Założę się, że jeśli planujesz lub choćby nawet dopiero myślisz o odwiedzeniu Andaluzji, jednym z powodów, dla którego wybierasz właśnie ten kierunek jest pogoda. Doskonale to rozumiem, bo dobra pogoda w Andaluzji to prawie pewnik i to bez względu na porę roku w jakiej się tu znajdziesz. O czym warto wiedzieć i na jakie sytuacje pogodowe przygotować się podczas wakacji w Andaluzji, przeczytasz właśnie w tym tekście. 

Rozkład temperatur w Andaluzji w ciągu roku
Rozkład średnich temperatur w Andaluzji w ciągu roku z podziałem na prowincje

 

Odpowiedź na pytanie kiedy najlepiej jechać do Andaluzji nie jest jednoznaczna bo oczywiście zależy od oczekiwań i od tego w jaki sposób zazwyczaj spędzasz wakacje lub podróżujesz, co chcesz zobaczyć i ile czasu spędzić w Andaluzji. Zapoznaj się z tabelką rocznych temperatur, którą zamieściłam w tym tekście (powyżej). Jak widzisz temperatury są bardzo zachęcające, ale wymagają pewnego rozwinięcia i wyjaśnienia. 

Sewilla, pogoda, pogoda w Andaluzji, pomarańcze w Sewilli,
Styczeń w Sewilli, pomarańcze dojrzewają na drzewach

Na moim blogu znajdziesz już kilka tekstów związanych z tutejszą pogodą:
Zima w Sewilli

Jak przeżyć lato w Andaluzji

Pomysły na Sewillę w deszczowy dzień

Teraz jednak potraktuję temat kompleksowo, żeby przedstawić różne aspekty związane z pogodą w Andaluzji. Ogólnie uważam, że w Andaluzji, poza regionem Sierra Nevada, panuje permanentna „polska wiosna”. Czyli czas trochę nieprzewidywalny, ale nigdy pogodowo tragiczny. Czasem popada, bywa że nawet bardzo, ale ogólnie przez większość czasu jest słońce. Temperatura (poza wspomnianymi górami Sierra Nevada) nie spada poniżej 0. 

Oficjalnie w Andaluzji panuje klimat umiarkowany – ciepły, zwany też śródziemnomorskim. W dużym skrócie to klimat charakteryzujący się lekkimi zimami, gorącym latem i bardzo małymi opadami deszczu w skali roku. Nie będę jednak rozwodzić się nad tym rozróżnieniem bo jest ono szalenie ogólne. Andaluzja jest różnorodna. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w tym jednym regionie znajduje się pustynia Taberna (prowincja Almeria), która jest jednym z najbardziej suchych miejsc w Europie. Z kolei w centrum regionu, w górach Grazalema, notuje się rocznie największe opady w całej Hiszpanii. Innych temperatur doświadczysz nad morzem a innych w centrum regionu. Nad oceanem zazwyczaj bardziej wieje a w górach i na wyżynach temperatury zawsze są trochę niższe. 

Gdy w Maladze i Kadyksie jest przyjemne 25C, w Sewilli i Kordobie temperatura latem może dochodzić do 40C. Dlatego zawsze pamiętaj, że klimat zależy od wielu czynników a pogoda potrafi być bardzo zaskakująca. 

Lato w Andaluzji – szał ciał i pełne plaże

My, Polacy mamy tendencję do myślenia, że lato to najpiękniejszy czas w roku. I jest to całkowicie logiczne, bo Polskie lato jest rzeczywiście, ciepłe, z w miarę pewną pogodą, zielenią, słońcem, kwiatami, piknikami i spacerami. No tak, tak jest u nas na północy. Jednak lato w Andaluzji wygląda nieco inaczej. Tutejsze temperatury są naprawdę wysokie. I kiedy mówię wysokie mam na myśli 35C i więcej. Sprawdzając różne statystyki i średnie meteorologiczne miesięcy zawsze bierz pod uwagę że właśnie, są to średnie, czyli w ciągu poszczególnych dni temperatury mogą być sporo wyższe, a poza tym nie są to temperatury odczuwalne. W centrum Andaluzji w lipcu i sierpniu temperatury odczuwalne prawie codziennie przekraczają 40C, jest to już poziom gorąca, który potrafi być uciążliwy. Nie bez powodu sierpień (najgorętszy miesiąc w roku) są czasem urlopów samych Andaluzyjczyków, którzy masowo uciekają nad morze, albo w ogóle na północ kraju. Firmy, urzędy a nawet sklepy i restauracje są w sierpniu często po prostu całkowicie zamykane lub mają bardzo ograniczone godziny otwarcia. 

