Zacznę z grubej rury informacją, że na Gibraltar nie ma potrzeby poświęcać więcej niż jeden dzień zwiedzania. Oczywiście co komu się podoba, ale z mojego wieloletniego doświadczenia organizowania wycieczek w ten region wynika, że jest to po prostu atrakcja turystyczna. Gibraltar oczywiście gwarantuje spektakularne widoki, no i jest taką ciekawostką geopolityczną na mapie Europy, ale jest też mały, ciasny, zatłoczony i poza zapierającymi dech w piersiach widokami ze skały Gibraltarskiej, może się szybko znudzić, a wręcz was zmęczyć. Dlatego jednodniowy wypad na Gibraltar to optymalna opcja. W tym tekście dowiecie się jak zaplanować taki pobyt. 

Gibraltar - co zobaczyć
Most Windsorów

Gibraltar - najważniejsze atrakcje

Z punktu widzenia Polaków, którzy na Gibraltar trafiają zazwyczaj jako jeden z punktów podczas wakacji w Andaluzji, Gibraltar ma kilka interesujących punktów. 

1. Skała Gibraltarska (hiszp, la Roca) – która zajmuje większą część powierzchni Gibraltaru. Na terenie skały znajduje się park – rezerwat naturalny i to właśnie to miejsce jest niekwestionowaną główną atrakcją tego miejsca. Cała historia Gibraltaru krąży właśnie w okół skały. To stąd berberowie w VIII wieku rozpoczęli podbój Półwyspu a sama twierdza to przechodziła w ręce Hiszpanów to Berberów. Poza tym znajdują się tutaj liczne tunele, dziś traktowane głównie jako tunele obronne wojska, ale są dowody świadczące o tym, że 40 tysięcy lat temu zamieszkiwali je neandertalczycy. 

2. Małpki Gibraltarskie – to jest atrakcja dla której ludzie przejeżdżają całą Andaluzję, żeby zobaczyć małpki w ich „naturalnym” środowisku. Jest ich w ej chwili około 230 sztuk i są pod ochroną. Dokarmianie ich jest ściśle zakazane, a fakt, że kuzyn kuzynki teściowej dokarmiał, nie zmienia faktu, że grzywna za dokarmianie (a nawet dotykanie) może sięgnąć 4 tys€. Dobrze o tym pamiętać, choć liczę, że większości czytelników mojego bloga wystarczy zwykłe stwierdzenie „zwierząt na Gibraltarze nie należy dokarmiać ani głaskać” . To dalej dzikie zwierzęta, przyzwyczajone do człowieka, jak tygrys w Zoo, ale dalej dziki i nieudomowiony. 

3. Pomnik gen. Sikorskiego i Europa Point – pomnik to ważna atrakcja z punktu widzenia zwłaszcza polskiego turysty, ale wszystkich odwiedzających Gibraltar przyciąga to miejsce  ze względu na bliskość do Afryki, oraz widok na hiszpańskie miasto Ceuta w Afryce. W tym miejscu znajduje się też Sanktuarium Matki Bożej Europy oraz latarnia morska. 

4. Gastro – fish and chips – można się z tego śmiać, ale pod względem kulinarnym na Gibraltarze charakterystycznym daniem jest właśnie ryba z frytkami. Jest to tutejszą atrakcją i każdy bar ma to danie w swojej karcie. 

5. Kolejka – Cabel Car – działa tak jak nasza kolejka na Kasprowy Wierch. Choć bilet na kolejkę wiąże się również z biletem do Rezerwatu Naturalnego oraz różnych, rozmieszczonych w nim atrakcji, rozdzielam tę atrakcję od samej wizyty w Rezerwacie. Poniżej wyjaśnię jak zakupić bilet i jak zwiedzać skałę Gibraltarską. 

widok z Cable Car Gibraltar
Widok z Cable Car
Małpki Gibraltarskie
Małpki Gibraltarskie

Zakup biletu do rezerwatu na Gibraltarze

Zakup biletu nie jest skomplikowany ale myślę, że warto wszystko rozpisać. 
Przede wszystkim MOŻNA PŁACIĆ W €.
Są 3 wersje biletów:

