze. Jedyne czego brakuje to widoku zachwyconych turystów z ekscytacją robiących zdjęcia. Czasem przechadzając się ulicami w sobotnie popołudnie jedynym elementem przypominającym o trwającej pandemii są maseczki na twarzach u wszystkich bez wyjątku. W Andaluzji bardzo solidarnie przestrzegane są zasady sanitarn

Dodaj komentarz