widok na plaże, Andaluzja, Conil de la Frontera, pogoda w Andaluzji
Plaża w Conil de la Frontera w czerwcu

Czy więc odradzam przyjazd do Andaluzji latem? Absolutnie nie, ale nie będzie to sezon dla każdego. Na pewno warto odpuścić intensywne zwiedzanie i wizyty w dużych miastach, chyba że planujesz spędzać czas wyłącznie w klimatyzowanych muzeach. Kiepskim pomysłem będzie też latem planowanie wycieczek np górskich, wszelkich trekkingów, sportów rowerowych etc.  Lato w Andaluzji charakteryzuje się niewielkimi dobowymi amplitudami temperatur. Więc gdy w ciągu dnia temperatura osiąga 37C wieczorem i w nocy nie spada poniżej 30, zatem noc nie jest dużą ulgą i ochłodzeniem. Lato będzie jednak idealnym czasem na plażowanie, leniwe spędzanie czasu w nadmorskich restauracjach, podziwianie zachodów słońca, uprawianie sportów wodnych (najlepszym kierunkiem jest Tarifa) i ogólny relaks w najczystszej postaci. Oczywiście razem z Tobą będzie na plaży mnóstwo innych plażowiczów, ale jak dobrze poszukasz, znajdziesz też w Andaluzji bardziej dzikie, mniej popularne i oblegane miejsca. 

Ważna data:
Latem, 15.08, w Maladze rozpoczyna się tygodniowa lokalna fiesta – Feria de Malaga. W wrześniu również odbywa się kilka ważnych świąt lokalnych. 

Jesień w Andaluzji – ostatnie chwile na plażowanie w spokoju

Pogodowa jesień w Andaluzji zaczyna się około listopada. Wtedy dopiero zaczynają żółknąć liście. Noce stają się chłodniejsze, a słońce nieco się zniża, ale w ciągu dnia nadal temperatura może dochodzić nawet do 25 stopni. To jest ten czas, kiedy trzeba być gotowym na deszcze tak samo jak na piękne słońce i pogodę na szorty i krótki rękaw. Na plażach robi się pusto, ale nie znaczy to, że nie ma szans na plażowanie. Może kąpiele morskie będą w tym czasie nieco większym wyzwaniem, ale w słońcu może przygrzać, więc dobrze mieć gdzieś w zanadrzu kostium kąpielowy do opalania. Również w miastach jest mniej gości i choć niektóre miejsca mogą być nieco bardziej opustoszałe, dalej zdecydowana większość atrakcji, sklepów, barów i restauracji funkcjonuje bez zmian. Jesień w Andaluzji to piękny okres i warto wykorzystać go na zwiedzanie i poznawanie lokalnej kultury, miast i miasteczek. 

Ciekawostka:
Jesień to czas zbiorów oliwek. W wielu miejscach nadal część procesu produkcyjnego oliwek, zwłaszcza tych nie przeznaczonych do produkcji oliwy, przebiega ręcznie. Na andaluzyjskiej wsi, jesienią można zobaczyć proces zbierania oliwek na żywo.

Plac Hiszpański w Sewilli, listopad, łódki na placu hiszpańskim w Sewilli
Plac Hiszpański w Sewilli

Zima w Andaluzji – mniej turystów, idealna na zwiedzanie miast i wędrówki

Zima to idealny czas na zwiedzanie miast, oraz wszelkiego rodzaj wycieczki w teren (trekking, rower). Najzimniejszy czas w Andaluzji zaczyna się z końcem grudnia i trwa mniej więcej do lutego włącznie. Teoretycznie to najbardziej deszczowy czas. Temperatura w centrum kraju, w nocy może spadać do +6C, a w górach Sierra Nevada być nawet do zera. Jest to też najciekawszy czas, bo przy odrobinie szczęścia jednego dnia można “zaliczyć” zjazd na nartach w kurorcie Pradollano (Sierra Nevada) a następnie opalanie i zachód słońca na plaży w Nerja. Co spakować? Na pewno ubrania na cebulkę. Mogą przydać się zarówno krótkie rękawki (choć szorty raczej odradzam) jak i cieplejsze kurtki i szalki, zwłaszcza na wieczory. 