 1. Wjazd na górę kolejką oraz zjazd też kolejką, bez wizyty w Rezerwacie. Oznacza to, że nie zobaczycie jaskiń, mostu, punktu widokowego a ni punktu karmienia małp (co nie oznacza, że nie zobaczycie małp w ogóle bo te biegają swobodnie po całym parku) Cena tej opcji 22.50€. 
 2. Wjazd i zjazd kolejką wraz z wizytą w Rezerwacie (to ta wersja za 42,50€)
 3. Wjazd kolejką, wizyta w rezerwacie ale samodzielne zejście pieszo (opcja za 40.50€) 

Moja porada 1:
Teoretycznie najbardziej opłacalna jest wersja 2, ale… rezerwat oraz atrakcje przewidziane są w taki sposób, że wjeżdżając na górę, możesz odwiedzić jest wszystkie wyłącznie schodząc. Oznacza to, że aby potem wrócić na powrotną kolejkę trzeba znów wspinać się pod górę. Mało komfortowe rozwiązanie zwłaszcza w okresie letnim, gdy jest naprawdę bardzo gorąco. 
Dlatego ja uważam, że najlepszą opcją jest bilet wjazdu kolejką z wizytą w rezerwacie i samodzielne schodzenie pieszo w stronę miasta. Całe zejście zajmie wam około 1h (z odwiedzaniem po drodze atrakcji).
Na wizytę na górze warto jest przeznaczyć około 3h.

Moja porada 2. 
Jeśli jesteście z dziećmi (np w wózkach) kolejka, a już na pewno samodzielne schodzenie nie będzie dobrym pomysłem. Dla tych osób, przy wejście do kolejki ustawia się wiele samochodów – taksówek które w cenie bardzo zbliżonej do ceny kolejki zawożą do poszczególnych punktów na terenie rezerwatu. Kolejka jest fajną atrakcją, ale taksówka może być idealnym rozwiązaniem dla tych którzy nie mogą pozwolić sobie na tak długi spacer pod i z góry.  

Ceny kolejki na Gibraltarze
Kolejka Cable Car Gibraltar

Praktyczne informacje o Gibraltarze

Jest kilka rzeczy które powtarzam od lat moim turystom i zostawię je wam też tutaj. Mam nadzieję, że moje wskazówki przydadzą się wam podczas samodzielnego planowania wycieczki na Gibraltar.

 1. Jadąc na Gibraltar z Andaluzji kieruj się najpierw na Algeciras a potem na La Linea (to graniczne miasto na terenie Hiszpanii)
 2. Nie rekomenduję przekraczać granicy samochodem. Gibraltar można przejść pieszo, a samochód tylko utrudni zwiedzanie bo miejsc do parkowania jest naprawdę mało. 
 3. Żeby przekroczyć granicę wystarczy mieć dowód (jeśli masz dowód obywatela Unii Europejskiej)
 4. Bilety na Cable Car (kolejka na Skałę) warto kupić online, dzięki temu unikniesz stania  sporej kolejce, zwłaszcza w sezonie. 
 5. Turystyczne życie miasta toczy się w okół Main Streer, która zaczyna się przy Grand Casemates Square. To tutaj znajdziecie najwięcej sklepów, barów i londyńskich budek telefonicznych 😛
Widok ze skały Gibraltarskiej
The Main Street
The Main Street
Grand Casemates Square
Grand Casemates Square

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Ania

  Planujemy odwiedzić Gibraltar we wrześniu, jedna rzecz mnie nurtuje o której nie piszesz. czy schodząc ze skały po drodze docieramy na Most Windsorów? Czy warto na niego wejść? Nie spotkałam się z żadnymi opisami. A podwieszany most wydaje mi się także ciekawą atrakcją.

 2. Ewelina

  Witam, Dlaczego kolejka nie jest dobrym pomysłem w podróży z dzieckiem z wózkiem? Zabieramy ze sobą dwuosobowy składany wózek dla dzieci. Czy nie można wejść do kolejki z wózkiem który zajmuje mało miejsca? Czy ze skały będziemy mogli zjechać wózkiem czy czekają na nas odcinki ze schodami? Pomijając atrakcje do których i tak nie wjedziemy z wózkiem.

  1. Kinga

   Teoretycznie wózek można prowadzić do kolejki (nie wiem tylko czy są ograniczenia na podwójny), ogólnie do większości punktów na trasie są schody i zarówno kolejka jak i cała skała nie są przystosowane do wózków (ani dziecięcych ani specjalnych). Jaskinia św. Michała, most Windosorów to są punkty do których wózkiem będzie trudno się dostać zwłaszcza jeśli planują Państwo przyjazd latem gdy będzie bardzo gorąco.

Dodaj komentarz