Mulhacen zimą, najwyższy szczyt Półwyspu Iberyjskiego
Mulhacen w styczniu, najwyższy szczyt Półwyspu Iberyjskiego.

Jeśli chodzi o liczbę turystów, grudzień, jak wszędzie, to bardzo intensywny czas. W Hiszpanii święta przeciągnięte są aż do 6.01, bo to wtedy dajemy sobie prezenty, więc i po Nowym Roku w sklepach trwa gorączka zakupowa, ludzie spotykają się z rodzinami i świętują, również na ulicach. Jest gwarno i tłoczno a to wszystko otoczone jest palisadami drzewek uginającymi się wręcz od dojrzewających właśnie w tym okresie pomarańczy. Później jednak następuje spokój. Styczeń i luty to najbardziej spokojne miesiące w Andaluzji. Jest mało turystów, więc polecam ten czas każdemu kto stroni od tłumów. 

Wiosna w Andaluzji – fiesta i kwiat pomarańczy

Uwielbiam Andaluzję w każdej porze roku, ale jeśli zostałabym zmuszona żeby wskazać która pora roku jest najlepsza, żeby odwiedzić Andaluzję, wybrałabym właśnie wiosnę. Zanim jednak zaczniesz się pakować pamiętaj, że wiosna w Andaluzji wygląda nieco inaczej niż  Polsce a przede wszystkim zaczyna się wcześniej. Pierwsze zalążki wiosny widać już na samym początku marca. Może wtedy jeszcze popadać, ale temperatura idzie wyraźnie w górę. Jest nadal zielono, trwa ma intensywny kolor. To wtedy też zaczynają kwitnąć drzewka pomarańczowe i wszędzie unosi się zapach azahar (kwiat pomarańczy). Wraz z kwietniem przychodzą bardzo ciepłe dni, choć wieczory nadal bywają chłodne. Łatwo wtedy dać się zwieść i zapomnieć o bluzie czy swetrze na wieczorny spacer, a te nadal mogą być bardzo przydatne, bo po zachodzie słońca odczuwalna temperatura znacząco spada. Maj już jest bardzo stabilny i ciepły. Sporadycznie zdarzają się deszcze, a nawet burze, ale ogólnie można nastawiać się na temperatury dochodzące do 30C i bezchmurne niebo. 

Plac Hiszpański w Sewilli, kwiecień

Mijas, pogoda, Andaluzja, maj
Miasteczko Mijas w Andaluzji, w maju

Wiosna to też czas imprez, festiwali, koncertów. Miasta budzą się do życia, ludzie chętniej spędzają wieczory na zewnątrz. Wtedy też odbywa się ważne w Andaluzji święto – Semana Santa, na temat której napisałam kilka tekstów.

Tradycyjny strój wielkanocny 

Semana Santa w Sewilli

Praktyczne porady na Semana Santa

Podsumowując

W Andaluzji sezon turystyczny trwa prawie przez cały rok, tylko jego intensywność nieco się zmienia. To kiedy tu przyjedziesz, zależy od tego w jaki sposób zamierzasz spędzić czas.
Od czerwca do sierpnia – to najlepszy czas dla plażowiczów
Od września do grudnia – najlepszy czas na spokojne zwiedzanie miast
Od grudnia do lutego – sporty, wycieczki, trekking w niewysokich górach, narty, snowboard w Sierra Nevada
Od marca do maja – czas na imprezy, fiesty a także zwiedzanie miast

Jeśli chcesz być na bieżąco z wieściami z Andaluzji, zapisz się do newslettera i odbierz bezpłatny e-book z andaluzyjskimi przepisami.

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz